کرمانشاه در گذر تاریخ

بخش سوم - حاج رضا آدینه کلهر

این ماجرا شاعران قدیمی و محلی با لهجه های بومی و محلی به صورت شعر گفته اند و نوشته اند .
در فروردین ماه سال 1347 من کلا س اول ابتدایی بودم ، یکی از جوانان همولایتی کلاس ششم بود کتاب شعری آورده بود در خانه ما برایمان خواند .
نام کتاب ( خورشید و خاور ) بود اشعار زیادی به زبان و لهجه محلی در مورد شیرین و فرهاد و لیلی و مجنون و یوسف و زلیخا و رستم و زال و ... با جوهر و خط مشکی و درشت نوشته شده بود .
در زمستان 1356 دانشجوی سال اول دانشکده تربیت معلم بودم یکی از همدوره ای های من که مقیم روستای خانقاه پاوه بود همین کتاب را به دانشکده آورد .
این کتاب دست نویس شعر محلی به لهجه و زبان اورامی ( هورامی ) و به قلم یک شاعر قدیمی و محلی به نام (زردویی ) نوشته شده بود و همه خاطرات و عشق شیرین و فرهاد و لیلی و مجنون به صورت نظم و شعر به رشته تحریر در آورده بود .
حاکیان و راویان قدیم گفته اند فرهاد وقتی که خبر مرگ شیرین را می شنود با کلنگ کوه کنی خود بر دیواره یا سقف سنگی تونل کوه بیستون می زند و تکه سنگ بزرگی سقوط می کند و فرهاد سر خود را در مسیر سقوط سنگ قرار می دهد و سنگ سنگین و خارا بر سر فرهاد نگون بخت فرود می آید و فرهاد عاشق سینه چاک جان به جان آفرین تسلیم می کند .
شیرین هم از ماجرا باخبر می شود خود را به بالای پیکر نیمه جان عاشق پاکباخته و جان باخته می رساند وقتی که می داند که فرهاد دیگر زنده نخواهد شد او هم سکته و دق می کند .
به روایت دیگر گفته اند ، شیرین هم بر روی نعش فرهاد خودکشی می کند و شیرینی عشق شیرین در کام شهر براز همچون زهرمار می شود .
راویان قدیم روایت کرده اند که پیرزن فرهادکش شیطان بوده خود را به شکل یک پیرزن در آورده یا دیو و اجنه بوده است ، به هر حال هر چه بوده آشوبی بوده و آتشی وارد شده بر کاخ شاهی و خانواده شاهی و بساط عشق را بر هم چیده و به دیار عدم فرستاده و از آن موقع تا حالا کسی از سرنوشت شوم آن پسر بچه نگون بخت و ولیعهد دو رگه ایرانی و ارمنی اطلاعی ندارد و هیچگونه مطلبی در مورد وی روایت و کتابت نشده است .
پس از طغیان شیرویه ( قباد دوم) علیه پدرش و قتل خسرو پرویز و پادشاهی کم دوام قباد و در زمان سلطنت اردشیر سوم شاه خردسال ساسانی و دوره سردار براز ، در سوم ذی الحجه سال 11 قمری تا سال13 قمری به مدت 2 سال پی در پی اعراب به ایران حمله کرده اند و در اولین حمله همه شهرهای جنوبی ایران را تسخیر و تصرف می کنند، اما هر بار که از غرب حمله می کنند با پایمردی دلاور مردان وطن پرست و سلحشور غرب کشور به خصوص جانفشانی دلاور مردان میهن پرست خطه قهرمان پررو لرستان روبروی می شوند و اعراب را در نبرد الحبر شکست خورده و سرکوب شده و تا سرزمین بین النهرین رانده شدند تا اینکه در سال 13 قمری اعراب به فرماندهی عمربن خطاب در زمان سلطنت یزدگرد سوم آخرین پادشاه ساسانی از ناحیه غرب حمله می کنند و دلاور مردان ایرانی به دو دلیل خیلی مهم با اعراب مهاجم هم نبرد نمی شوند .
یکی اینکه سران و سرداران و دولت مردان دوره سلسله ساسانی به مشکلات طبقات پایین و ضعیف جامعه توجه نمی کنند و بار مالیات های سنگین و هزینه جنگ های طولانی بر دوش مردم ضعیف بی کار و بی درآمد جامعه سنگینی می کند و تبعیضات طبقاتی و گرانی ارزاق عمومی مردم جامعه را به ستوه آورده بود و مردم دل خوشی از دولت نداشتند و دلیل دوم اینکه اعراب وارد خاک کشور ایران شدند و اولین بنای تاریخی کاخ و قصر معروف خسرو و شیرین ( قصرشیرین فعلی) بوده و دومین بنای تاریخی هم قلعه معروف یزدگرد ساسانی آخرین شاه ساسانی بوده که خرابه های این قلعه در یکی از ارتفاعات کوهستانی دالاهو هنوز پابرجا و نمایان است و بعد از قلعه یزدگرد دو آتشکده کوچک دوره ساسانی در شمال شرقی هارون آباد( شاه آباد غرب) ( اسلام آباد غرب فعلی) بوده که بدست اعراب خاموش و تخریب گردیده اند و پنجمین نماد مظهر آیین زرتشتی آتشکده لاله وان بوده که در اثر حمله لشکریان عرب در سال 23 قمری 603 میلادی با پادگان نظامی همراه آن تخریب می شود .
موبدان آتشکده و فرماندهان و لشکریان پادگان کشته و مجروح و اسیر و متواری می شوند ، پس از گذشت صد و ده سال یکی از نوادگان یا ( منتسبان) بلاش به نام ( فیروز یا پیروز) بلاش اولین موبد آتشکده اول در دوران بهرام شاه و هفدهمین شاه ساسانی به مکان تخریب شده و سرد و خاموش یادگار جد و نیای خود می آید و در آنجا خانه ای می سازد و مدت چند سالی در آنجا زندگی کرده و سپس 11 نفر از اقوام و اقرباء خود را به آنجا دعوت می کند و بدینوسیله اولین روستای لاله وان در میان دره و کوهپایه آتشکده های تخریبی به وجود می آید ( سال 713 میلادی).

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

47 + = 49