کرمانشاه نخستین استان برای پوشش برنامه مدیریت درمان سکته حاد مغزی

stroke

به گزارش باختر و به نقل از تسنیم، خیلی سن و سال برایش مهم نیست، چون خیلی‌ها در سن پایین هستند که مغزشان با سکته آشنا شده است و البته کم نیستند کسانی که بر اثر سکته مغزی جان خود را از دست می‌دهند یا دچار معلولیت می‌شوند. این قاتل آرام هر سال جان میلیون‌ها نفر از مردم را می‌گیرد، همین آمارها باعث شده تا لقب سومین علت مرگ و میر دنیا را به خود بگیرد.

به‌طور کلی بافت مغز کنترل کننده همه اعضای بدن است، در صورتی که آسیب بر این بافت وارد شود موجب از کار افتادن آن می‌شود البته بر اساس نوع درگیری در مغز علائم متفاوتی دارد. خوب است بدانید که دو نوع سکته مغزی وجود دارد، سکته مغزی ایسکمیک و سکته مغزی خونریزی دهنده.

نوع اول زمانی ایجاد می‌شود که لخته خون یا چربی، موجب انسداد رگ و قطع جریان خون در مغز می‌شود. بنابراین انسداد شریان می‌تواند داخل یا اطراف مغز ایجاد شود، در نوع دوم سکته‌های مغزی یک رگ خونی در داخل یا سطح مغز  پاره می‌شود، این موضوع موجب می‌شود تا خون‌رسانی به سلول‌های مغزی مختل شود و به بافت مغزی آسیب برسد. ریخته شدن خون در داخل مغز است که این موضوع باعث تشدید فشار در مغز می‌شود.

هرگاه  به‌طور ناگهانی ضعف و بی‌حسی در یک طرف بدن، تغییر دید در یک یا 2 چشم یا دشوار شدن بلع غذا، تاری دید به ویژه در یک چشم، سردردهای شدید بدون علت (حتی ممکن است بعد از آن فرد بیهوش شود)، سرگیجه هنگام راه رفتن، بروز مشکلات ناگهانی در صحبت کردن، درک صحبت و شناخت دیگران، احساس بی‌حسی یا فلج ناگهانی در یک طرف صورت و دست یا پای یک طرف بدن، کاهش ناگهانی قدرت بدن، تعادل بدن (به سختی راه رفتن) و قوای حسی، به هم خوردن تعادل بدن به‌طور ناگهانی که احتمالا با حالت تهوع، استفراغ کردن، تب، سکسکه و یا قورت دادن غذاها به سختی همراه است، بیهوش شدن فرد، اشکال در بلع و بی‌اختیاری ادرار و مدفوع داشتین فرصت را از دست ندهید و فورا به پزشک مراجعه کنید، حتی اگر فقط یک علامت خفیف وجود داشته باشد.

در نخستین اقدام زمان شروع علائم سکته مغزی را به پزشک اعلام کنید، زیرا که تزریق داروی ترومبولیتیک التیپلاز در درمان بیماران سکته حاد مغزی در ساعات اولیه، سبب نجات جان بیمار می‌شود.

داروی ترومبولیتیک آلتیپلاز نخستین‌بار در استان کرمانشاه در مرکز آموزشی درمانی فارابی تزریق شد که در این ماه(خردادماه) تزریق این دارو برای نخستین‌بار در بیمارستان‌های امام خمینی(ره) سنقر و شهید چمران کنگاور سبب نجات جان بیماران شده است.

بهمن روشنی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه  در گفت‎وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه اظهار داشت: دومین بار در بیمارستان حضرت رسول(ص) جوانرود داروی ترومبولیتیک آلتیپلاز در درمان بیماران سکته حاد مغزی تزریق شد که سبب نجات جان بیمار شد.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون بیمارستان‎های امام رضا(ع)، فارابی، امام خمینی(ره) اسلام‌آباد غرب، شهید چمران کنگاور و امام خمینی(ره) سنقر در استان کرمانشاه هم امکان تزریق داروی درمان سکته حاد مغزی از نوع ایسکمیک را دارند و پس از اصفهان، کرمانشاه جزو دومین استان‎های کشور است که  تمام شهرستان‌های آن تحت پوشش برنامه مدیریت درمان سکته حاد مغزی قرار دارد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به اینکه ضروری است فرد دچار سکته مغزی را تکان نداده و راه هوایی برای او باز نگه داشته شود بیان کرد: در صورتی که دچار علائم اختلال در بینایی، تعادل، ضعف در یک نیمه بدن یا دست و پا و صحبت کردن شدید در نخستین اقدام با اورژانس 115 تماس بگیرید.

روشنی تأکید کرد: زمانی که فرد دچار سکته مغزی می‌شود، باید راه هوایی بیمار را باز نگه دارند و از حرکت بیمار خودداری کنند، در صورتی که بیمار فشار خون بالا داشته باشد، باید فشار خون را کنترل کنند و بلافاصله به مراکز اورژانس اطلاع دهند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

37 + = 40