یادداشتی از «وحید حاج سعیدی»؛ بزرگنمایی قیمت ها و روغن سه کاره!

Untitled-1 copy
مشروح خبر

این روزها خدا را شکر با تدبیر مسئولان ثبت احوال غائله 9 آذر و تولد های لاکچری ختم به خیر شد، نرخ یارانه سال بعد 72 هزار تومان اعلام شد
و آقای فروغی هم فرمودند با حذف عادل فردوسی پور مانع پاشیده شدن صدا و سیما شدند!
دوستان صنایع غذایی هم روغن سه کار ابداع کرده اند که علاوه بر پخت و پز برای سرخ کردن و سالاد هم قابل استفاده است….
البته در شرایط ضروری این روغن قابل استفاده در موتور خودرو، هواپیماهای سبک دو نفره، چرخ خیاطی، جت اسکی و حتی جلوگیری از کردن قیژ قیژ در ورودی ساختمان و پنجره های قدیمی کاربرد دارد که دوستان نخواستند زیاد مصدع اوقات شوند و میکروفن را دست سیامک انصاری دادند تا بایا را تبلیغ کند!
اما در کنار همه این اتفاقات ریز و درشت، شاهد نزدیک شدن به مراحل پایانی بازی گرانی و تورم و حباب و … هم بودیم.
خدا را کرور کرور شکر در هفته های جاری بالاخره فاز گرانی و گران فروشی و حباب را رد کردیم و وارد مرحله جدید بزرگنمایی قیمت ها شدیم!
(اگر یک مقدار بیشتر حواس مان را جمع کنیم و دل به کار بدهیم ممکن است بزودی مراحل دیگر را هم رد کنیم و بالاخره چشم مان به جمال غول گرانی روشن شود و مثل غول بازی «مورتال کمبت» پک و پوزش را به آسفالت بمالیم!)
در جریان هستید که رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار اخیراً فرمودند: در مورد قیمت برخی میوه ها بزرگنمایی می شود.
اسداله کارگر در گفتگو با خبرنگار مهر درباره افزایش قیمت میوه، گفت: در مورد قیمت برخی میوه ها مثل انار بزرگنمایی شده است. در ضمن معمولاً هر چه تقاضا بیشتر باشد قیمت نیز بالاتر می‌رود. البته این نظر ما نیست بلکه در میدان مرکزی میوه و تره بار چنین قاعده‌ای وجود دارد.
ای دل غافل! ما تا امروز فکر می کردیم این یک قاعده جهانی است نگو این قاعده مخصوص میدان مرکزی میوه و تره بار است و حضرات رابرت لوکاس و سایر اقتصاددانان نئوکلاسیک دنیا شکر یارانه ای اضافی خورده اند!
یعنی اگر انار شد کیلویی 30 تومن، سیر کیلویی 40 تومن ، هویچ 10 هزار تومن و … دنبال مقصر نباشید… قاعده میدان بار است که هر چه تقاضا بیشتر باشه قیمت بالاتر می رود و چاره ای نیز به جز دیدن و حسرت خوردن!
از طرف دیگر داستان بزرگنمایی هم یک ژانر علیحده است! در واقع چون این پدیده نه گرانی است که مثلاً وزارت کشاورزی ورود کند و نه گران فروشی که مثلاً تعزیزات ورود کند و غائله را سه سوته بخواباند و قیمت ها را کنترل کند!
تا الان هم هیچ نهاد و سازمانی مسئولین مقابله با آن را گردن نگرفته است. فقط خدا کند این قاعده میدان بار به سایر اجناس مملکت سرایت نکند !
بله چی شده؟! قیمت انار بزرگنمایی نشده است!
از اطاق فرمان اشاره می کنند استاد جواد باقری عضو هیات مدیره اتحادیه میوه وتره‌بار نظر دیگری دارند و افاضه فرمودند: قیمت انار بالاست که آن هم به دلیل افزایش هزینه بالای کارگر، تهیه سبد و هزینه بسته‌بندی است. در ضمن اگر مردم هم این میوه را نخورند، مشکلی ایجاد نمی‌شود!
باز خوبه ایشان در خصوص مضرات انار و سرطان زا بودن آن سخنرانی نکردند و تنها استعلام شان را در خصوص قیمت بالای انار رسانه ای کردند.
داداشی ما خودمان می دانیم قیمت انار بالاست و نیازی نیست شما از این واقعیت ها دوباره رونمایی کنید. شما را به عنوان مسئول انتخاب کرده اند که حقوق تپل بگیرید و مانع از گرانی کالا ها شوید نه اینکه دلایل گرانی را بشمارید و مردم را به خوردن یا نخوردن توصیه کنید. قطعاً با این مدل مدیریت نبودن شما هم، مشکلی ایجاد نمی کند!
خیال تان تخت…

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 2 =

54 + = 59