«کرمانشاه» در تب و تاب «آنفلوآنزا»

1400101_969

کرمانشاه مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: آنفلوآنزای شایع شده سویه H1N1 بوده که هیچ ارتباطی با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان ندارد.
به گزارش باختر و به نقل از ایسنا، امید حاج‌محمدی با بیان اینکه آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان دو سویه H5N9  و H5N5  دارد، گفت: آنفلوآنزای شایع شده سویه H1N1 بوده که هیچ ارتباطی با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان ندارد. این سویه بیماری چندان هم سویه کشنده‌ای نیست، هرچند در کشور و استان مواردی از فوت گزارش شده است.
مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه با بیان اینکه آخرین مورد آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان کرمانشاه را در سال 1396 داشته‌ایم، گفت: از آن زمان تاکنون هیچ کانونی از بیماری در استان شناسایی نشده است.
وی  سپس با اشاره به اینکه احتمال ناقل بودن پرندگان کنار آبزی دور از انتظار نیست، گفت: این پرنده ها که از اقصی نقاط سیبری به استان مهاجرت می کنند، می توانند ناقل بیماری باشند، لذا توصیه می شود مردم اکیدا از شکار پرندگان کنار آبزی صرف نظر کنند.
این مسئول ادامه داد: مردم همچنین باید از خرید مرغ زنده که سابقه مشخصی ندارد خوداری کنند، چراکه این مرغ‌های بی‌هویت علاوه بر اینکه مشکلات بهداشتی دارند، ممکن است ناقل آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان هم باشند.
حاج محمدی از مردم خواست هرگونه تلفات مشکوک طیور بومی و یا پرندگان را برای بررسی و حضور کارشناسان دامپزشکی و انجام اقدامات لازم با شماره تلفن 1512 و یا سامانه پیامکی 100010001512 اطلاع دهند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 40 = 46