گزارشی از اقدامات جالب یک کمپ ترک اعتیاد

13970722000856_Test_PhotoH

هیات مذهبی و متوسل به ائمه اطهار در اسلام آبادغرب توانست طی اقدامی موثر و جهادی در کمک به افراد بیمار برای ترک اعتیاد، بازگشت به زندگی سالم و چشیدن طعم روزهای شیرین تلاش کند.
به گزارش باختر و به نقل از فارس، هیات متوسلان به حضرت ابوالفضل العباس(س) در اسلام آبادغرب در اقدامی جهادی دست به کار ارزشمندی زدند و در این راستا توانستند در راستای تحقق شعار مقام معظم رهبری (و عملی کردن آن در بحث آتش به اختیار پایگاه حضرت رسول (ص) این روستا) به صورت خودجوش در رفع معضل اعتیاد در این شهرستان خدمات موثری انجام دهند و در گام نخست حتی چند بیمار از استان‌های همجوار را مورد مداوا قرار دادند.
براساس این گزارش، معنای ترک اعتیاد به مواد مخدر به روند درمان روانی یا پزشکی اعتیاد به مواد مخدر و روان‌گردان مانند تریاک، هروئین، کوکائین، برخی داروها و الکل اطلاق می‌شود.
تعریف ترک اعتیاد (بهبودی از اعتیاد) به شرح زیر است: «بهبودی یک فرایند تغییر است که از طریق آن افراد برای به دست آوردن سلامت و رفاه و آسایش خود و به دست گرفتن اختیار زندگی تلاش کرده و سعی می‌کنند تا همه امکانات و قابلیت‌های بالقوه خود را مجدداً به دست آورند.»
ترک اعتیاد با روش‌های کمپ و زور و درد بسیار رواج پیدا کرده که نتیجه روحی و روانی بدی را برای فرد بیمار به جا می‌گذارد، اما در تحقیق‌های میدانی متوجه شدیم به همت و دلسوزی تعدادی از مردم روستای مومه‌ای شهرستان اسلام آبادغرب که در قالب هیاتی و با توسل به حضرت ابوالفضل العباس (ع) و برگزاری مراسم دعاهای شب جمعه با اراده و ایمان این بیماران به ترک اعتیاد اقدام کردند.
با تعدادی از این بیماران بهبود یافته از دام این مواد به گفت‌وگو نشستیم که به شرح ذیل آمده است:
«بهزاد» گفت: بعد از حدود 20 سال دست و پنجه نرم کردن با این بیماری سرانجام با اراده و ایمان قوی موفق به ترک مواد شدم.
اینجا کسی را شکنجه نمی کنند
«بهزاد» ادامه داد: در این کمپ نگهداری به نحوی با آن‌ها برخورد می‌شود که آن‌ها خودشان مایل به ترک مواد شدند.این شهروند تصریح کرد: در این محیط و فضای معنوی به بسیاری چیزهای عمیق می توانیم پی ببریم و همه باید بفهمیم اگر هر انسانی به ائمه اطهار(ع) ایمان کامل داشته باشد ناخودآگاه به سوی این مکان‌های مذهبی می‌آید.
وی گفت:در این مکان ترک اعتیاد، خدمات بر خلاف کمپ‌های دیگر با کتک کاری، اذیت و آزار، بستن فرد و بدرفتاری با بیمار نیست بلکه روند فرق دارد، اینجا کاری که یک کمپ اعتیاد در پنج سال انجام می‌دهد و برگشت پذیر است را در سه هفته انجام می‌دهند.
«علی» نیز گفت: اینجا به عنوان یک کمپ اعتیاد شناخته نشده است و این بیماران واقعا عاجز هستند و یا خانواده آن‌ها در اذیت و آزار قرار دارند.
کسی که عاجز شده است به اینجا می آید
این شهروند بعد از طرح پرسشی مبنی بر اینکه زندگی قبل و بعد از اعتیاد وی چه تفاوتی باهم دارد، گفت: قبلا به‌طور کامل دغدغه‌ام فقط تهیه مواد و اعتیاد بود، اما اکنون معنای زندگی سالم را فهمیده‌ایم.
وی تاکید کرد: با توجه به تجربه زیادی که به دست آوردم و نمی‌خواهم تلخی دوران بیماری گذشته سبب شود که شیرینی این روزهای پاک بودن را نچشم.
وی خاطرنشان کرد: بیمارانی که به ما مراجعه می‌کنند که به مواد صنعتی مانند شیشه، کراک معتاد هستند، ما زمان بیشتری با آن‌ها هستیم وبیشتر رسیدگی داریم.
سپاه پاسداران تامین کننده برخی امکانات است
این مشاور درمانی ترک اعتیاد در اسلام آبادغرب تاکید کرد: با توجه به هزینه‌هایی که پیش از این برای این مهم در برداشته و امکاناتی که الان سپاه پاسداران دراختیار ما قرار داد، لذا با همکاری و راهکارهای اطرافیان که در توان خودکمک کردند توانستیم وسایل اولیه نظیر، آب، بهداشت، دکتر روانشناس، مشاور و… را تامین کنیم.
ع .د با اشاره به اینکه در این هیأت باید با نیت کامل و با طهارت و پاکی دل، همچنین برای رضایت افراد خانواده و رضایت خود شخص وارد شد، تصریح کرد: هر فردی که اقدام به ترک مواد کرد باید خودش را بشناسند و باور داشته باشد تا از این منجلاب نجاست نجات پیدا کند.
مرتضی احمدیان با اشاره به اینکه این هیات مذهبی حدود ۱۵۰ بیمار را تحت درمان خود قرار داده است، بیان کرد: در این مرکز راهکارهای روز جهان برای ترک اعتیاد به بیماران ارائه می‌شود و برای بهبوی کامل آنان تلاش می‌کنیم.
این مسوول بیان کرد: ما بیماران مختلفی از شهرستان‌های سرپل‌ذهاب، ایلام، اسلام آبادغرب و… داریم و که آمدند و اراده کردند و در عرض 2 الی سه هفته درمان شدند، البته کسانی که زمینه را داشته باشند با ورود به این مرکز تمایل بیشتری به پاک شدن و بهبودی پیدا می‌کنند.
احمدیان با بیان دلایلی که این افراد بیمار را پابند و مصمم به ترک مواد به پیش می‌برد، تاکید کرد: اعتقادات، تلاش، خودباوری رکن‌های اصلی است و پی می‌برند که با وجود این بیماری بسیاری از مسائل حتی خانواده را از خود دور کرده و یا از دست می‌دهند.
این مشاور درمانی ترک اعتیاد در اسلام آبادغرب افزود: کار ما اقدامات هیأتی وسینه زنی است، اما در کنار آن به مداوای اینگونه افراد بیمار می‌پردازیم.
احمدیان یادآور شد: لذت کار ما جایی است که دعای خیر افراد و خانواده این بیمار نصیب ما می‌شود، لذا اینجا ما باید ابتدا خودمان را به حضرت ابوالفضل العباس (ع) ثابت کنیم. مشاور و عضو هیأت متوسلان به حضرت ابوالفضل العباس(ع) گفت: با یک‌سری داروهای گیاهی و جوشانده به‌صورت دمنوش همچنین کمک‌های تغییر رفتاری و مشاوره کارشناسان مجرب و ابراز محبت به آن‌ها سبب تغییراتی از لحاظ،‌ رفتار،گفتار، ترک مواد اعتیادآور و نیز ایجاد امید به زندگی به آنان کمک می‌کنیم.
این مسوول ضمن قدردانی خبرگزاری فارس از کرمانشاه که به بازتاب دغدغه و فعالیت‌های این هیات پرداخته است، اظهار داشت: ما به کمک نهادهایی همچون سازمان بهزیستی،‌ کمیته امداد امام خمینی(ره)‌ و خیرین نیک اندیش می توانیم گام‌های بیشتر و محکم تری در راستای بهبود این نوع بیماران برداریم و درخواست داریم که در روزهای آتی به همراه مسوولان از این طرح خودجوش و تک در منطقه بازدید شود.
گزارش از: زهرا میرزایی

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 8 =