وقتی دنیا دور سرتان می‌چرخد 9 دلیل بروز سرگیجه

سرگیجه یکی از بدترین احساساتی است که می‌توانیم تجربه کنیم. دلایل متفاوتی برای ایجاد آن وجود دارد؛ میگرن، قند خون پایین، کم آبی، عفونت گوش، کم خونی، آلرژی،
فشار خون پایین و …
دلایل سرگیجه می‌تواند جزئی یا جدی باشد. موارد زیر 9 دلیل بالقوه برای بروز سرگیجه هستند.
میگرن
توجه داشته باشید که سرگیجه گاهی ناشی از عوامل جدی‌تری مانند میگرن، عفونت یا سکته مغزی است.
قند خون پایین
چه دیابتی باشید و چه نباشید افت قند خون می‌تواند باعث لرزش و سرگیجه شود. برای بهبود این حالت باید فوراً با مصرف یک میان وعده شیرین قند خون خود را افزایش دهید.
کم آبی
کم آبی بدن از عوامل ایجاد سرگیجه است. حتی کمترین میزان از دست دادن مایعات به‌ویژه بر اثر تعریق در فصول گرم می‌تواند به بروز سرگیجه منجر شود. به خاطر داشته باشید که همیشه مایعات کافی مصرف کنید.
عفونت گوش
عفونت گوش داخلی که بر اثر عواملی مانند عفونت سینوسی، سرماخوردگی، ویروس یا باکتری ایجاد می‌شود سرگیجه و مشکلات حالت تعادل را به دنبال دارد. بهتر است مشکل را با پزشک در میان بگذارید.
داروها
گاهی سرگیجه از عوارض جانبی مصرف برخی داروهاست. اگر بعد از مصرف برخی داروها دچار سرگیجه شدید آن را با پزشک در میان بگذارید.
کم خونی
یکی از شایع‌ترین علائم کمبود آهن سرگیجه است که به همراه علائم دیگری مانند خستگی و تند شدن ضربان قلب بروز می‌کند. در مورد راه‌های جبران کمبود آهن با پزشک مشورت کنید.
آلرژی‌ها
وقتی عوامل حساسیت‌زا مانند گرده گل‌ها، گرد و غبار یا شوره حیوانات خانگی وارد بدن می‌شوند، می‌توانند انسداد یا التهاب گوش میانی و در پی آن سرگیجه را به دنبال داشته باشند.
فشار خون پایین
سرگیجه ناشی از فشار خون پایین، خود را هنگام تغییر وضعیت از حالت خوابیده به نشسته یا نشسته به ایستاده نشان می‌دهد. فشار خون پایین جریان خون به مغز را کاهش می‌دهد و باعث ایجاد سرگیجه می‌شود.
بیماری مِنِیر
اگر احساس پری گوش یا وزوز گوش را همراه با سرگیجه تجربه می‌کنید، مشکل شما احتمالاً بیماری منیر است. در این حالت، تشکیل مایعات زیاد در گوش ایجاد سرگیجه‌ای را که دوره‌های طولانی ادامه می‌یابد به دنبال دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 53 = 62