همراه با استاد « یوسفی»

« کتاب ویژه ی فرشیدیوسفی » با عنوان «هزار دستان باغ هزار گل » در واقع مجموعه مقاله های مختلف الموضوع در باب شرح حال، خاطرات، گزیده ای از اشعار، نقد برخی از آثار چاپ شده ی استاد فرشید یوسفی به قلم « حجت اله مولایی فر» است که طی یک بازه ی زمانی ده ـ دوازده ساله در نشریات کرمانشاه به چاپ رسیده و در سال 1398 « نشر کتاب سرانه »  کرمانشاه با مدیریت مهندس « مهرداد مرادی» نویسنده و مترجم کرمانشاهی که تاکنون چندین جلد کتاب ارزنده در زمینه ی داستان و شعر از نویسندگان خارجی در حوزه ی ادبیات داستانی و شاعران انگلیسی زبان به فارسی ترجمه کرده است، نامبرده به پاس ارج نهادن به خدمات فرهنگی « استاد فرشید یوسفی» مجموعه نوشتارهای مولایی فر را در قالب کتاب در شرایط سخت بحران های اقتصادی ـ اجتماعی به چاپ می رساند و در سومین ماه از فصل بهار سال جاری (1399) به بازار کتاب ارائه می نماید.
در راستای معرفی کتاب مذکور،که در سه فصل و 514 صفحه و شش تصویر از چهره ی استاد به زیور طبع رسیده است، از ذکر جزییات خودداری می شود و علاقه مندان به سرگذشت نامه ها از مفاخر و مشاهیر به خوانش اصل کتاب ارجاع می دهم.
اما دریغ است که هدف و مراد نویسنده برای نگارش این لون از کتاب نویسی ـ نه کتاب سازی ـ را ندانیم! برای ورود به کُنهِ این نیت یا خواسته ی درونی ، فرازی از فصل اول کتاب که به این نکته اشاراتی دارد، به محضر شهروندان ارجمند هدیه می شود.
مولایی فر با جمله هایی ساده و سلیس آورده است : « غبار سنگین زمان به مرور ایام با گذر ثانیه ها، آرام آرام چهره ی بزرگان علم و ادب و دیگر هنرهایی که ریشه در فرهنگ و تمدن هر دیار و منطقه ای که از خاک هنرخیز آن هنروران ناموری قد عَلَم می کنند بر اثر غفلت نهادها و آنانی که باید حافظ حفظِ میراث های فرهنگی باشند از حافظه ی تاریخی مردم آن سامان به تدریج پاک خواهد کرد.
البته این حُکم کُلی به طور عموم درباره ی تنی چند از نام آورانی که با خلق و آفرینش آثاری برتر و گرانمایه که فراسوتر از گردونه ی زمان حرکت می کنند، مصداق ندارد.
مع الوصف در پرتو وجود این نوابغ انگشت شمار، تلاءلو سایر کواکب که رخساره ی تابناک آنها در پس دیوار فراموشی، قابل رویت نیستند ، کاشفی را می طلبد که با صرف عمر و تلاشی خستگی ناپذیر ، فرهادوار با تیشه ی تحقیق و تفحص جداره های زُمخت زمان را که هم چون دیواری حایل، مانع پرتوافشانی آنان می شود ، بشکافد و تصویری قابل دیدن در برابر چشم مردم بگشاید ! » منبع ، کتابِ ویژه ی فرشید یوسفی ، ص 15
حجت اله مولایی فر، سالیان مدیدی است در وادیِ سنگلاخیِ شرحِ حال نویسی رجال و فرزانگان و هنرمندانِ خطه ی اهورایی کرمانشاه، صبورانه، بدونِ هیچ چشمداشتِ مادی و معنوی، خاک روبی این آستانِ مقدس را عهده دار بوده و به گواهی صفحاتِ ادبی ـ فرهنگی نشریاتِ کرمانشاه، تاکنون غبار فراموشی از چهره ی صدها ادیب و سخنور و دانشور سترده است.
این نویسنده می کوشد تا با همیاری مدیرانِ نشرِ کتاب، آثاری را که در حیطه ی زندگی نامه ی مشاهیر کرمانشاهی به رشته ی تحریر درآورده، در پیکره ی کتاب از دستبرد زمانه برهاند.
با آرزوی موفقیت برای ایشان ـ باید خاطرنشان شد کتاب مذکور فعلاً در کتابفروشی خرد ، واقع در چهارراه مدرس، خیابان مطهری غربی مقابل کتابفروشی علمی عرضه می شود .
محسن نوربخش

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 62 = 67