گلایه های مخترع کرمانشاهی از مسوولین

photo_2019-06-18_12-31-25

به گزارش باختر، «علی دانشفر» جوان مخترع کرمانشاهی است‌ که در 4 سال اخیر توانسته 4 اختراع مهم «پله برقی هوشمند» و «ربات ردیاب لوله های نفت و گاز»، «چاله سرویس جهت رفع مشکلات وسایل نقلیه»، «سیستم نگه دارنده دوحالته خودرو» را در سازمان ثبت اختراع، به نام خود ثبت و گواهینامه‌های آن را دریافت کند. و همچنین دارای 23 اختراع که در مراحل ثبت می باشند. وی 25 سال سن و مدرک کارشناسی مهندسی نفت از دانشگاه علوم تحقیقات فارس دارد.
از سوابق پژوهشی خود بگویید:
مقاله های زیادی از من در جاهای مختلف دنیا پذیرش و چاپ شده است. از جمله این کشورها می توان به ‌ ترکیه، آلمان، انگلیس، ایتالیا، سوئیس و مالزی، گرجستان، استرالیا، امارات و…اشاره کرد. این مقالات در چندین حوزه مختلف از جمله، نفت، مکانیک خودرو، پزشکی، و اقتصادی بوده است. 6 مقاله علمی پژوهشی نیز در داخل کشور از من منتشر شده است.
چه عاملی باعث سوق دادن‌ شما به سوی اختراع می شود؟
من همیشه وقتی می بینم که شخصی در هرجاي دنیا، در هنگام انجام فعالیت های روزانه اش دچار مشکل یا سختی می شود، بنابه حس درونی خودم بسیار مشتاق به کمک کردن می شوم و دوست دارم هرچه که می توانم به آن شخص یا اشخاص کمک کنم، حس می کنم ساخت وسایل جدید و مدرن می تواند جامعه و کل دنیا را نسبت به مشکلات قدری راحت تر کند.
از اختراعات تان بگویید؟
در حال حاضر 4 اختراع ثبت شده دارم و 23 اختراع که در مراحل داوری و ثبت هستند دارم. همچنین 2 کتاب آماده چاپ و سابقه تدریس مبحث ایده پردازی و ثبت اختراعات به صورت تخصصی در گروه مهندسی مکانیک دانشگاه رازی کرمانشاه.
آیا طرح ها یا اختراعات شما تاکنون تجاری نیز شده است؟ یا اقدامی در زمینه تجاری سازی آن انجام داده اید؟
بله اما فایده ای نداشت. برای تجاری سازی یک طرح یا باید فرد خودش سرمایه داشته باشد یا اسپانسر پیدا کند که نبود حامی باعث شده اختراعاتم به مرحله تجاری سازی نرسند . این در حالی است که در کشورهای دیگر هر هزینه و هر شرایطی برای مخترع فراهم می شود تا با خیال راحت پروژه به انجام برسد.
از طرف دانشگاه هم از شما حمایتی نشد؟
اساتید دانشگاه با لطف خود مرا بیشتر به سمت و سوی اهدافم هدایت می کردند اما نبود امکانات پژوهشی در حد ابتدایی ترین وسایل یا نبود کوچکترین حمایت مالی یا هر عملی که باعث تشویق من شود از سوی دانشگاه، جایی برای پیشرفت در محیط دانشگاهی باقی نمی گذاشت.
چه انتظاری از دولت دارید؟
من خواسته هايم را تا کنون برای چندین تن از صاحبین منصب بیان کرده ام، از جمله نماینده شورای شهر، نماینده مجلس، استانداری و… البته دوست ندارم اسم شخص خاصی را ببرم. اما به هیچ وجه باز هم می گویم به هیچ وجه هیچ گونه حمایتی از من و امثال من صورت نمی گیرد.
من دارای رزومه ی خوبی هستم و مي توانم به راحتی در کشورهای مدرن پذیرفته شوم، بیشتر دوست دارم در کشور خودم به فعالیت هايم ادامه دهم اما نبود هیچ گونه زیرساخت و امکاناتی در عمل، باعث می شود که من نیز به پیشنهادات دیگر کشورها فکر کنم.
کمترین خواسته فردی مانند من، داشتن یک شغل کوچک است که ندارم، داشتن کمترین امکانات برای ادامه اختراعات و فعالیت هايم است که آن هم نیست. حتی برای کار کردن به کارواش ها هم سر زدم اما در قبال کار زیاد عملا حقوقی عاید من نمی گشت. بنابراین عنوان اینکه جوانان و افراد دانشگاهی و تحصیلکرده چه خواسته ای دارند، متاسفانه عمل خنده داری شده.
حتی به حدی شرایط فردی من بد شده که مي خواهم به عنوان یک پناهجو از کشورم بروم! آیا مسئولین این عمل را ننگ برای جامعه نمی دانند؟
هزینه مقاله و اختراع های تان را به چه شکلی پرداخت می کنید؟ آیا حمایتی از شما می شود؟
تمام هزینه ها را تا کنون شخص پدرم متقبل شده اند، هر اختراع به طور میانگین تنها برای ثبت شدن، 500 هزار تومن لازم دارد، هر سال هم باید حق نگه داری از اختراع را به حساب اداره ثبت اختراعات واریز کنیم، حق نگه داری اختراعاتی که در عمل حتی 1 ریال هم به نفع ما نبوده. دیگر هزینه ساخت نمونه دستگاه بماند. برای هر مقاله هم همین حدود هزینه صرف دسترسی به منابع به روز در دنیا می شود. که باز هم هیچ سودی برای من نداشته. البته سودش را سازمان سیویلیکا که بزرگترین مرجع دانلود مقاله ایران است خواهد برد. زیرا هر مقاله ای که پذیرفته شود، در سایت سیویلیکا قابل دانلود است و بابت هر مقاله 3000 تومن از هر نفر پول می گیرند و حتی ریالی هم از این پول به ما داده نمی شود! یعنی این سایت بدون اجازه مقاله ما را در سايتش قرار داده و حتی اگر خود شخص صاحب مقاله هم بخواهد مقاله اش را دانلود کند باید 3000 تومان بپردازد! یعنی دزدی و زورگیری در روز روشن! بدون اینکه نهاد یا ارگانی با آنها برخورد کند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 37 = 38