چوب حراج به معادن قیر طبیعی گیلانغرب

10565288_xl

شهرستان گیلانغرب با در اختیار داشتن 65 درصد از ذخایر قیر طبیعی کشورمان ، ظرفیتی بزرگ و ارزشمند برای سرمایه گذاری و رونق استان کرمانشاه محسوب می شود ، اما این معادن خدادادی تا حدودی مورد غفلت قرار گرفته است.
به گزارش باختر و به نقل از ایرنا ، کشورهای اندکی در جهان دارای معادن و ذخایر قیر طبیعی هستند و ایران یکی از این معدود کشورهاست که این ماده طبیعی در مناطق مختلف آن از جمله استان های کرمانشاه، ایلام و لرستان یافت می شود.
ایران با در اختیار داشتن حدود یک درصد جمعیت جهان حدود هفت درصد ذخایر کشف شده معادن دنیا را داراست که خود حاکی از در اختیار داشتن بستر مناسب سرمایه گذاری در این بخش است.
گیلانغرب در غرب کرمانشاه یکی از نقاط سرشار از قیر طبیعی در کشور و حتی در جهان به شمار می رود که داشتن این ویژگی منحصر به فرد می تواند زمینه ای برای توسعه و پیشرفت این شهرستان ، استان کرمانشاه و حتی کشور باشد.
متاسفانه آن طور که باید به ظرفیت معادن قیر طبیعی این منطقه توجه نشده تا جایی که می توان گفت بیشترین استفاده از این معادن را دلالان و واسطه گران می برند و این سرمایه ارزشمند با بهایی بسیار اندک به خارج از کشور صادر می شود.
بهره برداری درست و اصولی از معادن قیر طبیعی و حمایتهای لازم مسئولان از بهره برداران این سرمایه ارزشمند ، می تواند عاملی برای استفاده بهینه از این نعمت خدادادی و ارزشمند و همچنین راهی برای توسعه منطقه ، ایجاد اشتغال پایدار و رونق اقتصادی باشد.
از قدیم گفته اند که کار در معدن یک شغل پرمخاطره و سخت است و حال درست نیست قیری که با مشقت ، زحمت و هزینه  ای بسیار بالا استخراج می شود اینگونه با بهایی بسیار کم و به اذعان بهره برداران یک سوم قیمت واقعی آن در دنیا، از کشور خارج شود.
بیشتر صادرات قیر طبیعی استخراجی از معادن شهرستان گیلانغرب به کشورهای حاشیه خلیج فارس ، چین، ترکیه، مالزی و آسیای میانه است.
قیر طبیعی گیلانغرب در ردیف بهترین قیرهای دنیا
قیر طبیعی از مهمترین مواد معدنی است که امروزه در کشورهای پیشرفته صدها نوع مشتقات هیدرو کربنی (مشتقات نفتی) از آن فرآوری ، تولید و به بازار مصرف عرضه می شود.
در صورت احداث کارخانه فرآوری در گیلانغرب، دهها نوع مشتقات قیرطبیعی نظیر موادکربن بلک، پودر دستگاه های کپی، مواد صنعتی برای استفاده تجهیزات الکترونیک، ایزوبام، پودر گیلسونایی، مواد بهداشتی، آرایشی و انواع مش 30 تا 200نیز فرآوری و تولید شود.
در استاندارد بین المللی در تولید این ماده به سه گزینه درصد کربن ، ئیدروژن و مقدار خاکستر توجه خواهد شد که خوشبختانه بسیاری از معادن منطقه گیلانغرب از این جهت در ردیف بهترین قیرهای طبیعی دنیا قرار دارند.
44 پروانه اکتشاف قیر در گیلانغرب صادر شده است
فرماندار گیلانغرب گفت: شهرستان گیلانغرب یکی از مناطق ارزشمند سرشار از ذخیره قیر طبیعی است که 90 درصد ذخایر قیر طبیعی استان کرمانشاه را داراست و تاکنون 44 پروانه اکتشاف معادن قیر در این شهرستان صادر شده است.
کوروش محمودیان افزود: از مجموع 44 پروانه صادر شده اکتشاف در این شهرستان ، 24 مورد آن با سرمایه گذاری 210 میلیارد ریال پروانه بهره برداری را دریافت کرده اند.
وی اظهار داشت: در سال های اخیر بنا به دلایل متعدد تنها 10 واحد فعال در زمینه تولید قیر در گیلانغرب فعالند و 14 واحد دیگر به دلیل مقرون به صرفه نبودن هزینه استخراج ، پائین بودن نرخ فروش ، نداشتن تخصص و علم و دانش کافی برخی از معدن داران و وجود واسطه ها در عرضه قیر بدون کیفیت به مشتریان ، به صورت نیمه فعال یا راکد مانده اند.
اشتغالزایی 196 تن در معادن قیر گیلانغرب
فرماندار گیلانغرب گفت: ظرفیت پیش بینی شده برای اشتغال معادن قیر گیلانغرب ، 240 تن است که هم اکنون 96 تن به صورت مستقیم و 100 تن به صورت غیرمستقیم در معادن این شهرستان مشغول فعالیتند.
به گفته محمودیان ، در چند سال گذشته میزان استخراج قیر طبیعی از معادن گیلانغرب سالیانه به 60 هزار تن هم رسیده است اما بنا به دلایل مختلف ، میزان استخراج قیر طبیعی این شهرستان اکنون به نصف رسیده است.
برای حضور سرمایه گذاران آمادگی کامل داریم
فرماندار گیلانغرب گفت: امکان ایجاد یک کارخانه بزرگ فرآوری در شهرستان به طور جدی در دستور کار قرار دارد و چنانچه سرمایه گذاران بخش خصوصی امکان ورود به این بخش را داشته باشند ،آماده هرگونه همکاری در این راستا هستیم.
محمودیان ، با بیان اینکه باید با اتخاذ راهکار درست و اصولی زمینه حضور سرمایه گذاران در معادن قیر طبیعی گیلانغرب فراهم شود ، افزود: در صورت تحقق این موضوع ، تحول شگرفی را در بخش فرآوری معدن قیر طبیعی در سطح استان کرمانشاه و کشور شاهد خواهیم بود.
وی ادامه داد: با توجه به وجود معادن غنی قیر طبیعی و امکان فرآوری صدها نوع مشتقات از این ماده معدنی ، ایجاد یک کارخانه مناسب می تواند علاوه بر تاثیر چشمگیر بر درآمد و ایجاد اشتغال پایدار در منطقه از صدور خام این ماده ارزشمند هم جلوگیری کند.
وی افزود: در بخش معادن سنگ گچ نیز تعداد 2 واحد معدنی سنگ گچ دارای پروانه بهره برداری با میزان ذخیره ای بیش از 6 میلیون تن در این شهرستان وجود دارد که سالیانه 90 هزار تن گچ از این واحدها استخراج می شود.
فرماندار گیلانغرب گفت: درحوزه صنعت تعداد 29 واحد با سرمایه گذاری 280 میلیارد ریال و اشتغال زایی 240 تن در این شهرستان مشغول فعالیتند که البته در هم اکنون برخی از این واحدها به دلیل رقابت نکردن با واحدهای تولیدی صاحب نام ، تخصص نداشتن مدیران این واحدها در بازاریابی مناسب و قوانین دست و پاگیر بانک ها ، راکد شده اند.
محمودیان ادامه داد: البته در این راستا با پیگیریهایی که در سال جاری صورت گرفته ، بیش از 125 میلیارد ریال تسهیلات از محل اشتغال توسعه روستایی مناطق زلزله زده برای 11 واحد صنعتی جدید مصوب شده است.
وی از معرفی این واحدها به بانک های عامل برای دریافت تسهیلات مورد نیاز خبر داد و گفت: این واحدها در حال انعقاد قرارداد برای دریافت تسهیلات هستند تا از این طریق بتوانند بخشی از مشکلات موجود را رفع کنند.
وی ، مهمترین واحدهای صنعتی شهرستان را تولید دانه بندی شن و ماسه ، پودر بیتومین و برخی مشتقات قیر طبیعی ، آجر، باند و گاز طبی، تولید بالشتک خودروهای سنگین و محافظ الکتریکی بیان کرد.
قیر طبیعی گیلانغرب یک سوم قیمت جهانی آن
به فروش می رسد
رئیس انجمن صنفی معادن قیر طبیعی گیلانغرب گفت: هم اکنون در این شهرستان 10 بهره بردار به تولید قیر طبیعی و استخراج این ماده ارزشمند اشتغال دارند که متاسفانه تولیدهای خود را باید با واسطه به میزان یک سوم قیمت واقعی آن به فروش برسانند.
جهانبخش مرجانی افزود: به عنوان یک بهره بردار ، مدت 30 سال است که به استخراج قیر طبیعی و فعالیت در معدن مشغول هستم که در طول این سال ها تاکنون همواره معادن قیر طبیعی گیلانغرب از سوی مسئولان مورد غفلت و بی توجهی قرار گرفته است.
وی اظهار داشت: در صورت توجه به معادن قیر طبیعی با توجه به اینکه این شهرستان کانون قیر طبیعی معرفی شده و دارای ذخایر ارزشمندی است ، می توان شاهد اشتغالزایی و رونق بیش از پیش منطقه باشیم.
این بهره بردار با سابقه قیر طبیعی در گیلانغرب گفت: متاسفانه در زمینه برداشت قیر در این شهرستان و استان کرمانشاه نسبت به دیگر مناطق مانند استان ایلام ، نابرابری و بی عدالتی وجود دارد و مسئولان باید این مهم را مورد توجه بیش از پیش قرار دهند و برای رفع این مشکل گام های اساسی بردارند.
وی گفت: به عنوان مثال هم اکنون اگر تمامی بهره برداران استان کرمانشاه سالیانه حق برداشت 30 هزار تن قیر طبیعی را داشته باشند ، یک بهره بردار در ایوان غرب می تواند در طول یک ماه برابر تمامی تولیدات استان کرمانشاه را قیر تولید و استخراج کند که این بی عدالتی باید رفع شود.
رئیس انجمن صنعی معادن قیر طبیعی گیلانغرب افزود: با توجه به ظرفیت های بی نظیر و فراوان در بخش معادن قیر طبیعی ، متاسفانه هم اکنون تنها نزدیک به 200 کارگر در این معادن گیلانغرب مشغول به کار هستند که در صورت توجه و حمایت های لازم از سوی مسئولان این تعداد به یک هزار تن خواهد رسید.
مرجانی ، با ابراز گلایه از برخی دستگاه های اجرایی نظیر اداره دارایی گفت: هم اکنون یکی از مشکلاتی که بهره برداران قیر طبیعی با آن دست و پنجه نرم می کنند ، پرداخت مالیات حتی در ماه هایی که فروش ندارند ، می باشد که این خود باعث بروز مشکلات فراوان برای بهره برداران شده است.
وی اضافه کرد که برخی بهره برداران برای پرداخت مالیات های سنگین ، مجبور به فروش ماشین آلات و تجهیزات برداشت و استخراج قیر شده اند و این به دور از انصاف است.
وی خواستار حمایت دولت از بهره برداران معادن قیر طبیعی شد و گفت: با وجود دریافت حق دولتی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت از بهره برداران قیر طبیعی ، متاسفانه شاهد عدم بازگرداندن آن در شهرستان به منظور ایجاد خدمات رفاهی برای معدن داران هستیم.
وجود واسطه ها و دلالان از مهمترین عوامل تخریب تولید است که بازاریابی مناسب ، حمایت های لازم و ایجاد صنایع تبدیلی می تواند مانع از غارت قیر طبیعی گیلانغرب به دیگر کشورها و هدر رفت این سرمایه ارزشمند با بهای اندک باشد.
حمایت های دولت برای معدن داران
فرماندار گیلانغرب گفت: دولت حمایت هایی را از معدن داران در گیلانغرب به عمل آورده که در این رابطه بهسازی و روکش آسفالت راه دسترسی به طول 20 کیلومتر در دستور کار قرار گرفته و این طرح برای اجرا به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی واگذار شده است.
محمودیان افزود: کاهش حقوق دولتی در هر تن از یکصد هزار تومان به هشت هزار تومان ، از جمله اقدام های مهم در حمایت از معدن داران گیلانغرب است.
امید است با ایجاد مشوق ها و حمایت های لازم از سوی مسئولان و دولتمردان و ایجاد کارخانه های فرآوری ، شاهد تندتر شدن چرخه تولید معادن گیلانغرب ، ایجاد اشتغالزایی و رونق اقتصادی منطقه باشیم.
گزارش از سلطانمراد شهبازپور و نازنین باباخانی

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

30 + = 40