یادداشتی از محمود رستمی تبار؛ لزوم حکمرانی درست آب در تابستان 1400

201603102165404593
مشروح خبر

می توانیم با استفاده درست از نعمت تعقل و تفکر و تدبر, حوادث طبیعی را ابتدا تبدیل به بحران و سپس تبدیل به بلا نکنیم! اینک سالهاست تغییر اقلیم در منطقه ما با کاهش شدید باران و افزایش دما و کاهش برف و ناپدید شدن یخچالهای طبیعی روی کوهستان شاهو و عدم توازن در بارش باران خودنمایی نموده و خشکسالی بر خاورمیانه و نیمه خشکسالی در دیار ما چنبره زده و با کاهش شدید منابع آبی جاری روبرو هستیم. طبق آخرین گزارش اداره هواشناسی کرمانشاه تا 5 فروردین ماه 1400 استان نسبت به بلند مدت 20 درصد و نسبت به سال آبی گذشته هم 20 درصد کاهش باران داشته است و بعد از آن هم بارش چندانی را شاهد نبوده ایم. در تعطیلات عید نوروز امسال هم خبری از عکس های یادگاری در کنار سراب های پرخروش و ... از جمله سپید آب در باینگان نبود. گزارش ها از کاهش شدید آبدهی چشمه ها حکایت دارد. در شهرستان پاوه و سایر نقاط کوهستانی، علیرغم بارش حدود 500 میلیمتری سال آبی جاری بعلت شرایط خاص جغرافیایی و عدم توازن در بارش و تغییر الگوی بارش از برف به باران و تبخیر بیشتر بعلت گرمتر شدن هوا متاسفانه با مشکل برخورده و خواهیم خورد. با این حال خدا را شاکریم که انسان حداقل در بعد آب و هوایی می تواند پیش بینی های کوتاه مدت و بلند مدت نسبتا دقیقی انجام دهد و این هم جز لطف الهی که زمین و آسمانها را مسخر انسان نموده نیست. بشر در مسیر دستیابی برهمه علومی که خدا اراده فرموده در اختیار بنی آدم قرار دهد, در ابتدای راه است راهی که انتهایش شناخت حقیقی باریتعالی است. انسان از دو راه نحوه تعامل با طبیعت و مصرف انرژی و گسست و انقطاع از خالق بر طبیعت تاثیر می نهد که قرآن کریم برای اولی صرفه جویی و دومی تقوای الهی را تجویز نموده است تا شاهد وفور نعمت بیکرانش باشیم. انشاء الله با دعای خیر هموطنان عزیز و لطف خدای عزیز و مهربان در یکماه آینده شرایط بهتر شود که حداقل در بعد آب شرب مشکلات کاهش یابد. ولی لازم است علاج واقعه را قبل از وقوع باید نمود و طبق سوره مبارکه یوسف و براساس داستان سرگذشت آن عزیز, برای هر سال خشکسالی یک سال چاره اندیشی و تلاش زودهنگام ضروری است. بنابراین لازم است در جهت جلوگیری از خشک شدن باغات و مزارع و کمبود آب شرب و مسائل حاشیه ساز, اقدامات مقتضی بعمل آید.
پیشنهاد می شود:
1. همه باغداران و کشاورزان و مزارع پرورش ماهی و وابسته به آب, نسبت به بیمه نمودن مایملک خود اقدام نمایند.
2. به همه روستاها و شهرها ابلاغ گردد از طریق شوراهای اسلامی شهر و روستا و جهاد کشاورزی شهرستان , حداکثر تا آخر فروردین ماه نسبت گزارش تعداد باغات و صاحبان آنها و جوی های آب مشترک و منابع تامین آب و… اقدام نمایند.
3. نسبت به استخدام و معرفی میراب و یک نفر علی البدل, جهت توزیع متناسب و برنامه ریزی شده منابع آب و جلوگیری از نزاعهای احتمالی اقدام و به مقامات ذیربط معرفی نمایند. قطعا مردم ما سالهاست با فرهنگ مدیریت منابع آب آشنا هستند.
4. از طریق جهاد کشاورزی و اداره شیلات با رصد دقیق وضعیت بارشها هشدارهای زودهنگام به پرورش دهندگان ماهی در سطح شهرستان اعلام, تا احیانا با خسارات احتمالی و مشکلات بعدی روبرو نگردند. لوازم آبرسانی از جمله لوله و اتصالات برای کاهش هدر رفت آب پیش بینی گردد.
5. از طریق شرکت آب و فاضلاب روستایی و شهری همه ساختمانهای بلند مرتبه شهرستان موظف به نصب سیستم تامین فشار آب استاندارد شوند و پمپ هایی که مستقیما به شبکه توزیع متصل هستند جمع آوری گردند.
6. منابع ذخیره آب و سیستم های آبرسانی کنترل تا میزان هدر رفت آب به حداقل کاهش یابد.
7. در صورت نیاز به جیره بندی آب حتما برنامه زمانبندی تهیه و به اطلاع مشترکان رسانده شود.
8. خودروهای آبرسانی مانند تانکر و .... پیش بینی گردد و برای آبرسانی به نواحی کم آب و بدون آب درنظر گرفته شود.
9. همه چشمه های منطقه شناسنامه دار شده و از تسلط افراد خاص بر چشمه هایی که دارای بهره برداری عمومی و یا استفاده حیات وحش هستند, ممانعت بعمل آید. لازم است حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی شهرستان به وظایف خویش عمل نمایند.
10. همه چاه های شناسنامه دار و بدون شناسنامه شناسایی و برنامه ریزی مناسب برای نحوه بهره برداری یا حذف آنها بدون هرگونه اغماضی صورت گیرد.
11. تصفیه خانه های فاضلاب برای تصفیه استاندارد براساس استاندارهای محیط زیستی و کشاورزی مدیریت تا احیانا بتوان پساب تصفیه شده را برای آبیاری زیر نظر کارشناسان ذیربط مورد استفاده قرار داد. ‍
12. جهاد کشاورزی با رصد دقیق وضعیت بارشها و منابع آبی به همه کسانی که اقدام به کاشت سبزی و صیفی و گیاهان نیازمند آب فراوان می نمایند, وضعیت احتمالی پیش رو را ابلاغ و برای برنامه ریزی و در صورت نیاز ممانعت از کشت این نوع سبزیجات و گیاهان را در دستور کار خود قرار دهند.
13. شهرداری های محترم نسبت به بهسازی سطح معابر خاکی به جهت جلوگیری از هدر رفت آب از طریق آب پاشی های مدوام اقدام نمایند.
14. دادگستری محترم شهرستان نیز برای تسریع بخشیدن به روند کار انشاء الله یار و مددکار همه مدیران خواهد بود.
15. روحانیون معزز و مردم متدین نیز در نمازهای جماعت و جمعه و مناسبات مختلف برای نزول باران رحمت از خدواند منان استعانت بجویند و با همکاری سمن های محیط زیستی و ادارات ذیربط بویژه آموزش و پرورش راه درست مصرف نمودن را یاد آور گردند.
16. آموزش درست مصرف کردن با اولویت آب شرب انسان و حیوانات, درختان و باغات در دستور کار قرار گیرد.
از خدواند بزرگ تداوم لطف و کرمش را از طریق نازل نمودن باران رحمتش خواستاریم.
محمود رستمی تبار

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =

+ 6 = 7