یادداشتی از «سعید نادری» نقش پاداش کارکنان در بازدهی عملکرد آنان

reward1
مشروح خبر

بدون شک یکی از سیستم هایی که در بالا بردن بهره وری نیروی انسانی می تواند بسیار موثر باشد ، سیستم پاداش است. سیستم های پاداش یک وسیله رایج برای تلاش جهت انگیزش کارکنان به انجام خوب کارها محسوب می شود.
پاداش از چنان اهمیتی در مباحث مربوط به مدیریت برخوردار است که از آن به عنوان یکی از منابع قدرت مدیر تحت عنوان «قدرت پاداش» یاد می شود منظور از قدرت پاداش استفاده از پاداش های مختلف درونی و بیرونی به منظور کنترل عملکرد افراد است. به عبارتی، مدیر از قدرت پاداش به منظور تاثیرگذاری و کنترل رفتار زیردستان استفاده می کند. اگرچه همه مدیران دارای قدرت پاداش مشابه ای هستند اما موفقیت در دسترسی و به کاربردن اثربخش پاداش نیازمند مدیریت آن است.
حال که به روزهای پایانی سال نزدیک می شویم، بد نیست نگاهی داشته باشیم به نقش اعطای پاداش به کارکنان، که این روزها کم و بیش در حساب و کتاب های آخر سال تمامی دستگاه های اجرایی خصوصی و دولتی، در دست اقدام است. در هر سازمانی، رویه های مختلفی برای پاداش دهی به کارکنان وجود دارد. لذا همواره این سوال مطرح بوده است که چه روشی و چه مقداری پاداش مناسب است که از یک سو باعث انگیزش مدیران و کارکنان گردد و از سوی دیگر باعث تکافوی بیشتر آنان برای به دست آوردن بازدهی بیشتر در سازمان مربوطه شود.
تحقیقات مختلف نشان می دهد بین مهارت افراد و انتخاب قرارداد پاداش با توجه انگیزه های عملکرد رابطه مثبت معناداری وجود دارد.
یکی از ارکان اصلی و زیربنایی در هر سازمانی، نیروی انسانی سازمان است که قطعاً بدون توجه به ابعاد، انگیزه­ ها و تمایلات درونی افراد در سازمان، نیل به اهداف سازمان مشکل خواهد بود.
در این راستا، سازمان­هایی موفق خواهند بود که به میزان تحریک پذیری و نقش عوامل مختلف در انگیزش افراد و شناخت ابعاد و زوایای مختلف رفتار کارکنان وکشف تواناییها و استعدادهای بالقوه‌ی وی در عرصه­ ی تشکیلات سازمان توجه کافی مبذول نمایند و بتوانند او را در مسیر اهداف کلی سازمان، هدایت و رهبری کنند.
هر چه سازگاری و تناسب بین شخصیت و شغل بیشتر باشد، رضایت شغلی بیشتری در پی خواهد داشت و هر چه این سازگاری و هم­خوانی کمتر باشد رضایت شغلی کمتری فراهم خواهد بود.
رضایت شغلی به عنوان احساس کلی افراد نسبت به شغل­شان تأثیر مستقیمی بر زندگی فردی، اجتماعی و سازمانی دارد و نقش تعیین کننده­ای در بهداشت روانی و جسمانی ایفا می­ کند و در مقابل نارضایتی شغلی موجب کاهش روحیه­ ی کاری، عملکرد و به خطر افتادن سلامت جسمانی و روانی پرسنل می شود.
حال چگونه می توان برای کارکنانی که رضایت شغلی لازم را ندارند، انگیزه بازده کاری بالا و رضایت ایجاد کرد؟ بدون شک در این سیستم اعطای پاداش به شکل معنا داری تأثیرگذار خواهد بود.
یکی از شرایطی که زمینه رضایت و عدم رضایت کارکنان را موجب می شود ، پاداش است. همانگونه که سیستم پاداش دهی مناسب و مدیریت درست در این زمینه می تواند رضایت فراوانی رابرای کارکنان و مدیران سطوح مختلف سازمان فراهم آورد ،مدیریت نادرست آن نیز عدم رضایت و اختلافاتی را به وجود می آورد و اگر بین عملکرد و پاداش رابطه ای دقیق برقرار شود انگیزش افزایش می یابد.
یکی دیگر از روش هایی که سازمان ها بر اساس آن به افراد پاداش می دهند توجه به مهارت کارکنان است. صرف نظر از اینکه آیا از این مهارتها استفاده می شود یا خیر، فرد یا افرادی که دارای مهارتهایی خاص هستند پاداش های بیشتری دریافت می کنند. هنگامی که فرد به سازمان می پیوندد، میزان مهارت وی یکی از عوامل تعیین کننده حقوق یا پاداشی است که دریافت خواهد کرد. در چنین مواردی، بازار رقابت مشخص می کند به چه مهارتی چه مقدار پول باید پرداخت کرد. استانداردهایی به وسیله جامعه یا رشته کاری بر سازمان تحمیل می شود. به بیان دیگر، رابطه بین عرضه و تقاضا در مورد یک مهارت ویژه در جامعه، می تواند بر میزان پاداشی که سازمان باید برای جذب فردی با آن مهارت پرداخت نماید، اثر می گذارد.
البته دراینجا بایستی تأکید شود: در صورتی که پرداخت و اعطای پاداش به افراد بر اساس ملاک و معیار روشن و شفافی انجام نشود و ابهام در آن زیاد باشد، احتمال ناکارآمدی و بی تأثیر بودن آن و یا حتی تبدیل شدنش به ابزاری ضد انگیزش افزایش می یابد. بنابراین تعیین ملاک های روشن و قابل اندازه گیری در اثربخشی سامانه پاداش نقش بسیار مهم و حیاتی دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =

+ 42 = 49