چیزی به عنوان «حق دست پزشک» نداریم

9719852_192

رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف کننده استان کرمانشاه با بیان اینکه پزشکان حق ندارند هیچ وجهی را خارج از تعرفه‌های قانونی که برای آنها تعیین شده از بیمار اخذ کنند، گفت: اخذ مبلغی به عنوان «حق دست پزشک» تخلف است و چنین رقمی را در چارچوب تعرفه‌ها نداریم.
به گزارش باختر و به نقل از ایسنا، عبدالرضا یاری با بیان اینکه تنها رقمی که پزشکان حق دریافت آن را دارند همان تعرفه‌ای است که برای آنها در بخش‌های مختلف تعیین شده، اظهار کرد: اخذ هرگونه مبلغ دیگر غیرقانونی و تخلف است.
وی ادامه داد: این رقم تحت هر عنوانی از جمله حق دست پزشک و... اخذ شود، تخلف است و تفاوتی با اخذ زیرمیزی ندارد.
یاری اضافه کرد: اخذ هرگونه وجهی که وجهه قانونی دارد باید از سوی دستگاه‌های مربوطه مانند دانشگاه علوم پزشکی اطلاع رسانی شود تا مردم در جریان تعرفه آن قرار بگیرند.
رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف کننده استان کرمانشاه با بیان اینکه پزشکان هم در برابر قانون به عنوان فرد صنفی شناخته می‌شوند و باید چارچوب‌های قانونی را رعایت کنند، یادآور شد: جایگاه اجتماعی پزشکان و شرایطی که برای کمک به زندگی افراد دارند باعث نمی‌شود رقم اضافه از مردم دریافت کنند.
یاری با اشاره به اینکه موارد زیادی از پرونده‌ها را داریم که مردم از اجحاف پزشکان گلایه دارند، افزود: متاسفانه در این زمینه خلا قانونی داریم که دست ما را بسته است.
به گفته رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف کننده استان کرمانشاه، بر اساس قانون رسیدگی به تخلف پزشکان باید از مجرای کمیسیون ماده 11 بگذرد و سپس به مراجع قانونی ارجاع شود. این کمیسیون متشکل از خود پزشکان از جمله دانشگاه علوم پزشکی، نظام پزشکی و ... است که معمولا به سختی علیه هم صنفی خود رای می‌دهند.
وی خواستار اصلاح این خلا قانونی شد که نیازمند ورود نمایندگان مجلس به این موضوع است.
یاری عنوان کرد: حداقل باید نماینده‌ای از خود مردم یا یک دستگاه بی‌طرف دیگر در این کمیسیون ماده 11 حضور داشته باشد تا به شیوه بهتری به تخلفات رسیدگی شود.
رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف کننده استان کرمانشاه گفت: باید میزان رضایتمندی مردم از کمیسیون ماده 11 سنجیده و بررسی شود که آیا میزان پرونده‌های تخلفی که در این کمیسیون تشکیل می‌شود با تخلفاتی که پزشکان در واقعیت انجام می‌دهند، برابر است یا نه.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 2 =