پخش زنده حوادث غیر مترقبه!

13980117000554_Test_PhotoN
مشروح خبر

وحید حاج سعیدی
به نظر می رسد مسئولان ما بنا ندارند در مقابله با بلایا و حوادث طبیعی و غیر طبیعی و حتی غیر غیر طبیعی، با استفاده از تجارب حوادث گذشته، راه را بر حوادث دهشتناک آتی ببندند و هر بار سعی می کنند با ادبیات فرادما و مارمالاد شده ماجرا را ماستمالی کنند و خیلی زیر پوستی طوق مسئولیت را بر گردن دیگران و در مواقع عدیده ای گردن شکسته مردم بیاندازند!
بعد از ماجرای ساختمان پلاسکو قرار بود چاره ای برای ساختمان های فرسوده که کل عمله ، بنا، معمار، مهندسان سازنده این ساختمان ها ریق رحمت را با همه مخلفاتش سر کشیده اند، بیاندیشند ولی این ماجرا فقط در حد شعار و بخشنامه باقی ماند تا اینکه دوباره فاجعه سینای اطهر رخ داد .... و روز از نو و روزی از نو... علی ایحال امروز با توجه به گرمای هوا و حوصله نداشته شما در روزهای کرونایی از مقدمه پرهیز می کنیم و اگر ریا نباشد، به منظور پیشگیری از بروز حوادث ناگوار این چنینی و آن چنینی به شیوه مالوف و رسم معهود چند پیشنهاد گرما دیده و هوادهی ارائه می شود
علی برکت ا... :
الف) توجه به شاخص دربرگیری:
پیشنهاد می شود مسئولان زین پس به جای اینکه اعلام کنند تهران پلاسکو ها یا سینای اطهر های متعددی دارد که آبستن حادثه هستند یه بارکی اعلام کنند تهران دارای کلی ساختمان فرسوده و زهوار در رفته است که هر آن احتمال بروز حادثه در آنها محتمل است.
از آنجایی که مالکان این ساختمان ها همگی گردن کلفت هستند و بخشنامه های ایمنی و اخطارها برایشان در حد اخطار پارکبان ها هم نیست.
فلذا توصیه می شود خلق اله خودشان در هنگام ورود به این اماکن موارد ایمنی را رعایت کنند: مثلاً دستشان را روی سرشان بگیرند، با خود کپسول آتش نشانی و جعبه کمک های اولیه حمل کنند، احیای قلبی – تنفسی یاد بگیرند، و ...الان یک قطعه تولید شده به قیمت 2000 هزار تومان که بطری آب معدنی را تبدیل به آفتابه می کند!
چه ایرادی دارد از این تکنولوژی برای تبدیل بطری آب معدنی به آپ پاش و اطفای حریق استفاده کنیم و هر کس در جیبش یکی از این قطعات داشته باشد!؟
ب) پخش زنده حوادث غیر مترقبه:
یکی از علاقه مندی های ایرانیان تصویربرداری از حوادث و انتشار این تصاویر در فضای مجازی است.
بنابراین در مواجهه با هر حادثه ای ملت در گام اول دست به جیب شده و وارد فاز تصویربرداری می شوند. از آنجایی در اینگونه مواقع نیروهای امدادی زیر دست و پا هستند و مانع از تصویر برداری دقیق شهروندان می شوند، توصیه می شود حالا که به گفته معاون رسانه ملی 90 درصد مردم به این رسانه اعتماد دارند و 80 درصد هم راضی هستند، تلویزیون همانند حادثه پلاسکو با نصب چند دوربین از زوایای مختلف این حوادث را به صورت پخش زنده تا چند روز پوشش دهد !
پ) عدم استفاده از رویکرد بی محلی:
نکته آخر اینکه دوستان عنایت داشته باشند که در هنگام مواجهه با بروز چنین حوادثی رویکرد بی محلی استاد کلانتری رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست را بی خیال شوند که افاضه کرده بودند «اتفاق خاصی نیفتاده و طبیعت خودش آتش را کنترل می‌کند».
چون ساختمان درخت نیست که بتواند خودش را کنترل کند! ساختمان آتش گرفته، جوّگیر شود کل شهر را به نابودی می کشد. از ما گفتن بود!

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + پانزده =

76 + = 78