گفتگویی با رکوردار وارونه خوانی؛ ثبت گینس آرزوی دوران بچگی ام بود

1613229945_B0mQ7
مشروح خبر

یاسراکبری با تکنیک وارونه و برعکس کردن کلمات و جملات به زبان‌های مختلف توانسته نام ایران و ایرانی را در جهان و کتاب گینس به ثبت برساند. یاسراکبری از جمله جوانان موفق و نخبه شهرستان سرپل ذهاب است که با تکنیک وارونه و برعکس کردن کلمات و جملات به زبان‌های مختلف توانسته نام ایران و ایرانی را در جهان و کتاب گینس را درخشان تر نماید. گفت وگویی با وی ترتیب داده ایم:
در ابتدا خودت را معرفی کن؟
یاسر اکبری هستم ۲۸ ساله اهل شهرستان سرپل زهاب، کارشناسی حقوق و خیلی خوشحالم که قرار است گفت وگوی خوبی را داشته باشیم.
چطور شد یاسر اکبری به این درجه از خلاقیت رسیده که می‌تواند کلمات و جملات را وارونه و برعکس قرائت کند. این هنر در بچگی مشهود بود؟ خیلی به روانشناسی علاقه دارم از بچگی آرزو داشتم که یک استعدادی داشته باشم منحصر به فرد و بتوانم کاری کنم که مردم را شگفت زده کنم و در واقع استعداد ویژه داشته باشم .دوران نوجوانی فرد درس خوانی بودم و از همان ابتدا بیشتر از سن خودم می‌فهمیدم.همانطور که شما اشاره کردید من میتوانم کلمات وجملات کوتاه زبان کردی ، فارسی، انگلیسی، کره جنوبی وعربی، اعداد، تاریخ جدول ضرب وهمه چیز رو در آن واحد برعکس بگم وبنویسم که به این کار وارونه خوانی می‌گویند. هر چی از زمان می‌گذرد به این نتیجه میرسم که توانایی این رو دارم که زبان های دیگه هم یاد بگیرم یا شاید هم زبان های دیگه ای بلد هستم اما هنوز امتحان نکردم. از دیگر توانمندی دیگر من این است که من میتوانم با گوینده خبر یا گوینده رادیو به صورت دقیق حرف‌هاشون را برعکس بگویم همچنین سرود ملی رو در کوتاه ترین زمان ممکن به صورت دقیق برعکس می‌گویم .
چطور شد تصمیم گرفتی استعداد خودت را در گینس به ثبت برسانی؟
من ۲ ماه بعد از زلزله ۷ ریشتری سال ۹۶ که در سرپل زهاب اومد واقعا افسرده شدم چون مستاجر هم بودیم تا اینکه به ذهنم خطور کرد که سرپل زهاب رو در سطح جهانی مطرح کنم وتصمیم گرفتم استعدادم رو در گینس ثبت کنم.
سخت نبود؟
زمانی که تصمیم گرفتم رکورد دار گینس بشوم خانواده ام معتقد بودند این کار سختی است اما فقط خدا کمکم کرد واینکه واقعا خودمم انگیزه زیادی داشتم چون گینس آرزوی بچگیم بود ونزدیک دوسال عکس گینس رو روی صفحه گوشیم نگاه میکردم چون به کائنات و کوانتوم وانرژی مثبت خیلی اعتقاد دارم. و برای اینکه بتوانم با اراده زیادی کار کنم کتاب های خانم لوئیز هی و چهار اثر فلورانس اسکاول شین رو خواندم واقعا خیلی بهم کمک کرد.
برای ثبت درگینس واقعا باید یه پروسه زمانی ۶ ماهه تا یکساله رو طی کنی وطبق چهار چوب گینس عمل کنی.من علاوه بر اینکه وارد کتاب گینس شدم رکورد دار گینس در زمینه زبان انگلیسی هم هستم رکورد جهانی ۳۶ کلمه انگلیسی به صورت حرف به حرف از آخر به اول بود که من در یک دقیقه ۳۹ کلمه گفتم و رکورد دار جهانی گینس در زمینه زبان انگلیسی شدم .
از کاربرد وارونه خوانی یا برعکس گفتن کلمات برایمان بگو؟
سعدی در ادبیات از وارونه خوانی استفاده زیادی کرده است و جملاتی گفته که اگه از هر طرف بخونی باز میشه خودش برای مثال : زآوای سرد گرگ در سی آواز، امید آشنایان شادی ما، شکر بترازوی وزارت برکش، دهخدا در لغتنامه اش از وارونه خوانی استفاده کرده مثلا،کلمه:عاشق برعکسش میشه قشاع :ودر لغتنامه دهخدا قشاع یعنی دردی که درمان ندارد .در روانشناسی گفتن اعداد از چپ به راست باعث جلوگیری از آلزایمر می‌شود یعنی اینکه با وارونه خوانی مغز وذهن رو به چالش بکشیم. در علم پزشکی و خلقت بدن از وارونه استفاده شده است برای مثال :نیمکره راست مغز تمام سمت چپ بدن رو کنترل میکنه. ونیمکره چپ مغز تمام سمت راست بدن رو کنترل میکنه. در کف دست چپ نوشته ۸۱ در کف دست راست نوشته ۱۸
شنیده شده عاشق استند آپ کمدی هستی. توضیح می‌دهی؟
من علاقه خیلی زیادی به بازیگری واستند آپ کمدی دارم ودر این ۲ زمینه واقعا حرف های زیادی برای گفتن دارم خوشحال میشم بتوانم در یک فیلم بازی کنم و واقعا آرزوی من است .من از مشاور گینس آقای اشکان دشمن زیاری که واقعا بی نهایت به من کمک کرد و ۲ سال شبانه روزی برای من زحمت کشید تا درگینس ثبت شود بی نهایت تشکر میکنم و باید هزینه ای را به ایشان پرداخت کنم که متاسفانه به دلیل عدم حمایت مسئولین نتونستم هزینه رو پرداخت کنم .
مهمترین دغدغه شما؟
در حال حاضر منتظر این هستم حمایت شوم تا بتوانم انگیزه بیشتری برای اینکه بازم رکورد دار گینس باشم .
خاطره از کارت؟ خاطره جالبی که از گینس دارم اینکه اولین جایزه ای که توی عمرم گرفتم همین ثبت شدن در گینس بود که هنوز به دلیل عدم حمایت نتونستم گواهینامه اش رو بگیرم وتمامی مدارک گینس با زبان انگلیسی رو هم دارم.
در پایان چه صحبتی با مردم عزیز داری؟
از مسئولین درخواست دارم که ازمن حمایت کنند تا بازهم برای کشورم ایران افتخار کسب کنم و من زمانی که در تحریم بودیم به مدت ۲سال به صورت شبانه روزی تلاش کردم تا اینکه ۱۵ فروردین سال۹۸ موفق ثبت نهایی در گینس شدم. در پایان از آقای اشکان دشمن زیاری بی نهایت تشکر میکنم واز آقای حامی کوماهی خبرنگار مطرح کشور بی نهایت ممنونم.
تشکر می کنم از روزنامه باختر و خبرگزاری فرتاک استان کرمانشاه که بهم روحیه زیادی دادن.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =

40 + = 48