پویایی شهر با پرداخت به موقع عوارض خودرو

عوارض خودرو ، مالیاتی است که بصورت سالیانه بر همه شهروندانی که مالک خودرویی هستند اعمال می گردد.
این عوارض که توسط شهرداری ها از دارندگان خودروها اخذ می گردد و هم به خودروهای تولید داخل و هم به خودروهای وارداتی تعلق می گیرد.
شاید تاکنون تعداد کمی از شهروندان خود جوش و داوطلبانه برای پرداخت عوارض خودرو خود به شهرداری مراجعه کرده باشند .
تعداد کثیری از شهروندان بعد از فروش یا خرید خودرو تا مجبور نباشند برای انتقال سند عوارض خودرو خود را پرداخت نمی‌کنند زیرا اساساً یکی از شروط لازم برای نقل و انتقال خودرو صفر کردن عوارض شهرداری خودرو توسط فروشنده است و یا برای ترخیص خودرو از پارکینگ نیز به این برگه عوارض نیاز خواهد بود .
ما باید به این اطلاع و آگاهی برسیم تا عوارض خودرو خود را پرداخت نکنیم نمیتوان شهری ایده آل با آرمانهای مدرن داشته باشیم و درآمد حاصل از عوارض خودرو ها برای توسعه حمل و نقل عمومی و ارتقاء درآمدهای پایدار شهری و خط کشی، روشنایی معابر، سنگ فرش پیاده روها، مبلمان شهری، فضای سبز، آسفالت معابر و خیابانها و .... هزینه می‌شود .
ولی اگر شهروندان عوارض خودروهای خود را به موقع پرداخت نکنند شهرداری هم نمی توانند خدماتی که در شان یک شهروند ایرانی باشد ارائه دهد.
البته ناگفته نماند عدم پرداخت سالیانه عوارض خودرو مشمول دو درصد جریمه ماهیانه میشود و به مبلغ سال آتی اضافه میشود به عنوان مثال اگر در سال ۹۸ فردی عوارض خودرو خود را پرداخت نکند در انتهای سال با احتساب ماهی دو درصد جریمه باید ۲۴ درصد جریمه دیرکرد پرداخت عوارض را بدهد .
در نظر داشته باشند با پرداخت به موقع عوارض خودروهای خود در سازندگی شهر مشارکت می‌کنند و سبب می‌شوند عمران آبادانی شهر سرعت بیشتری به خود بگیرد و در واقع شهرداری و سازمانهای مدیریت شهری با اتکا به درآمد حاصل از دریافت عوارض خودرو امورات شهر را مدیریت می‌کنند و تلاش می‌کنند فضای لازم برای کاربران ترافیک برای رانندگی خوب و ایمنی در خیابانها و جاده‌های کشور فراهم باشد و البته بعضی از کاربران معتقدند که با وجود پرداخت عوارض شهرداری خودرو هنوز خیابان‌ها و جاده‌های کشور استاندارد لازم را ندارند.
بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۶ عوارض سالیانه خودرو در لیست درآمدهای پایدار شهرداری های کشور اضافه گردید تا از محل اعتبار این درآمدها در جهت بهبود حمل و نقل عمومی طرح‌های عمرانی نگهداری زیرساخت شهری و غیره استفاده نماید .
در همین راستا به استناد تبصره ۶ ماده ۴۲ از فصل دهم قانون مالیات بر ارزش افزوده تمام مالکان خودروها موظف به پرداخت عوارض شهرداری خودرو خود به صورت سالیانه هستند. این عوارض بر اساس آخرین مدل خودرو و برای خودروهای تولید داخل قیمت فروش کارخانه و برای خودروهای وارداتی مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی محاسبه می شود.
مبلغ عوارض سالیانه برای هر خودرو متفاوت است.
ملاک محاسبه مبلغ و تعرفه بندی عوارض سالیانه خودروها از ابتدای سال ۹۸ یک و نیم در هزار یا ۱۵/. درصد از قیمت خودرو می باشد .
تا بیش از سال ۹۸ تعرفه عوارض به میزان یک در هزار از قیمت خودرو محاسبه می شد، به عنوان مثال اگر قیمت آخرین مدل خودروی شما در این تعرفه، صد میلیون محاسبه شده باشد عوارض سالیانه خودرو شما مبلغ ۱۵۰ هزار تومان در نظر گرفته خواهد شد.
در هر صورت باید بدانیم که پرداخت عوارض شهرداری خودرو به عهده مالک خودرو است.
و اما تخلفی که شهرهای کوچک برای افزایش درآمد انجام می دهند، گاهی مشاهده می شود که شهرداری شهرهای کوچک عوارض خودرو شهروندان دیگر شهرها را برای افزایش درآمد خود دریافت می‌کنند ، که این یک تخلف آشکار است . دریافت عوارض خودرو که نرخ آن در تمام شهرهای یکسان است توسط شهرداری سایر شهرهای که فرد در آن زندگی نمی کنند طبق قانون بالادستی تخلف است و اما دلیل پرداخت عوارض خودرو توسط شهروندان در شهرهای همجوار فرار از پرداخت معوقات عوارض است، که متاسفانه بعضی از شهرداری‌ها با بی توجهی به بدهی‌های سنوات قبلی برای افزایش درآمد خود تنها عوارض سال را دریافت می‌کنند.
شهروندان باید از محلی که خدمت می گیرند عوارض خودروی خود را پرداخت کنند .
این در حالی است که اگر مالکان خودرو جهت پرداخت مبلغ کمتر از نرخ مصوب در شهرداری‌های شهرهای کوچک پرداخت کنند سال بعد باید مابه التفاوت آن و البته به احتساب دو درصد دیرکرد آن را پرداخت کنند و جریمه مذکور غیرقابل بخشودگی است . برای پرداخت حضوری عوارض خودرو خود به شهرداری منطقه دو واحد عوارض خودرویی مراجعه و برای پرداخت غیر حضوری هم به سایت شهرداری کرمانشاه مراجعه کنید .
به امید کرمانشاهی آباد .
گزارش از حمیدرضا مرادیان

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 5 =