یادداشتی از وحید حاج سعیدی؛ سیگارت را زمین بگذار!

-حاج-سعیدی-e1571748923124
مشروح خبر

از ابتداي خلقت آدم ابوالبشر تاکنون بر اساس یک قانون نانوشته با عنوان «انسان جايزالخطاست» همه رقم کاری از این بشر دو پا یا شیر پاک خورده ( شاید هم دامداران یا میهن خورده) بر آمده و رویت شده است. از جمله قتل نفس آن هم به شیوه تدریجی و مویرگی...
منظور از خودکشی تدریجی استعمال دخانیات و به تبع آن مصرف سایر مزخرفات دودی و غیر دودی است که سالانه علاوه بر خسارات فراوان مادی و جسمی باعث از هم فرو پاشیدن خانواده های زیادی نیز می شود. در حقیقت هنوز دانشمندان و کارشناسان در حیرتند که چطور فردی که برای یک سرماخوردگی زپرتی که هنوز ویروس آن وحشی نشده است، پاشنه در مطب پزشکان و بیمارستان را در می آورد، ولی در مورد سلامتی قلب، ریه، شش، مغز ، کبد، دندان ها، جگر و سایر اعضا و جوارج داخلی اینقدر بی تفاوت است و دستی دستی مقدمات از کار افتادن و ریپ زدن همه آنها را فراهم می سازد؟!
هر چند دانشمندان در پاسخ دادن به برخی سوالات در مانده اند ولی ما در پاسخ به شبهات در نمی مانیم و با رویکرد « سخن هر چه پرسند پاسخ دهم» تحقیقات میدانی و چاله میدانی جدیدی انجام داده ایم که نقاط تاریک برخی از این شبهات را به ویژه در خصوص استعمال دخانیات روشن می سازند:
الف) فوت ورزشکاران: یکی از دلایل رغبت خلق الله به دود و مصرف دخانیات، بی حساب و کتاب بودن اثرات ورزش و همین فوت ناگهانی ورزشکاران است. ملت سر دوراهی مانده اند که بالاخره ورزش کنند یا نه ... قبل از کرونا یک روز در مدرسه بودیم که عمو سیفی (سرایدار مفخم مدرسه) به پسرش تلفن زد و خبرش را گرفت. پسرش هم گفت با دوستان دور هم جمع شدیم و داریم سیگار و قلیان می کشیم. سیف الله هم گفت: «خیالم راحت شد. اگر بفهمم پا توی باشگاه گذاشتی، قلم پاتو می شکنم!»
تمدد اعصاب: عده ای هم معتقدند سیگار برای تمدد اعصاب مفید و کشیدن سیگار بعد از بروز مشکل در تحمل آن مفید است. هر چند ما این ادعا را رد یا تائید نمی کنیم ولی شایان ذکر است اگر قرار بود سیگار براساس استاندارد مشکلات را حل کند، قطر آن باید 20 سانت و طول آن دست کم یک متر می شد!
کمک به آینده فرزندان: عده ای از افراد هم به منظور کمک به آینده فرزندان خود و تکمیل پروژه های ورزشی و فرهنگی سیگار می شکند. بله آینده فرزندان و تکمیل پروژه ها ... راستش را بخواهید دو سه سال قبل مسئولان بیخ گلوی دخانیات را گرفتند و آنها را مجبور کردند تا بابت هر نخ سیگار دو تومان عوارض بدهند. یک تومان سهم آموزش و پرورش، یک تومن هم خرج کبوتر حرم... ببخشید یک تومان هم سهم وزارت علوم. (یک لحظه یاد خدا بیامرز علی پهلوان معرکه گیر محله مان در دوران بچگی افتادم!) معاون تربیت بدنی آموزش و پرورش وقت وعده داده بود اگر این پول به دستشان برسد، صد ها استخر و سالنی را که در دو سال گذشته نیمه تمام مانده است، تکمیل می کنند. ( به نقل از جراید وقت)
علی ای حال سوای شوخی و با وجود دلایل متقن و محکمه پسند در مورد مضرات مصرف دخانیات به نظر راهکار قطعی و کارگشا در مورد قطع یا کاهش مصرف سیگار وجود ندارد و باید با این معضل جهانی به صورت «کج دار و مریز» کنار آمد و تنها می توان از دوستان خواهش کرد که اگر به حضرت جناب تان بر نمی خورد، در صورت صلاحدید و امکان: « سیگارت را زمین بگذار... »

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 19 =

+ 68 = 71