«چشمِ ترسیده» قصرشیرینی‌ها و عدم استقبال از طرح‌های گردشگری

MORADSI (15 of 15)-th3

روزگاری برای خود برو بیایی داشت، سالانه هزاران نفر از این گذر تاریخی به عتبات می‌رفتند و در کنار این رفت و آمدها بازارچه های شهر حسابی رونق داشت. نخلستان ها با نخل های سر به فلک کشیده و عمارت خسرو و چارقاپی با تاریخ باشکوه چندهزار ساله شان میزبان شبانه روز گردشگران و مردمانی بودند که از اینجا؛ قصرشیرین، راهی عتبات می‌شدند.
اما حالا دیگر از آن بیا و بروها خبری نیست، کسی دیگر سراغ این قصر و مردمانش نمی آید و خسروی در سکوتی سنگین به انتظار رهگذران می نشیند. اکثر زیرساخت های گردشگری شهرستان خاک میخورند و مردمش دیگر تمایلی برای اجرای طرح های گردشگری ندارند. حتی در این روزها که بومگردی و گردشگری روستایی در همه جای ایران رونق گرفته، مردم این شهرستان سهمی از این رونق‌ ندارند.
به گزارش باختر و به نقل از ایسنا، دوری از هیاهوی زندگی مدرن شهری و تجربه یک زندگی سنتی و ارگانیگ چندسالی است که «بومگردی و گردشگری روستایی» را نه تنها در ایران بلکه در اکثر کشورهای دنیا پررونق‌تر از هر زمان دیگری کرده است. اشتغالزایی و رونق اقتصادی خوبی که این نوع از گردشگری برای جوامع محلی کوچک به دنبال دارد، بازار رقابت در این عرصه را به ویژه در حوزه اقامتگاه های بومگردی افزایش داده است.
علیرغم اینکه در استان کرمانشاه از نظر تعداد اقامتگاه های بوم گردی فاصله زیادی با دیگر استان های گردشگرپذیر داریم، اما در برخی از شهرستانها همچون پاوه، روانسر، جوانرود و کرمانشاه شاهد رشد این واحدهای اقامتی هستیم و از سوی دیگر در برخی دیگر از شهرستان ها نیز تمایلی برای راه اندازی این اقامتگاه ها از سوی مردم وجود ندارد.
قصرشیرین یک نمونه از شهرستان های استان است که با وجود ظرفیت های زیادی که در حوزه گردشگری دارد، اما تاکنون هیچ اقامتگاه بوم گردی در آن راه اندازی نشده و مردمش نیز تمایلی برای اجرای چنین طرح های گردشگری ندارند، چراکه میترسند چنین طرح هایی را اجرا کنند و در نهایت به سرنوشت همان هتل های خاک خورده دچار شود.
بهرنگ بابایی رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان قصرشیرین تشریح چرایی عدم استقبال مردم قصرشیرین از طرح های گردشگری، بابیان اینکه برای توسعه طرح های گردشگری خصوصا اقامتگاه های بوم گردی در این شهرستان با کمک دهیاری‌ها تاکنون تبلیغات خوبی انجام شده، عنوان کرد: علیرغم اینکه تبلیغات گسترده ای داشته ایم
و علاوه بر اعطای تسهیلات،حمایت مطلوبی نیز از سرمایه گذاران طرح های گردشگری در شهرستان داریم، اما مردم تمایلی برای راه اندازی این طرح ها و اقامتگاه های بوم گردی ندارند.
رئیس میراث فرهنگی شهرستان قصرشیرین گفت: به نظر می رسد یکی از مهم ترین دلایلی که مردم قصرشیرین را از ورود به اجرای طرح های گردشگری باز می دارد، 10 هتل و چهار میهمانپذیری است که در سنوات گذشته در این شهرستان احداث شدند، اما با بسته شدن مرز خسروی وعدم تردد گردشگران به شهرستان، امروز اکثر آنها غیرفعال شده اند، لذا مردم بیم آن را دارند که اگر طرح گردشگری اجرا کنند سرنوشتی همانند این هتل ها و میهمانپذیرها پیدا کند.
وی تصریح کرد: از سوی دیگر هر چند شهرستان قصرشیرین در هشت ماه از سال آب هوایی مطبوع دارد، اما از سالهای گذشته فقط گرمایی که در چند ماه از سال داریم بین مردم دیگر شهرستانها واستانها برجسته شده و این موضوع باعث شده تا همانند دهه‌های پیش ورود گردشگران را به شهرستان نداشته باشیم.
بابایی اضافه کرد: وجود مسائلی اینچنینی و برخی دیگر از عوامل باعث شده تا مردم قصرشیرین از اینکه برای اجرای طرح گردشگری هزینه بالایی کنند، اما در نهایت بی نتیجه باشد و سودی از آن نبرند، واهمه داشته باشند.
وی تاکید کرد: قطعا اگر مردم این شهرستان برای راه اندازی اقامتگاه‌های بوم گردی پای کار بیایند، ما نیز حمایت می‌کنیم و با تبلیغات برای فصولی که آب و هوا مناسب است می توان جذب گردشگر حتی از خارج از استان داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 8 =