وظایف والدین در دوره آموزش آنلاین دانش آموزان در ایام شیوع بیماری کرونا

unnamed (2)
مشروح خبر

از حدود دو هفته آینده مدارس بازگشایی می‌شوند. امسال شرایط خاصی برای آموزش دانش‌آموزان و دانشجویان در نظر گرفته شده است و متاسفانه به علت ادامه شیوع ویروس کرونا و پیدا نشدن درمان قطعی یا واکسن برای این بیماری منحوس به احتمال زیاد از همان 15 شهریور امسال (1399) قسمت عمده آموزش به صورت آنلاین خواهد بود. این آموزش آنلاین ضرورت‌هایی دارد که باید توسط والدین فراهم و رعایت شود تا آموزش آنلاین به نتایج مطلوب مدنظر خود برسد. برخی از این ضرورتها عبارتند از :
مکان آرام: همیشه یک مکان آرام و بدون سروصدا را انتخاب کنید؛ دقت کنید در مکانی که دانش آموز می‌خواهد تکالیفش را انجام دهد، مواردی که باعث حواس‌پرتی او می‌شود مانند تلویزیون و … نباشد تا با حواس جمع و دقت بالا بتواند کارش را انجام دهد.
فناوری تعطیل:وقتی دانش آموز می‌خواهد تکالیفش را انجام دهد، موبایل و تبلت و هرگونه وسیله بازی را که باعث می‌شود حواس دانش آموز پرت شود، از او بگیرید. وقتی هم که قرار است آنلاین درس بخواند به او بیاموزید که ابزار فقط برای درس در اختیار اوست.
برنامه‌ریزی داشته باشید: برای دانش آموز برنامه‌ریزی کنید و در منزل قانون داشته باشید؛ تا دانش آموز به انجام دادن کارها طبق برنامه عادت ‌کند و آن‌ها را بدون هیچ اجباری انجام ‌دهد. حتما در برنامه روزانه دانش آموز، استراحت و زنگ تفریح را فراموش نکنید و با چیدن برنامه‌های جذاب او را به انجام تکالیف تشویق کنید.
خواسته خود را از دانش آموز صریح بیان کنید:
دانش آموز باید بداند شما چه توقعی از او دارید و دقیقا چه کارهایی باید انجام بدهد. برای روشن شدن برنامه‌ها حتما با حوصله و سر فرصت با او صحبت کنید و قوانین‌تان را صریح به او بگویید.
تشویق فراموش نشود:دانش آموزان دوست دارند مورد تشویق و تمجید قرار بگیرند. اگر بعد از انجام به موقع تکالیف دانش آموز را تشویق کنید و بگویید که به او افتخار می‌کنید، نتیجه بهتری خواهید گرفت. می‌توانید برای کارهای سخت‌تر و مهم‌تر جایزه هم در نظر بگیرید؛ البته نه به صورتی که تبدیل به وظیفه شود. حتما به دانش آموز بگویید از این‌که تکالیفت را به موقع و مرتب انجام داده‌ای از تو راضی هستم. مهم است که بداند به چه دلیلی از او راضی هستید.
رشوه ممنوع:برخی والدین برای این‌که دانش آموز تکالیفش را انجام دهد، به او رشوه می‌دهند. رشوه دادن برای این‌که فرزند درس بخواند و تکالیفش را انجام دهد، بدترین کار ممکن است؛ چون دانش آموز هیچ تمایلی به انجام این کارها ندارد و فقط برای امتیازهایی که در نظر گرفته‌اید، دارد درس می‌خواند و هیچ لذت و بار مثبتی در این کار وجود ندارد.
صبور باشید:همیشه کارها همان‌گونه که ما می‌خواهیم پیش نمی‌رود. ممکن است گاهی فرزندان در یک زمان‌هایی انرژی لازم برای انجام تکالیف را نداشته باشند، انعطاف داشته باشید و اجازه بدهید فرزند با حال خوب به انجام تکالیف بپردازد تا حس خوبی به آن کار داشته باشد و حس اجبار را از او دور کنید.
با و ظایف‌تان آشنا باشید:درس خواندن، انجام تکالیف، آماده کردن وسایل و … همه از وظایف دانش آموزان است؛ مسئولیت‌های فرزندتان را به دوش نکشید و به جای او درس نخوانید و تکالیف را انجام ندهید. شما به عنوان حامی فقط باید راهنمای دانش آموز و در کنارش باشید، بقیه کارها وظیفه اوست.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 10 =

+ 86 = 95