جمعه , ۱۵ فروردین ۱۳۹۹
آخرین خبرها

چگونه از نوزاد نارس مراقبت کنیم

image_print

رزیتا حیدری- کارشناس مامایی، مدیر خدمات پرستاری- مامایی مرکز آموزشی درمانی معتضدی

نوزاد نارس به نوزادی گفته می شود که با وزن کمتر از ۲۵۰۰ گرم به دنیا آمده باشد، در بیشتر موارد وزن کم هنگام تولد، به دلیل نارسی (یعنی سن حاملگی کمتر از ۳۷ هفته بارداری) است البته این امکان نیز وجود دارد که به دلایل مشکلات بارداری نوزاد ترم (رسیده) نیز با وزن کم به دنیا بیاید که به آن تاخیر رشد داخل رحمی گفته
می شود.
علل تولد نوزاد نارس
دلایل زیادی برای تولد نوزاد نارس بیان شده است که می توان به افزایش سن بارداری (بخصوص اولین بارداری)، شیوه زندگی مدرن، اشتغال، استرس، بیماری و عفونت مادر اشاره کرد.
نارسی نوزادان یکی از سه تا چهار علت مرگ و میر هنگام تولد است. امروزه در زمینه مراقبت های مادران باردار به موفقیت های چشمگیری دست یافته ایم. مواردی که در گذشته باعث سقط جنین می شد امروزه به بارداری منتهی می شود اما به تولد نوزاد نارس می انجامد. یعنی شرایط مراقبت از مادران بهبود یافته و نوزاد به حدی می رسد که از بین نمی رود اما نارس متولد می شود.
بنابراین با پیشرفت در زمینه پزشکی، تولد نوزاد نارس بیشتر دیده می شود و مرده زایی کمتر شده است، همچنین می توان به روش های القای بارداری و شیوه های آزمایشگاهی بارداری اشاره نمود. در این موارد چند قلوزایی بیشتر دیده
می شود و چند قلوها معمولا زودتر و نارس به دنیا می آیند. میزان خطر بیماری در نوزادان نارس با توجه به زمان تولد و بیماری های زمینه ای که دارند، متفاوت است.
این نوزادان در معرض خطر بیشتری هستند و به مراقبت های ویژه نیاز دارند، لطمه پذیری آنان نسبت به نوزادان طبیعی بیشتر است و برخی از آنان باید در بخش مراقبت های ویژه، تحت مراقبت های فوق تخصصی قرار گیرند، این نوزادان یا بیمارند یا بسیار نارس.
عوارض و مشکلات نوزاد نارس
نارسی نوزاد یکی از مشکلات عمده بهداشتی محسوب می شود و از شایع ترین علل
مرگ های نوزادی است. این نوزادان در معرض عوارض زیادی از جمله سندرم زجر تنفسی، بیماری های مزمن ریوی، خونریزی داخل بطنی مغزی، عوارض ذهنی و عصبی درازمدت و… قرار دارند لذا نیاز به توجه و مراقبت بیشتری دارند.
چه کارهایی برای مراقبت
از نوزاد نارس باید انجام داد؟
دشواری تنفسی یا آپنه
نوزادان نارس پس از تولد دچار مشکلات
عدیده ای می شوند که مهمترین آنها مشکلات تنفسی است که به دلیل عدم بلوغ ریوی پس از تولد نمی توانند به خوبی تنفس کنند و احتمال نیاز به بستری در بخش نوزادان یا بخش
مراقبت های ویژه نوزادان وجود دارد.
نیازهای تغذیه ای
روش و نوع تغذیه در بخش NICU بر اساس صلاحدید پزشکی می باشد در صورتی که نیاز به تغذیه با لوله بینی- معده باشد مادر با توجه به دستورالعمل بخش شیر خود را در ظرف مخصوص دوشیده و در اختیار پرستار بخش قرار داده و پس از شروع تغذیه از راه دهان، نوزادان نارس معمولا می توانند هم از شیر مادر و هم از شیر خشک تغذیه کنند، اما شیر مادر بیشتر توصیه می گردد زیرا این نوزادان به دلیل نارس بودن بیشتر در معرض ابتلا به انواع عفونت ها
می باشند و شیر مادر به دلیل پروتئین های
ویژه ای که دارد این امکان را به نوزاد می دهد تا از این عفونت ها محفوظ بماند و سریع تر رشد
ند.
پس از ترخیص تداوم تغذیه با شیر مادر یا شیرخشک مخصوص تغذیه نوزاد نارس، هر ۲ تا ۵/۲ ساعت لازم است در صورت خواب بودن نوزاد بیشتر از ۳ تا ۴ ساعت احتمال کاهش قند خون وجود دارد لذا بهتر است تغذیه با شیر قبل از رسیدن به این حد با بیدار کردن شیرخوار از سر گرفته شود گاهی این نوزادان با لوله معده مرخص می شوند که باید هر ۷۲ ساعت این لوله توسط کادر پرستاری مرکز تعویض شود.
گرم نمودن نوزاد نارس
به دلیل اینکه بسیاری از نوزادان نارس، فاقد چربی زیرپوست به مقدار کافی هستند و در نتیجه
نمی توانند گرما را در بدن خود نگه دارند به همین دلیل در NICU نوزاد داخل انکوباتر قرار می گیرد تا توسط نور لامپ گرم کننده ای که به سمت تخت نوزاد می تابد گرمای بدن نوزاد تامین شود.
پس از ترخیص درجه حرارت مناسب اتاق نوزاد نارس ۲۵-۲۸ درجه سانتیگراد می باشد
فشار خون نوزاد
به دلیل انواع عفونت ها سبب از دست دادن خون در نوزادان نارس می شود و در نتیجه فشارخون آنان پایین می آید که امکان دارد نوزاد نارس نیاز به تزریق خون و یا دریافت مایعات بیشتر داشته باشند.
توجهات پس از
ترخیص نوزاد نارس از بیمارستان
چیست؟
* اولین معاینه نوزاد بایستی ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از ترخیص صورت گیرد مراجعات بعدی توسط پزشک تعیین می شود در هر زمانی بعد از ترخیص، اگر نوزاد بدحال شود (تب، شیر نخوردن، مکیدن ضعیف، استفراغ های مکرر، بی حالی و یا تشنج و…) بایستی سریع به پزشک
مراجعه گردد.
* خیس بودن کهنه (پوشک) و وزن گیری روزانه ۲۰ تا ۳۰ گرم یا هفته ای ۱۵۰ تا ۲۰۰ گرم بهترین معیار برای وزن گیری است
* این نوزادان پس از ترخیص اغلب نیاز به تکرار تست تیروئید در چند نوبت، شنوایی سنجی و معاینه چشم توسط فوق تخصص شبکیه
دارند.
* تجویز مکمل ها مثل آهن، اسید فولیک و ویتامین E حتما زیر نظر پزشک انجام شود واکسیناسیون نوزاد نارس نیز باید
پیگیری گردد.