1

نزدیک ظهر است ،خیابان ها شلوغ و پر از ماشین
ما هم مثل همیشه عجله داریم و کلی کار انجام نشده، مجبوریم که از پل عابر پیاده عبور کنیم، اما ترس و نگرانی مانع می شود !!
چند ثانیه فکر می کنیم ، که آیا از خیابان عبور کنیم و از جان خود بگذریم، یا از پل عابر
پیاده عبور کنیم و از جان و مال و ناموس خود بگذریم !
هستند افرادی که خاطرات تلخی از عبور از پل های هوایی دارند طوری که حاضرند از جان خود بگذرند !
متاسفانه پل‌های عابر پیاده برای شهروندان تبدیل به مکانی نا امن و پرخطر و وحشتناک شده‌اند .
پل‌هایی که با تبلیغات و نصب بیلبوردهای تبلیغاتی بزرگ پوشیده شده اند ، نه عابری که روی پل هست بیرون را می‌بینند و نه عابر پیاده و رانندگانی که زیر پل هستند ، افراد روی پل را می بینند و همین امر باعث ایجاد مشکلات و اتفاقات ناگواری می‌شود که با هیچ چیز قابل جبران نیست.
ایجاد و نصب پل هوایی قرار است که حافظ جان شهروندان و رانندگان و کاهش بار ترافیکی باشد ، نه تبدیل شود به مکانی نا امن و یا به اصطلاح تونل وحشت!!
اغلب پل‌هایی که با تابلوهای تبلیغاتی پوشانده شده‌اند. ،تبدیل به یک فضای بی دفاع شده و ترس و احساس ناامنی را برای عابران به وجود می آوردند، زیرا در این پل ها هم ترس از کارتن خواب ها و معتادان وجود دارد و هم تهدید های مالی و ناموسی.
متاسفانه برخی از عابران ترجیح می‌دهند به جای استفاده از پل‌های هوایی که شاید در چند قدمی آنها باشد ، با عبور از عرض خیابان و تحمل سختی و اضطراب و خطر تصادف با خودروهایی که سرعت بالا دارند را به جان بخرند.
بارها به عینه خودمان در خیابان ها و اتوبان ها در حال رانندگی، شاهد افرادی بوده ایم که با وجود اینکه پل هوایی روی سرشان قرار داشته و یا در چند قدمی پل هوایی بوده اند باز هم از عرض خیابان عبور کردند و باعث ایجاد تصادف و ترافیک و غیره شده‌اند.
متاسفانه عدم استفاده مردم از پل عابر پیاده باعث شده که این معبر امن جایگاهی برای خواب افراد بی خانمان ها و معتادان بشود ،که این باعث بروز مشکلاتی از قبیل ترس برای عابرانی که از پل هوایی استفاده می‌کنند می شود.
برخی از پل‌های عابر پیاده به دلیل نصب بیلبورد و تابلوهای تبلیغاتی امنیت خود را از دست داده و به آسایشگاهی برای معتادین تبدیل شده و البته این ناامنی تنها موضوع کارتن خواب ها و افراد معتاد نیست ، بلکه با محصور شدن پل ها فضای مناسبی برای زورگیری ، فروش مواد مخدر ، فسادهای اجتماعی برای جوانان و نوجوانان در ساعتهای کم تردد فراهم شده است.
پل عابر پیاده برای عبور دادن امن با هدف حفظ جان عابرین پیاده ، سهولت در حرکت از خیابان‌ها، کنترل ترافیک و امنیت رانندگی است.
بدون شک پل های عابر پیاده در نقاط پر خطر و برای کاهش خطرات عبور از خیابان برای شهروندان نصب شده است که متاسفانه با توجه به هزینه‌های زیادی که صرف احداث پل های عابر پیاده می‌شود این سوال در ذهن ما نقش می بندد که ؛ علت عدم استفاده عابران از پل‌های عابر پیاده چیست ؟
دلایل زیادی دارد برای استفاده نکردن شهروندان از پل‌های عابر پیاده ..
-یکی از دلایل عدم استفاده از پل عابر پیاده در کشور و شهر ما ، این است که باید این امر فرهنگ‌سازی شود .
-رسانه‌ها ، ارگان‌های مربوطه و خود مردم وظیفه دارند استفاده از پل عابر پیاده را در بین مردم نهادینه کنند.
-تبلیغات بر روی پل عابر پیاده دید کامل پل از بین می‌برد و کل بدنه پل را می‌پوشاند .
-تبلیغات روی بدنه پل های عابر پیاده اگر صحیح نصب نشود ضریب ایمنی آنها را کاهش می‌دهد و ممکن است باعث ایجاد خطرات جبران ناپذیر شود ..
-این تبلیغات باعث می‌شود افرادی که در حال رانندگی هستند حواسشان به تبلیغات روی پل باشد و منجر به سانحه ای ناخواسته شوند .
-این نوع تبلیغات و ساخت نصب این بیلبوردها هزینه برق هنگفتی دارد .
-نصب بنر و بیلبورد و تابلو روی بدنه پل عابر پیاده باعث می شود که کاملاً دید مردم بیرون بر روی پل کور شود و باعث جولان دادن افراد معتاد و بزهکار شود.
وجود پل های عابر پیاده در خیابان ها اطمینان خاطر هم برای عابرین پیاده و هم برای رانندگان به وجود می آورد. اما با وجود این مسئله ( نصب تبلیغات بر بدنه ی پل ها )شاهد عدم استقبال مردم از این معابر عمومی عبور و مرور هستیم.
این تابلوهای تبلیغاتی که دیواره‌های پل را می‌پوشانند به ناامنی عبور از پل می افزاید، این در حالی است که باز بودن اطراف پل و در معرض دید بودن عابران می‌تواند به امن بودن آنها کمک زیادی کند.
البته نمی‌توان گفت که حذف تبلیغات مشکلات را به صفر میرساند، اما باعث کاهش مشکلات عنوان شده می شود .
در آخر برای استفاده مردم از پل عابر پیاده نیاز به فرهنگ سازی صحیح است. ارگان های مربوطه لطفاً به حل این مشکل رسیدگی کنند.
کسب درآمد برای شهر و آسایش مردم و شهروندان زمانی مثمرثمر خواهد بود که خطری جان مردم را
تهدید نکند و مردم در شهر خودشان توام با آرامش و بدور از دلهره و اضطراب در شهر تردد کنند.
ثریا فخری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *