ورق کرونا در کرمانشاه برگشت! چند پیشنهاد برای کاهش مبتلایان در موج دوم

استانی آرام داشتیم. در اوج شیوع این بیماری قرن ، مردم فهیم کرمانشاه با رعایت دوران قرنطینه و عمل کردن به پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی از اوج گرفتن این بیماری جلوگیری نمودند و نسبت به استان های دیگر از شرایط بهتری برخوردار بودیم.
اما با مرور زمان و بی توجهی عده ای ، رعایت نکردن موازین بهداشتی ، رفتن به سفر و عدم رعایت فاصله اجتماعی، توجه به ویروس کرونا در جامعه کمرنگ شد و شاهد اوج گیری دوباره این بلای خانمانسوز هستیم به گونه ای که درهفته گذشته (از سوم تا نهم خرداد) شاهد شیوع دوباره آن بودیم.
امروز کرمانشاه کهن، در مرحله هشدار قرار گرفته و می رود تا به وضعیت قرمز برسد و هیچ کدام از شهرهایمان در نقطه سفید قرار ندارند. باور کنید وضعیت نگران کننده است و دارد ورق به نفع کوید 19 برمی گردد.
به عقیده آگاهان و پزشکان و متخصصان علم پزشکی، اگر وضع به همین منوال ادامه یابد، در اواخر تابستان و پاییز امسال شاهد اوج فاجعه بار کرونا درکرمانشاه خواهیم بود و پیش بینی ابتلای 46 درصدی جمعیت استان به کرونا محقق خواهد شد.
چه باید کرد؟
مسلماً تبعیت مردم از پروتکل های بهداشتی و دستورالعمل های پزشکی ، رعایت فاصله و اجتناب از سفر و مهمانی و دورهمی و … می تواند این آمار پیش بینی را خیلی کاهش دهد و دوباره کرمانشاه آرام گیرد.
دراین راستا دکتر مصطفایی ـ پزشک حاذق و تلاشگر حیطه دارو و درمان ـ ضمن ابراز نگرانی خاصی با توجه به رعایت نکردن دستور العمل های بهداشتی و فاصله اجتماعی از سوی مردم و نیز بی خیالی و بی توجهی بعضی افراد، از هجوم موج سنگین کرونا در اواخر تابستان و پاییز سخن می گوید و هشدار می دهد.
این داروسازکرمانشاهی که از آغاز شیوع کرونا تاکنون درخدمت مردم این خطه بوده است، سه پیشنهاد اساسی به مسئولان ارائه می دهد و معتقد است با اجرایی شدن این تدابیر می توان از شدت موج دوم کرونا در استان کاست و آن را به حداقل رساند به شرط آنکه این بیماری در نزد مردم کمرنگ نشود و به آن بی توجه نگردند.
این پزشک حاذق در ادامه و در تشریح پیشنهادها ابراز داشت: شهرداری های استان از هم اکنون تدابیری بیندیشند از آن جمله احداث کانکس برای نصب دستشویی درخیابان ها و معابر است که مردم دستان خود را در آنجا شستشو دهند . این کار می تواند از افزایش مبتلایان بکاهد زیرا تجربه ثابت کرده دستکش های پلاستیکی و نایلونی کارآیی لازم را ندارند و آن افرادی که برای خرید به بازار وخیابان ها روانه می شوند، باید پس از خرید دست هایشان را به طور مرتب بشویند تا بدینوسیله از این ویروس رهایی یابند.
دکتر مصطفایی معتقد است دستکش های نایلونی، خود عامل انتقال ویروس هستند و رها کردن آنها در معابر و خیابان ها نیز (که امروز بسیار دیده می شود) و سطل های روباز زباله ، موجب شیوع این بیماری می گردد.
همچنین ارگان های مربوطه از هم اکنون باید در اندیشه وارد کردن و عرضه دستکش های نخی باشند ، زیرا امروز ثابت شده است که این دستکش ها می تواند به نحو بهتری از سرایت این ویروس جلوگیری کند ومردم می توانند پس از مصرف آنها را شسته و اتوکنند و دوباره مورد استفاده قرار دهند . بدینوسیله می توان ازرهاسازی دستکش های یکبار مصرف در معابر ، سطل های زباله و خیابان ها جلوگیری کرد.
وی در ادامه افزود : در منطقه 22 بهمن به تازگی سطل های زباله ای تعبیه شده که مردم می توانند زباله ها را در آن بریزند ، اما ساختار آن سطل ها به گونه ای است که کسی نمی تواند از داخل آن آشغال ها را بردارد و فقط پاکبان ها در هنگام تخلیه با در دست داشتن کلید آن به راحتی زباله ها را تخلیه می کنند. اگر این نوع سطل ها در تمام نقاط سطح شهر نصب و مورد استفاده قرار گیرد و زباله گردها نتوانند از آن برداشت کنند، خیلی ازمشکلات و آلودگی ها حل و فصل خواهد شد.
امید آنکه شهرداری های استان و مراکز بهداشتی و پزشکی این پیشنهادها را مورد بررسی و اقدام قرار دهند.
در پایان ذکر این نکته لازم است این مردم هستند که با رعایت تمهیدات و قوانین، می توانند سلامت خود ، خانواده و شهرو استان خویش را تضمین کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 24 = 34