یادداشتی از فردین رحیمی؛ سراب هولی گنجینه ی فراموش شده پاوه

unnamed
مشروح خبر

سراب هولی از مناطق دیدنی و تفریحی شهر پاوه است که در شمال شرقی شهر پاوه، پايين‌تر از تفرجگاه بيدميری واقع شده است كه در طول ساليان متمادی از پيدايش اولين سكونتگاه در پاوه، تا به اكنون از آن در مصارف شرب و غير شرب و در موارد كشاورزی استفاده شده است. وهمچنین تفرجگاه زیبای شهر بوده است. از هر کسی درباره پاوه بپرسید همه بعداز زیبایی پاوه حتما از سراب زیبای هولی وچنارهای سربه فلک کشیده اش که قدمت صدوبیست ساله دارد میگوید و شاید کمتر کسی باشد پاوه را با سراب هولی نشناسد.
در زمان های قدیم این مکان برای تفریح و گاهی نیز برای استراحت و دورهمی های بزرگان و شهروندان پاوه بوده است،سرابی که همه از آن خاطره های خوبی دارند و از آن قهوه خانه زیر درخت های چنار که مکانی پر از صفا وصمیمت را ایجاد کرده بود و روح تازه ای به این تفرجگاه داده بود، و اما اکنون پس از سالها از سراب هولی فقط درخت چنارش مانده که آن هم دورش را حصار کشیده اند.
آیا نمی دانند هویت وتاریخ یک شهر به مکانهای تاریخی وتفرجگاه های آن مشهور است؟
سراب هولی درست است منبع آب پاوه بحساب می آید اما آیا نمی شود آن را دوباره احیاء کرد؟ این تفرجگاه زیبای پاوه می تواند در رونق به گردشگری و سرزندگی شهر پاوه کمک بسازیی داشته باشد.امروزه تمام جهان آرزوی چنین تفرجگاهی را دارند وبرای آن سرمایه های هنگفتی هزینه میکنند و سوال اینجاست مگر هزینه باز شدن این تفرجگاه برای این شهر چقدر تمام می شود؟؟!!! و بیایم این هزینه را در برابر مزیت هایش بسنجیم و قدمی موثر در این زمینه برداریم
کارشناسان آب وبهداشت محیط می گویند اشکالاتی برای باز کردن آن وجود دارد، ولی با پیشرفت درحوزه ی عمران، معماری و شهرسازی، نمیتوان این را پذیرفت و قابل قبول نیست وحتما راهکارهایی برای احیای آن وجود دارد.
تفرجگاه یکی از مکان های مهم برای جذب گردشگر و شهر است که در شهرهای بزرگ و پیشرفته به آن بعنوان یک درآمد پایدار شهری نگاه می کنند.
بگذارید این تفرجگاه از حصر در بیاید، این نگین شهر پاوه مثل گذشته چراغش روشن شود، سراب هولی بهشت گمشده ی هورامان است آن را دریابیم
سه راو چون هه ولی
مه سکن چون پاوه
ماچی به هه شتن به روی دنیاوه

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + دوازده =

+ 61 = 66