کِشتی کِشتی «قیرطبیعی» استان را به صورت خام می‌برند و کاری نمی‌کنیم

3123173

معاون امور اقتصادی استانداری کرمانشاه با اشاره به ادامه خام فروشی قیرطبیعی استان گفت: متاسفانه با محدودیتدانش فنی و تکنولوژی در این زمینه مواجه هستیم.
به گزارش باختر و به نقل از ایسنا، هدایت حاتمی در جلسه ديروز (18 تیر) شورای معادن استان با اشاره به پتانسیل های بالای استان در حوزه معادن، گفت: علی رغم این شرایط هم در بحث مطالعات و هم در بحث سرمایه گذاری معادن بسیار عقب هستیم و عملا از ظرفیت معادن استان آنطور که باید بهره نبرده ایم.
وی با اشاره به ورود «ایمیدرو» به پروژه مطالعات پهنه معدنیسنقر، گفت: زمانی که سازمان توسعه گری مانند ایمیدرو به پروژه ای ورود می کند، حرکت در آن پروژه برای بخشخصوصی تسهیل می شود، چرا که ورود بخش خصوصی به عرصه های ناشناخته با تردید است و وقتی ایمیدرو پیشقراول شود حضور بخش خصوصی نیز تسهیل خواهد شد.
حاتمی با اشاره به معادن غنی قیرطبیعی در گیلانغرب، گفت:10 سال است که مدام از خام فروشی محصولات این معادنانتقاد می کنیم، اما عملا حرکت جدی در این زمینه صورتنگرفته و خام فروشی ها همچنان ادامه دارد.
وی افزود: کِشتی کِشتی از این محصولات صادر می شودبدون اینکه فرآوری روی آن شده و ارزش افزوده ای داشته باشد و نتوانسته ایم از این محصول با ارزش استفاده کنیم.
هرچه سرمایه گذار در حوزه «معدن» بیاید باز جا داریماحمد صفری نماینده کرمانشاه در مجلس نیز در این نشست به اشاره به وجود 75 درصد منابع قیر طبیعی کشور در شهرستان گیلانغرب، گفت: وجود این ظرفیت در حالی است که آمار بیکاری در این شهرستان بیداد می کند و بهره برداری از این ظرفیت می تواند علاوه بر رفع مشکل بیکاری شهرستان و حتی استان، تامین کننده بیش از 80 درصد نیازهای کشور در این حوزه باشد.
این نماینده مجلس به فروش تُنی این محصول باارزش اشاره کرد و افزود: این درحالی است که بعد از فرآوری قیرطبیعی در خارج از کشور فرآروده های این محصول به صورت گرمی به کشور فروخته می شود!
صفری تصریح کرد: زیرساخت ها و اراده بهره برداری و فرآوری این محصول در استان وجود دارد و امیدواریم سازمانی مانند ایمیدرو به یاری استان بیاید.
وی با اشاره به ورود ایمیدرو به فاز مطالعاتی پهنه معدنی سنقر ابراز امیدواری کرد: این سازمان در حوزه سرمایه گذاری در این پهنه نیز ورود کند.
صفری با اشاره به ظرفیت غنی استان در بحث معادن گفت: کرمانشاه تا هر قدر که بخواهید برای سرمایه گذاری در این حوزه جا دارد و از ایمیدرو می خواهیم توجه ویژه ای به این استان داشته باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

75 + = 79