کام تلخ قنادان کرمانشاهی از کمیابی شکر

در روزهای اخیر شاهد اعتراض برخی واحدهای صنفی از جمله اتحادیه کافه قنادان به‌دلیل کمبود شکر در کرمانشاه هستیم و مسئولان در این مورد سکوت کرده‌اند.
به گزارش باختر و به نقل ازمهر، شیرینی ماه خدا را در سفره‌های افطار به کام روزه‌داران دوچندان می‌کنند اما خودشان تلخ کامند این روزها؛ تلخی کام شیرینی‌پزها و قنادان کرمانشاهی از گرانی و کمیابی شکر است که با قیمت ثابت شیرینی دخل و خرجشان نمی‌خواند.
حدوداً ۲ ماهی است کرونا حسابی کار و بارشان را از سکه انداخته است ولی با آمدن ماه مهمانی خدا انتظار داشتند دشت خوبی از خوان نعمت الهی با پختن شیرینی‌های محبوب داشته باشند، اما این بار شکر کیمیا شد و باز هم کمیتشان را لنگ کرد.در کنار دیگ‌های داغ و گرمای سوزان که از دل آتش بیرون می‌زند با زبان روزه مشغول کار هستند تا روزی حلال سر سفره‌های خودشان ببرند و شیرینی سفره‌های افطار دیگران را تکمیل کنند، ولی کمیابی شکر و روغن حسابی آنها را به دردسر انداخته و بدتر اینکه کسی هم پاسخگو نیست.
پای درد دلشان که می‌نشینی از این موضوع گلایه دارند که چرا مسئولان تنظیم بازار نتوانسته‌اند به اندازه کافی مواد اولیه آنها را تأمین کنند تا مجبور نشوند با نرخ آزاد خرید کنند و ضرر ببینند و یا اگر این مواد را تأمین کرده‌اند چرا توزیع نمی‌کنند!
سکوت مسئولان تنظیم بازار در برابر کمیابی شکر
به منظور جویا شدن از چند و چون قضیه به سراغ مسئولان سازمان صمت رفتیم، اما تلاش‌ها برای برقراری ارتباط بی نتیجه ماند و آنها طبق معمول همیشه از پاسخ دادن به مشکلاتی که در تنظیم بازار به وجود آورده‌اند طفره رفتند و پاسخگو نبودند.
تنظیم بازار و تأمین مواد اولیه مورد نیاز مردم و صد البته توزیع صحیح و نظارت بر توزیع و جلوگیری از ورود دلالان به این زمینه بدیهی‌ترین کاری است که مسئولان سازمان صمت باید انجام دهند و البته در مقابل
کم‌کاری‌های صورت گرفته هم پاسخگو باشند.
این سکوت سازمان صمت و عدم پاسخگویی مدیران مربوطه در برابر نیاز مردم نشان از ضعف سیستم ناکارآمد تنظیم بازار در استان دارد که بهتر است مدیران ارشد استان برای این موضوع راه چاره‌ای جدی بیاندیشند.
رئیس اتحادیه قنادان: شکر و روغن کمیاب شده است
رئیس اتحادیه کافه قنادان کرمانشاه در گفتگو با مهر گفت: پس از شیوع ویروس کرونا فروش شیرینی بین ۵۰ تا ۶۰ درصد کاهش یافته و این کاهش فروش در حالی است که قیمت‌ها همچنان بدون تغییر باقی مانده است.
محمدرضا ناصری تصریح کرد: در حال حاضر بیشترین استقبال از شیرینی زولبیا و بامیه به عمل می‌شود که قیمت فروش هر کیلوگرم زولبیا و بامیه ۲۱ هزار تومان است که نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد افزایش قیمت داشته است.این مسئول ادامه داد: متأسفانه پس از شیوع ویروس کرونا، شکر و روغن سرخ کردنی کمیاب شده و ما مجبور به تهیه شکر با نرخ آزاد به ازای هر کیلوگرم ۶ هزار و ۵۰۰ تومان هستیم.
رئیس اتحادیه کافه قنادان کرمانشاه افزود: پیش از این سهمیه‌ای به شیرینی‌پزی ها داده می‌شد، اما در حال حاضر با توجه به پخت زولبیا و بامیه و قیمت‌گذاری آن به نرخ ۲۱ هزار تومان خرید شکر به ازای هر کیلوگرم
۶ هزار و ۵۰۰ تومان به صرفه نیست.
تعزیرات: نظارت‌های ویژه ماه رمضان را افزایش دادیم
رئیس گشت‌های سیار تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه در گفتگو با مهر اظهار کرد: ستاد تنظیم بازار در حال توزیع شکر با قیمت مصوب است.
گودرز فهیمی افزود: بازرسان هم بر واحدهای محل توزیع نظارت ویژه دارند.این نظارت‌ها ویژه ماه مبارک رمضان با افزایش نیروهای گشت افزایش یافته است.
بازرسی اصناف: مجوز توزیع شکر گرفته شده است رئیس بازرسی و نظارت اتاق اصناف کرمانشاه هم در گفتگو با مهر اظهار کرد: در حال حاضر کمبود شکر وجود ندارد، اما برای توزیع میان خانوار در نظر گرفته شده است.
رامین پهلوانی افزود: شنیده‌ها حاکی از آن است که مجوز توزیع شکر گرفته شده تا در اختیار واحدهای صنفی به‌ویژه صنف قنادی‌ها و شیرینی پزی‌ها قرار گیرد.
رئیس بازرسی و نظارت اتاق اصناف کرمانشاه تصریح کرد: بر همین مبنا مسئولان درصدد برگزاری جلسه برای اعطای شکر به واحدهای صنفی هستند.
پهلوانی گفت: قیمت گذاری ۲۱ هزار تومان برای فروش هر کیلوگرم زولبیا و بامیه به‌درستی آنالیز شده است.
براساس این گزارش، کمبود شکر موجب شده قنادی‌ها برای تهیه شیرینی به‌ویژه زولبیا و بامیه مجبور به خرید شکر با نرخ آزاد شوند و این ممکن است بر روی کیفیت پخت شیرینی‌ها و تهدید سلامت مردم اثر بگذارد که لازم است مسئولان به‌جای سکوت، برای این موضوع چاره‌اندیشی کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 5 =