«واقعیت جنگ» در عفرین از زبان دیده بان حقوق بشر سوریه

مشروح خبر

یک هفته از عملیات نظامی ارتش ترکیه علیه یگان‌های مدافع خلق کرد در عفرین می‌گذرد. آیا جنگجویانی از کشورهای دیگر هم در عفرین حضور دارند؟
رامی عبدالرحمان، مدیر سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه به پرسش‌ها در این باره پاسخ داد.
به گزارش باختر، رامی عبدالرحمان، مدیر سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است در مصاحبه با دویچه وله درباره عملیات نظامی ترکیه به همراه «ارتش آزاد سوریه» در عفرین گفت: عملیات نیروهای مهاجم در ۱۰ محور در شمال و غرب عفرین به دلیل مقاوت کردها به کندی پیش می‌رود.
آمار واقعی درگیری‌های عفرین
مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه تاکید می‌کند که برخلاف آمار اعلام شده طرف‌های درگیر، سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه مرگ ۱۳۳ نفر را تایید می‌کند که از میان آنها ۴۷ نفر از یگان‌های مدافع خلق و ۵۱ تن از ارتش آزاد سوریه هستند. چهار سرباز ترک هم تا ششمین روز عملیات ارتش ترکیه کشته شده‌اند و ۳۱ غیر نظامی در بمباران‌های ارتش ترکیه و شلیک موشک از طرف کردها.
عفرین از سه جهت توسط ارتش ترکیه و نیروهای ارتش آزاد سوریه محاصره شده است و تنها از یک طرف در مجاورت مناطق تحت کنترل نیروهای رژیم بشار اسد قرار دارد. رامی عبدالرحمان تایید می‌کند که نیروهای کمکی محدودی از رقه و دیرالزور که در تصرف یگان‌های مدافع خلق قرار دارند، به عفرین آمده‌اند. این نیروها از نقاطی که در دست ارتش سوریه است به عفرین وارد شده‌اند.
حضور جنگجویان خارجی
رامی عبدالرحمان در توضیح حضور نیروهای خارجی در صفوف یگان‌های مدافع خلق، یادآور می‌شود که جنگجویان خارجی به سوریه آمده‌اند تا علیه داعش بجنگند که اکنون در عفرین جنگجوی خارجی نیست و «حضور جنگجویانی خارجی در روند جنگ تغییری ایجاد نخواهد کرد». این به گفته عبدالرحمان می‌تواند فقط برای جذب افکار عمومی جهان به نفع یگان‌های مدافع خلق ارزشی نمادین داشته باشد.
مدیر سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه در رابطه با متحدان میدانی ارتش ترکیه هم می‌گوید که اینها جنگجویان عرب و ترکمان عضو «ارتش آزاد سوریه» هستند که از حلب، ادلب و دیرالزور آمده‌اند. عبدالرحمان ادامه می‌دهد که ادعاهای مربوط به نبرد «جبهه النصره» (یک گروه نزدیک به القاعده) علیه یگان‌های مدافع خلق نادرست است. او ضمن تاکید براینکه در شمال سوریه فقط جنگجویان سوری می‌جنگند، خاطرنشان می‌کند پیوستن جنگجویان چچن به متحدان ارتش ترکیه و جنگ آنان علیه یگان‌های مدافع خلق هم نادرست است.
اعزام پناهجویان سوری به جبهه
در عین حال رامی عبدالرحمان برخی شایعات در ارتباط با مجبورکردن پناهجویان سوری برای پیوستن به صف ارتش آزاد سوریه برای جنگ علیه یگان‌های مدافع خلق را بخشی از «جنگ اطلاعاتی» جنگجویان کرد می‌داند. او می‌گوید: ما تلفن‌های زیادی از فعالان کرد داشته‌ایم که ادعاهایی در باره اجبار پناهجویان به پیوستن به صف ارتش آزاد سوریه کرده ‌بودند ولی آنها را نمی‌توانیم تایید کنیم. ما می‌دانیم که ارتش ترکیه از پناهجویان سوری برای پیوستن به ارتش آزاد سوریه در عملیات خود استفاده نکرده است. این مسئله ضرورتی هم ندارد چون ارتش آزاد سوریه در حال حاضر در غرب رود فرات و در مناطقی در غرب حلب ۲۰ هزار نیرو دارد و این تعداد برای عفرین کافی است.» به گفته رامی عبدالرحمان در منطقه عفرین(شامل شهر عفرین و صدها روستا و شهرک اطرافش) بیش از یک میلیون و صدهزار نفر ساکن هستند که از این میان ۶۰۰ هزار نفر کرد و ۵۰۰ هزار نفر عرب زندگی می‌کنند که عمدتا پناهجو هستند. یگان‌های مدافع خلق هم حدود ۱۰ هزار جنگجو در این منطقه در اختیار دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 2 =

50 + = 57