پیامد های کودکان کار

فاطمه جبارزاده تبریزی : مددکار اجتماعی

پديدة كودكان خياباني يا بچه هاي خيابان كه از آن به عنوان «تراژدي شهري»ياد مي شود، از جمله معضلات و آسيب‌هاي اجتماعي است كه شهرها و به ويژه‌ شهرهاي به نسبت بزرگ جوامع معاصر، اعم از پيشرفته و در حال توسعه، با آن دست به گريبان هستند.زمينه ها و عوامل گسترش اين پديده و راه هاي مقابله با آن در جوامع مختلف با توجه به بسترهاي فرهنگي گوناگون، متفاوت است.كشور ايران نيز در اين مسير از بروز و گسترش اين پديده و پيامدهاي اجتماعي ناگوار آن مصون نمانده است.
بنا به تعريف كودكان خياباني، افراد زير 18 سالي هستند كه در خيابان با هدف كسب درآمد براي كمك به خانواده يا تأمين مخارج شخصي مشغول كار و زندگي می‌باشند. بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران کودکان خیابانی، فرد کمتر از 18 سال تمام است که به صورت محدود یا نامحدود در خیابان به سر می برد. اعم از کودکی که هنوز با خانواده خود تماس دارد و از سر پناه بر خوردار است یا کودکی که خیابان را خانه خود می داند و رابطه او با خانواده به حداقل رسیده است و یا اساسا چنین ارتباطی وجود ندارد.
کودکان کار و خیابان با مشکلات عمده ای روبرو هستند که گاها تا پایان عمر از عوارض ناشی از این مشکلات در رنج و عذاب هستند که می توان از عمده ترین مشکلات آنان به مواردذیل ارشاره کرد
- خطرات بهداشتی و دچار شدن به انواع بیماری ها
- محروم شدن از تربیت و آموزش و پرورش
- مورد سوء استفاده قرارگرفتن از نظرجنسی ، جسمی و عاطفی
- محروم شدن از کسب مهارت های زندگی
- پرداختن به تکدی گری
- گرفتار شدن در باندهای قاچاق و تبهکار
- مورد بهره کشی اقتصادی قرار گرفتن
لازم به ذکر است که طبق پژوهش های دانشگاهی و میدانی که بر روی کودکان کار و خیابان در سالهای اخیر و در استانهای مختلف از جمله کرمانشاه انجام گرفته است نکات قابل تاملی بدست آمده است که از عمده ترین آنها می توان به مواردذیل اشاره کرد:
رشد جسمی حرکتی : بین ۶۰ تا ۸۴ در صد کودکان خیابانی با مشکلاتی مانند کم خونی ،کاهش قد و وزن بیمارهای مربوط به دهان چشم قلب گوارشی پوست وسوءتغذیه روبرو هستند.
-رشد ذهنی : بین ۱۷ تا ۵۶ درصد آنان دارای مشکلاتی مانند بیسوادی مشکلات گفتاری کمبود توجه و تمرکز مشکلات یادگیری وکمبود شناخت محیط پیرامون خود هستند.
-رشد عاطفی هیجانی: بین ۴۰ تا ۸۹ درصد آنان از مشکلاتی مانند احساس کم ارزشی بیقراری و نا آرامی انتقام جویی بدبینی افسردگی ترس و ناامنی بحران هویت واضطراب رنج می برند.
-رشد اجتماعی: بین ۳۷ تا ۸۰ در صد انان مشکلاتی مانند پرخاشگری، خشونت، ناسازگاری، سرقت، سوء استفاده جنسی تمایل به بزهکاری ، اعتیاد و خرید و فروش مواد مخدر و مشکل در برقراری ارتباط مناسب با دیگران را دارا هستند.
ازجمله راهکارهای که از سال 1377 در ایران توسط سازمان بهزیستی با همکاري شهرداري وزارت کشور و سازمان مديريت انجام شده است می توان به موارد ذیل اشاره کرد :
-تشکيل ستاد ساماندهي کودکان خياباني
- جمع آوري کودکان خياباني در تهران و شهرستانها
- تاسیس مراکزي براي نگهداري کودکان خياباني همراه با آموزش هايي براي آنان
- ايجاد مراکز مداخله در بحران در تهران و استان ها
- برگزاري همايش هايي در ارتباط با کودکان کار و خياباني
- ايجاد ارتباط با سازمان هاي غيردولتي و بين المللي (يونيسف)و برنامه هاي مشترک با آنها
با توجه به اقدامات انجام گرفته ما هر روز شاهد روز افزون این پدیده در سطح کشور و استان خود هستیم و با توجه به اینکه این کودکان سرمایه های انسانی این مرز و بوم هستند نادیده انگاشتن آنها باعث می شود که از جمعیت فعال و پویایی آینده کاسته شود و از طرفی دیگر در آینده نه چندان دور هزینه های گزافی بر دولت و جامعه جهت تعدیل یا رفع مشکلات جسمی، روانی و اجتماعی این گروه از فرد تحمیل شود. پس بهتر است که اکنون دولت با حمایت خود از این کودکان و خانواده آنان از بروز بسیاری از آسیب ها اجتماعی و مشکلات درجامعه پیشگیری کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 6 =