وقتی کیسه خالی است کلنگ نزنید

مشروح خبر

authorities-Seriousness

منوچهر نجمايي

بحث کلی است و به یکی دو وزارتخانه و سازمان بر نمی گردد، موضوع نبود یا کمی اعتبار را اکثر وزرا مطرح می کنند اما پایه و مایه این نوشتار را با استناد به صحبت های سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سفر به کرمانشاه و نشست خبری با اصحاب رسانه آغاز می کنیم.
وقتی پول نداریم، جیب مان خالی است و بعضی کارهای نیمه کاره روی دست مان مانده است کلنگ طرح های بعدی را به زمین بگذاریم نه به زمین بزنیم. چون در میانه راه به اصطلاح کفگیر به ته دیگ می خورد و جیب که خالی شد، طرح نیمه کاره می شود آئینه دق، هم چنانکه ساختمان کتابخانه مرکزی کرمانشاه شده است.
در این راستا سیدعباس صالحی در پاسخ خبرنگاری مبنی بر اینکه چرا کتابخانه مرکزی کرمانشاه چندین سال است هم چنان بلاتکلیف مانده است، گفت :
این وزارتخانه اعتباری برای احداث کتابخانه ها ندارد، اما از طریق استانداری موضوع را پیگیری خواهیم کرد.
بحث و ایراد کار اینجا است که:
مگر کتابخانه ها و امور مربوط به آنها از وظایف و زیرمجموعه های این وزارتخانه نیستند که جناب وزیر می گویند اعتباری برای احداث کتابخانه ها نداریم؟!
از طرفی کتابخانه نیمه احداث کرمانشاه نیاز به تکمیل دارد پس در مقوله «احداث» مورد نظر آقای وزیر نمی گنجد.
اما آقای وزیر از طرح بسیار عظیمی صحبت کرد که ظاهرا مقدمات آن انجام شده است:
«به منظور مشخص کردن برنامه های بخش فرهنگ و هنر استان کرمانشاه در سه سال آینده تفاهم نامه ای را به ارزش حدود 900 میلیارد ریال با استانداری کرمانشاه امضاء کردیم، که از جمله طرح های مطرح شده در این تفاهم نامه ساخت تالار مرکزی شهر کرمانشاه است که پس از تامین زمین مورد نظر از سوی استانداری ساخت آن آغاز خواهد شد.»
از یک جهت خبر خوش است که بالاخره کرمانشاه هم دارای تالار مرکزی خواهد شد ولی جای این انتقاد را هم دارد که مگر ساخت و ساز با «ساخت و ساز» فرق می کند که جناب وزیر می گوید، اعتباری برای تکمیل ساختمان کتابخانه مرکزی شهر نداریم اما تالار مرکزی شهر را احداث خواهیم کرد.
چه اشکالی دارد فعلا از تالار انتظار که با چند سالن و چند طبقه گنجایش لازم را برای همایش ها و مراسم فرهنگی و هنری دارد استفاده کنیم و به فکر احداث تالار جدیدی نباشیم، اما پروژه نیمه کاره و در حال تخریب کتابخانه مرکزی را تکمیل و
راه اندازی کنیم، چه فرقی می کند اینجا هم یک مرکز فرهنگی است که اگر به همین ترتیب بماند به مرور زمان و عوامل جوی پودر می شود و به زمین می ریزد و اعتبارات مالی آن هم خاکستر می شود و هوا می رود که این موضوع خیانت به بیت المال است.
باز هم اشاره ای داشته باشیم به ادامه صحبت های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که درباره این
تفاهم نامه می افزاید:
این تفاهم نامه چهار محور دارد که یکی از آنها ایجاد زیرساخت های فرهنگی و هنری است و بر این اساس هفت مجتمع فرهنگی هنری در شهرهای استان احداث می شود، احداث تالار مرکزی شهر و مرمت مجتمع های فرهنگی و هنری و
کتابخانه های مناطق زلزله زده و نیز نوسازی فضاهای فرهنگی در این تفاهم نامه دیده شده است.
جای شگفتی است که آقای سیدعباس صالحی چهار محور مورد نظر را به قول خودشان دیده اند از جمله «نوسازی فضاهای فرهنگی» مگر کتابخانه شهر کرمانشاه فضای فرهنگی نیست یا شهر کرمانشاه از شهرهای استان نیست.
چه روزگار غریبی شده است همه فرمول ها بهم ریخته است.
استاندار هم نگران است
اگرچه در این نوشتار ما فقط بلاتکلیفی ساختمان نیمه کاره کتابخانه مرکزی را مطلع گفتار قرار دادیم اما مراکز دیگری هم هستند که سال ها است در غربت بی کسی و بی تدبیری رو به تخریب می رود، اگر چه مربوط به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست اما بهرحال در گروه طرح های دولتی است.
طرح بلاتکلیف دیگری را هم اشاره داشته باشیم.
در حالی که آموزش و پرورش از کمبود فضاهای آموزشی و تراکم جمعیت دانش آموزی در
کلاس ها ناله سر می دهد، دبیرستان شهید ایرج فیضی شاید حدود 8 سال است که در حوالی میدان 17 شهریور 22 بهمن ساختمان نیمه کاره اش در شرف فرسودگی است. پیمانکار چون بستانکار است و مطالباتش را دولت نمی دهد، کار را نیمه کاره رها کرده است که جای چند سوال را پیدا می کند.
1- هزینه هایی که دولت برای این مدرسه خرج کرده تا به این جا رسیده است چه می شود مثل بعضی از طرح های دیگر خاکستر می شود و به باد می رود مسلما غیر این نیست!
2- داشتن یک ساختمان نیمه کاره با تابلوی مدرسه که به هیچ عنوان امیدی به تکمیل آن نیست، برای آموزش و پرورش چه سودی دارد و چرا مدیرکل این سازمان و سازمان بهسازی و نوسازی مدارس که کارش تکمیل و بازسازی مراکز آموزشی است و
بودجه اش را هم مردم خیر می دهند دست روی دست گذاشته اند و این مرکز آموزشی با وسعت زمین و ساختمان و مرغوبیت محله و منطقه شده است آیینه دق مردم و زشت نمایی شهر.
کار به جایی رسید که هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه نیز صدای اعتراضش درآمد و در نشست با فرمانداران و مدیران ستادی استانداری گفت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی باید هر چه سریعتر مشکلات پروژه های عمرانی نیمه تمام را بررسی کرده و حل کند چرا که بسیاری از این پروژه ها سالهاست که به حال خود رها شده اند و ادامه این وضعیت قابل قبول نیست.
استاندار کرمانشاه در عین حال از دفتر فنی استانداری خواسته است عملکرد پیمانکارها در پروژه ها را مورد بررسی قرار بدهد و براساس برآیندهای کارشناسی به بررسی عملکردها بپردازد و اگر در پروژه ای تخلفی صورت گرفته برخورد بشود.
کاش استاندار کرمانشاه «تخلف احتمالی» را هدف قرار نمی داد اما از دفتر فنی می خواست پیمانکاران طرح های نیمه کاره را دعوت کنند بیایند بنشینند و حرف هایشان را بزنند ببینند مشکل کارشان کجا است که طرح ها را نیمه کاره رها کرده اند و برابر آنچه مطرح شده چون دولت مطالبات آنها را پرداخت نکرده از ادامه کار منصرف شده اند پس دنبال سبب شناسی باشید نه تخلف احتمالی؟!
آبشوران فراموش شده
یکی از طرح های نیمه کاره ای که با آمدن و رفتن چندین دولت و استاندار و شهردار ننگ این شهر شده است و متاسفانه بعضی از خانواده های
حاشیه ای این شهر که بی توجهی مسوولان را بهانه ای قرار داده و زباله ها و نخاله های خود را در این شهر سرازیر می کنند، علاوه بر آنکه زشت نمایی وسیعی را در مسیر گوشه و کنار شهر نشان می دهند ممکن است با یک بارش تند و
سیل آسا، موجب خسارات بسیاری برای عابران و خانواده ها بشود.
چون این نهر و بازسازی یا ساماندهی آن مسوول ویژه ای ندارد البته در ساماندهی و سازمان آب و فاضلاب شهرداری هر کدام به نوعی توپ را در زمین همدیگر می اندازند، این چهره زشت نهر هر روز بدتر و بدتر می شود.
اما به نظر می رسد چون ساماندهی و پوشاندن روی این نهر هزینه کلانی را می طلبد و شهرداری توان تامین آن را ندارد و سازمان آب و فاضلاب هم درصدد تامین اعتبار ویژه ای برای آن نیست، وضع همین است که می بینیم و بدتر از این هم خواهد شد فقط از خدا بخواهیم فاجعه آبان 1342 تکرار نشود.
بهرحال اگر همیاری و همکاری باشد شهرداری و سازمان آب و فاضلاب حالا که هیچکدام قادر به تامین اعتبار کافی نیستند، کار را مقطعی انجام بدهند و از اعتبارات کوچک عمرانی و استانی استفاده کرده قطعه قطعه این ساماندهی را به انجام برسانند، همانگونه که در مسیر شهری مناطقی از این شهر ساماندهی و یا دیواره سازی پوشیده شده است. پس اگر بخواهند می شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + چهارده =

7 + 2 =