هورامان یادگاری ماندگار ثبت جهانی هورامان تحول در گردشگری

اورامان
مشروح خبر

هورامان یا اورامان نام منطقه ای تاریخی با بافت پلکانی و آداب و رسوم بسیار خاص است که بخش هایی از شهرستان های سرو آباد سنندج و کامیاران استان کردستان و شهرستان های پاوه، جوانرود، نودشه و نوسود استان کرمانشاه را شامل می شود .
واژه هورامان یا اورامان از 2 بخش هورا به معنی اهورا و مان به معنی خانه- جایگاه و سرزمین تشکیل شده و در واقع به معنای سرزمین اهورایی و جایگاه اهورا مزدا است .
منطقه هورامان در استان کردستان دارای یک شهر
( اورامان تخت ) و 76 روستا است.
اورامانات در استان کرمانشاه به منطقه ای در شمال غربی استان شامل شهرستان های پاوه، جوانرود، روانسر، ثلاث باباجانی، نودشه و نوسود اطلاق می شود که حدود 300 هزار نفر جمعیت دارد .
گفتنی است بخشی از هورامان نیز درشهرستان های مریوان، سروآباد و کامیاران استان کردستان و کرمانشاه واقع شده و بخش دیگری از آن نیز در استان حلبچه عراق واقع است .
تکمیل و ارسال پرونده ثبت جهانی هورامان به یونسکو را می توان از خدمات و اقدامات خوب مسوولان دانست .
باید توجه داشت که هر نقطه و هر مکانی را نمی توان منطقه گردشگری نامید چرا که فارغ از اماکن تاریخی وجود مناطق گردشگری در هر منطقه یک نعمت خدادادی است که خالق هستی آن را نصیب مردمان آن دیار کرده و این نعمت گرانبهای الهی در استان های کردستان و کرمانشاه نصیب مردم منطقه اورامانات شده است .
بی تردید منطقه هورامانات که قدمت آن به هزاران سال پیش بر می گردد ظرفیت و پتانسیل خوبی در بحث گردشگری دارد و توجه به این ظرفیت می تواند باعث رونق و توسعه منطقه و حتی تمام کشور شده و آمار ورود گردشگران و مسافران را از دیگر نقاط جهان به کشور افزایش دهد .
آغاز ثبت جهانی هورامان را می توان در سفر معاون وزیر میراث فرهنگی به منطقه دانست .
جایی که وی در بازدید اتفاقی و سرزده از منطقه با پتانسیل ها و ظرفیت های آن آشنا شد و بحث ثبت جهانی این منطقه را در سطح وزارتخانه ارائه کرد .
گفتنی است نماینده یونسکو پس از این اقدامات سال گذشته به منطقه هورامان سفر کرد و پس از بازدید
قرار است امسال پرونده ثبت جهانی هورامانات در یونسکو بررسی و تایید نهایی شود .
بدون تردید با ثبت جهانی اورامانات کمک های مادی و اقتصادی سازمان های معتبر جهانی عاید منطقه شده و شاخص های اجتماعی زندگی مردمان این منطقه تقویت و صنعت توریسم و گردشگری رونق پیدا می کند و هورامان نقطه هدف گردشگران جهانی خواهد شد .

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 13 =

2 + 7 =