یادداشتی از «وحید حاج سعیدی» /مصاحبه با جناب آتش!

838650
مشروح خبر

به گزارش خبرگزاري چي چي نيوز، در روزها و هفته هاي گذشته طبق معمول چند صد هکتار از جنگل هاي کشور طعمه حريق شدند و متأسفانه به تلي از خاکستر تبديل شدند. اين سناريو همه ساله در فصول گرم، ولرم، ملایم و حتی سرد سال باعث نابودي بخش زيادي از عرصه هاي جنگلي کشور مي شود. هر چند اطفای حریق با بیل و کلنگ و شاخه برگدار و در مواقعی با بطری های آب معدنی توسط مردم و به صورت خود جوش صورت می گیرد ولی محض احتیاط اگر دولت برنامه ای برای مراقبت بیشتر از جنگل ها طراحی کند، بد نیست! در همين رابطه خبرنگار ما گفتگوي کوتاهي با جناب آتش انجام داده اند که نکات قابل تاملي در آن نهفته است.
*با سلام لطفاً خودتان را معرفي بفرمائيد.
ــ چاکر شما آتيش… در ضمن يک کم عقب تر واستا يک وقت پره شلوارت گُر نگيره!
*لطفاً بفرماييد اينجا کجاست و چه اتفاقي افتاده است؟
ــ اينجا ظاهراً جنگل هاي انبوهه و با وجود اینکه کرونا بیداد می کنه پر از مسافره! ما هم با همکارا داشتيم واسه يه خانواده مسافر آب جوش مي آورديم و ذغال واسه کباب ناهار آماده مي کرديم که چند تا از بچه ها جو گير شدن و گُر گرفتن… بقيه ماجرا رو هم خودتون مي بينين. بقيه ملت هم که از حتماً از تيليوزيون ديدن.
*بله متأسفانه. جسارتاً مي توانم بپرسم اين جوگير شدن و گُر گرفتن دوستان شما تا کي ادامه دارد؟
ــ آقايي که شما باشي، راستياتش من خودم با اين جور جنگولک بازي و آتيش سوزي هاي کوچيک حال نميکنم. آتيش باس قوام و دوام داشته باشه و عين جنگلهاي روغني برگ استراليا و آمریکا اقلکن یه ماه بسوزه تا جيگر آدم حال بياد! ولي چیکار کنيم که امکانات نيست و مجبوريم به همين مقياس کوچيک و چند روزه بسنده کنيم!
*چه کار کنيم که دامنه جنگولک بازي شما بيشتر از اين ادامه پيدا نکند؟
ــ اولندش مادر نزائيده کسي بخواد جلوي تفريح و سرگرمي مارو بیگيره. در ثاني شماها اگه خيلي دلتون واسه جنگلا مي سوزه چهار تا نهالستان به نهالستاناي کشور اضافه کنين و جلوي قطع بي رويه درختا ، ساخت و ساز در عرصه هاي جنگلي و … بگيرين تا ما هم اين وسط چيزي کاسب بشيم. سوماً کجاي دنيا با بطري آب معدني و نوشابه خانواده و بيل آتيش خاموش مي کنند!؟ والله قباحت داره با اين همه ستاره! ببخشيد اين مربوط به تماشاگران تیم خاص بود! آخه يه هلي کوپتري، چهار تا آب فشان هيدروليکي، چهار تا سنسور آتش سوزي، چهار نفر نيروي دوره ديده ای … بالاخره خاموش کردن ما هم آداب و مراتبي داره عزیز من! يه مقدار کلاس بدين به قضيه…
*به نظر شما ايراد اصلي کار کجاست و چرا توان مقابله با آتش سوزي در جنگل را نداريم؟
ــ راستیاتش من ايرادي نمي بينم و فرمون میزونه. آتش سوزي در جنگل هم بخشي از حوادث غير مترقبه س و این قصه بدون خسارت معني ندار. همه جای دنیا هم هست. اما حالا که خيلي اصرار مي کني اجازه بده روشنت کنم. حقیقت امر زمین خواری این روزا ...
*اهه اهه اهه .... به دليل افزايش دود ناشي از آتش سوزي امکان ادامه مصاحبه ميسر نشد!
ــ کجا در ميري؟…….. واستا روشنت کنم!

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + هفده =

7 + 1 =