یادداشتی از : منصور نجفی/ مبلمان شهری و نقش آن به عنوان بستر زندگی شهری

id=dz0@MDAwJmg9MzAwJnQ9MiZ3bz0@NDAwJmhvPTU5NSZ3aD13JmlkPTE1OTk3JmU9anBnJnRoPTAmZmQ9MjA@OS0@MC0zMCA@NDo@NDo@NA--
مشروح خبر

ارتقاء کیفیت فضاهای شهری نیازمند توجه به عوامل مختلفی از جمله دقت در طراحی فضا و تجهیزات و مبلمان شهری هماهنگ با فضاست. نقش فضاهای شهری به عنوان بستر زندگی شهری، اهمیت مبلمانِ همخوان با نیازهای ساکنان و همخوان با بستر را بیشتر می کند.
قرار گیری مبلمان های شهری در محل های مناسب و تجربه عناصر شهری، اثرات مثبت روحی و روانی در شهروندان ایجاد می نماید امری که موجب همزیستی با فضا و به وجود آمدن ارتباطات کلامی و تعاملات اجتماعی می شود.
در تعاریف به طور خلاصه مبلمان شهری یا اسباب و اثاثیه شهری به مجموعه وسیعی از وسایل، اشیاء، دستگاه ها، نمادها، خرده بناها، فضاها و عناصری که در فضاهای شهری چیده می شوند و به استفاده عموم جهت رفع نیازهای زیست محیطی می رسند و منظر و هویت شهری را تحت شعاع قرار می دهند، گفته می شود.
بررسی اوضاع مبلمان های شهری مستقر در فضاهای مختلف، نشان دهنده عدم رعایت
همه ی اصول مرتبط با مبلمان است هزینه زیاد تهیه و نگهداری، تاثیرات روانی و اجتماعی و نقشی که این عوامل در کیفیت فضاهای شهری دارند توجه به جنبه های مختلف مبلمان را پر اهمیت
می کند که در این مبحث به بررسی برخی از عوامل تاثیر گذار در این حوزه می پردازیم.
مکان یابی مناسب مبلمان شهری کارایی آن را به حداکثر رسانده و ضمن ایجاد فضایی امن، استراحت و توقف شهروندان را فراهم می آورد. انتخاب محل نامناسب مبلمان باعث می گردد در نگاه شهروندان به عنوان عنصری زاید و اضافی دیده شود و بوسیله استفاده کنندگان از فضا تخریب یا جابجا شود و برداشت های میدانی و
پتانسیل های موجود در محیط مکان یابی درست آن را قابل پیش بینی می کند.
امروزه در طراحي فضاهاي شهري، به هماهنگي مبلمان شهري با محيط پيرامون، توجه خاصي مي شود کلیت فضای شهری باید به نحوی طراحی شود که ارتباط آن با شهر و ویژگیهای تاریخی و فرهنگی محل برای شهروندان کاملاً قابل درک و فهم باشد از این رو طراحی و استفاده از عناصر و مبلمان هایی که تاریخ و فرهنگ بافت و فضای شهری در آنها لحاظ شده باشد ایجاد کننده هویت و تعلق خاطر در شهروندان است.
کمیت و تنوع مبلمان های شهری با میزان استفاده و تعداد مراجعان و نوع استفاده کنندگان از فضا رابطه ی مستقیمی دارد و دسته بندی چگونگی استفاده از فضا توسط استفاده کنندگان (به عنوان مکان حرکت، مکث، تجمع و ...) هدایت کننده طراحان محیط در انتخاب نوع و تعداد مبلمان خواهد بود به همین دلیل در پیاده راه ها و پارکهای شهر، تعداد و تنوع مبلمان ها باید بیشتر باشد تا از کارایی فضا کاسته نشود.
چند منظوره بودن مبلمان های شهري به همراه طراحی زیبا، آنها را به سمبل، نماد و حجم شهری تبدیل کرده و به توقعات زیبایی شناسانه مردم و نیازهای شهری آنها پاسخ می دهد.
توجه به ارگونومی و ساختار فیزیکی گروه های مختلف استفاده کننده از مبلمان های شهری و لحاظ نمودن آن در زمان طراحی و اجرا زمینه حضور گروه های مختلف سنی و جنسی را در محیط فراهم کرده و قرارگاه های رفتاری متنوعی را شکل می دهد و تداوم زندگی شهری در گرو حضور افراد با سنین مختلف است، در واقع ميزان كارآيي و مفيد بودن مبلمان، با چگونگي استفاده ي شهروندان و بر طرف كردن نياز آنها سنجيده مي شود.
عوامل اقلیمی و زیست محیطی نقش مهمی در انتخاب جنس و مصالح مبلمان شهری دارند عدم توجه به شرایط اقلیمی تخریب زود هنگام و یا بی استفاده بودن مبلمان را در فصل های مختلف به همراه دارد. تغییرات نور، دما و رطوبت باعث خوردگی و زنگ زدگی، پوسیدگی ، یخ زدگی و ... مبلمان های شهری می گردد. به کارگیری مصالح یکسان برای مکان های با شرایط اقلیمی متفاوت گرچه به روند اجرای پروژه ها سرعت خواهد بخشید اما پس از بهره برداری به یکی از نقاط ضعف آن محیط بدل خواهد شد.
در پایان لحاظ نمودن ویژگیهای انسانی، استحکام، کارایی و هویت در ساخت مبلمان و تجهیزات شهری امری ضروری است. مبلمان شهری مناسب می تواند علاوه بر ایجاد فضاهایی آرام و دلپذیر، بر زیبایی و چشم نوازی محیط اطراف خود تاثیر زیادی بگذارد، از سوی دیگر تخریب مبلمان شهری و یا اضافه نمودن عناصر به وسیله ساکنان شهر، دلیلی بر نقص و پاسخگو نبودن این تجهیزات است. از اين رو توجه نكردن به نياز شهروندان و از همه مهمتر فرهنگ آنها و فقدان آموزش فرهنگ استفاده از اين عناصر، باعث تخريب گرايي در يك شهر شده و طراحان و مسئولان شهري را با محدوديت هاي زيادي مواجه مي سازد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 2 =

+ 54 = 63