یادمان ابوذر، سرمایه و سند ملی

photo_2019-11-13_09-24-02

پادگان و یادمانی در 20 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان سرپل ذهاب و روبروی ارتفاعات دانه خشک. پادگانی که نه تنها 8 سال جنگ، بلکه 10 سال دفاع مقدس را تجربه کرده است و در فاصله پیروزی انقلاب تا شروع جنگ تحمیلی درگیر ناآرامی های غرب کشور بوده است. پادگانی که نه تنها محل حضور و استقرار رزمندگان ارتش جمهوری اسلامی ایران بوده است، بلکه در طول 8 سال دفاع مقدس، محل حضور، سازماندهی، آموزش، اعزام و تدارک و پشتیبانی رزمندگان سپاه پاسداران، بسیج مردمی، عشایر غرب کشور، جهادگران و نیروهای مختلف داوطلب مردمی نیزبوده است.
پادگان و یادمانی که محل رزم بی امان رزمندگان اسلام در مقابل دشمن تا بن دندان مسلح بوده است.
یادمانی که مزین به قدوم رزمندگان و شهیدانی همچون علی اکبر شیرودی، محمود غفاری، حسین ادبیان، علیرضا موحد دانش، ابراهیم رضایی، غلامعلی پیچک، یحیی شمشادیان، علی اصغر وصالی ، حمیدرضا سهیلیان، سعداله داورزاده و ... بوده است.
پادگانی که عملیات های زیادی در اتاق جنگ آن طراحی و اجرا گردیده است. یادمانی که محل رزم بی امان شهید علی اکبر شیرودی آن امیر آسمان های غرب کشور بوده و یادآور رشادت های شهید حسین ادبیان آن فرمانده شجاع گردان تکاوران مالک اشتر بوده است. پادگان و یادمانی که در تاریخ 16 اسفند سال 1363 شاهد شهید و مجروح شدن و به خون غلطیده شدن بیش از 1200 نفر از رزمندگان اسلام طی بمباران هوایی دشمن بعثی بوده است کما اینکه این پادگان بارها و بارها مورد تهاجم هوایی قرارگرفته که پیکر مجروح و زخمی و سراسر تیر و ترکش ابوذر گواه آن است.
یادمان ابوذر شاهد به خون غلتیدن رزمندگان ارتش و سپاه و بسیج و ... در طول هشت سال دفاع مقدس بوده است. پادگان و یادمانی که نقش اساسی و تاثیر گذار در دفاع از تمامیت ارضی کشور و اعتقادات این ملت از خود به یادگار گذاشته است. پادگانی که در سالهای قبل از انقلاب شاهد تحرکات رزمندگان انقلابی ارتش در به ثمر نشستن پیروزی انقلاب، با پخش اعلامیه ها و نوارهای سخنرانی حضرت امام (ره) بوده است.  پادگانی که مزین به قدوم مبارک رهبر فرزانه انقلاب، حضرت آیت الله امام خامنه ای (حفظه الله) در سال 1359 که در آن زمان نماینده حضرت امام (ره) در شورای عالی دفاع بوده است، می باشد.
یادمان و پادگانی که شاهد مناجاتهای عارفانه رزمندگان اسلام در شبهای عملیات بوده است.
پادگانی که در وصف آن یک جلد کتاب 430 صفحه ای توسط نگارنده متن( سرگرد خداداد کمرخانی) در بهمن ماه سال 1397 چاپ گردیده است که  جا دارد کتابها در مورد پادگان و یادمان ابوذر به عنوان سند افتخار این مرزو بوم چاپ شود و در دسترس عموم قرار گیرد و روز دلخراش بمباران پادگان در تقویم ملی ثبت گردد.
با این وصف و با این مقدمه، به راستی چرا مهمترین یادمان غرب کشور به حال خود رها شده و اقدام خاصی در راستای احیای آن و تبدیل نمودن آن به یک مرکز فرهنگی تاثیر گذار و فعال در حوزه راهیان نور صورت نگرفته است؟ و چرا ابوذر همچنان به مانند رزمندگانش در طول 8 سال دفاع مقدس غریب مانده است؟ با حضور در یادمان ابوذر می شود غربتش را به وضوح حس کرد و بیش از همه کسانی این غربت را درک می کنند که روزگاری را همدم و همراه ابوذر در سالهای حماسه و خون بوده اند.
آری می توان به جرأت از یادمان ابوذر به عنوان مادر یادمانهای غرب کشور یاد کرد و شایسته و ضروری بود که یادمان ابوذر به عنوان اولین یادمان درغرب کشور تجهیز و مورد بهره برداری قرار می گرفت و پس از آن کار تجهیز یادمان های بازی دراز، شهید شیرودی و شهید بهشتی و ... صورت می گرفت. این در حالی است که صدها میلیون تومان جهت احداث جاده آسفالت، آبرسانی، برق رسانی و احداث بنای یادمان در یادمان بازی دراز هزینه گردیده است که البته اقدامی شایسته در راستای فعال نمودن یادمان بازی دراز است. سوال اینجاست که چرا در مقایسه با سایر یادمانها اقدام خاصی توسط مسئولین مربوطه جهت احیاء، تجهیز و بهره برداری یادمان ابوذر صورت نگرفته است؟ و چرا یادمان ابوذر در حوزه راهیان نور کمرنگ  گردیده است؟
پدیده جنگ همواره با زندگی بشر همراه بوده است. از جنگهای ابتدایی که با شمشیر و نیزه و کمان صورت گرفته تا جنگهای امروز که با تانک، توپ، هواپیما، موشک و هواپیماهای بدون سرنشین و جنگهای نامتعارف شیمیایی و هسته ای و... و یا جنگ در انواع آن یعنی جنگ روانی، جنگ اقتصادی، جنگ سخت، جنگ رسانه ای و...
دشمن بعد از پیروزی انقلاب، کینه توزی و دشمنی خود را به دلایلی که از حوصله این بحث خارج است با انقلاب نوپای ملت بزرگ ایران شروع کرد. از ترور شخصیت ها گرفته تا انواع تحریم ها، ایجاد قائله در خوزستان و کردستان و رقم زدن جنگ 8 ساله. دشمن در راستای ضربه زدن به نظام  و ملت بزرگ ایران در طول 40 سال گذشته میلیاردها دلار هزینه کرده است که ضمن وارد آوردن خسارت هایی به کشور و مردم ما به هدف نهایی و اصلی خود نرسیده است. بنابراین دشمن بیکار ننشسته و دست از اقدامات خود بر نداشته است و امروز در ادامه دشمنی ها، متوسل به جنگ نرم و جنگ رسانه ها با محوریت ماهواره و اینترنت گردیده است. تجهیز و راه اندازی بیش از 160 شبکه ماهواره ای فارسی زبان با بودجه چندین میلیارد دلاری نمونه ای از فعالیت دشمن برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران است. شبکه های ماهواره ای فارسی زبان با فعالیت در سه محور خبری و سیاسی، اعتقادی و ترویج سبک زندگی غربی تلاش می کنند تا با هدف قرار دادن افکار، اندیشه ها، اعتقادات، فرهنگ، اصالت و هویت مردم ما، خصوصا جوانان، اندلُس دوم را در کشور ما رقم بزنند و دگرگونی نظام را از این طریق در کشور ما پیگیری نمایند.
همانگونه که در طول 8 سال جنگ تحمیلی نیروهای مسلح ما با حمایت اقشار مختلف جامعه از مرد و زن، پیرو جوان یکدل و متحد در مقابل دشمن ایستادند و با خلق حماسه های فراوان یک مقطع درخشان و پر افتخار از تاریخ ایران اسلامی را رقم زدند، امروز در نبردی دیگر اما به مراتب پیچیده تر، ویرانگرتر و پرتلفات تر و خطرناکتر، دشمن مبارزه جدّی و بی وقفه خود را با نظام و ملت ما پیگیری می کند و بصورت شبانه روزی و با صرف میلیاردها دلار هزینه امید دارد انقلاب ملت ما را تضعیف و وادار به تسلیم کند. امروز ضروریست تا مسئولین کشور وبا یک برنامه ریزی جامع، یک دفاع فرهنگی کامل را در مقابله با نقشه دشمن به مرحله اجرا درآورند و از عملی شدن نقشه دشمن جلوگیری و او را بیش از گذشته ناامید و مایوس نمایند.
امروز متاسفانه نتیجه و آثار فعالیت های جنگ نرم و جنگ رسانه ای دشمن را در جامعه به وضوح مشاهده می کنیم. وضعیت نا به هنجار پوشش افراد که در نتیجه فعالیت های شبکه های ماهواره ای و شبکه های اجتماعی که مد و لباس را تبلیغ  و فرهنگ و  پوشش و سبک زندگی غربی را به مخاطبین ایرانی خود عرضه می کنندنمونه ای از فعالیت های دشمن است.
يکي از ابعاد جنگ نرم نفوذ مي باشد. نفوذ در انديشه و فکر دولتمردان، نفوذ در انديشه و فکر مردم، نفوذ در مراکز مهم تصميم سازي و تصميم گيري، نفوذ در تيم رسانه اي، نفوذ در تيم هسته اي، نفوذ در شبکه بهزيستي و نفوذ در برخي شبکه های بانکي، نفوذ در مراکز علمي و آموزشي، جاسازي عناصر دو تابعيتي داراي گرين کارت، عناصر دوره ديده مراکز مطالعاتي آمريکا در مراکز حساس و ... یکی دیگر از اقدامات مهم دشمن در این حوزه است.
از ديگر ابعاد مرحله اي جنگ نرم ايجاد زمينه اعتراضات مردم با تغيير در باورها نسبت به نظام ديني و تشديد اعتراضات و تبديل آن به اغتشاشات مي باشد. بيشتر شبيه به آن چيزي که پس از انتخابات در سال 88 به وجود آوردند.
از دیگر اقدامات اساسی دشمن  در حوزه جنگ نرم و جنگ رسانه ها می توان به ، سست کردن اصالت و حریم خانواده ، ترویج و عادی جلوه دادن خیانت همسران به یکدیگر، ارتباط دختر و پسر پیش از ازدواج ، هجوم به سلامت نفس در خانواده ها، هویت زدایی از مفهوم خانواده، نهادینه سازی رذایل اخلاقی در خانواده ها، تبلیغ سبک های زندگی متنوع غربی با قالب های شرق پسند، ارزش زدایی از مفهوم غیرت ،تاثیر منفی بر روابط بین افراد و اختلاف خانوادگی ، ترویج فمینیسم ، ترویج هوسرانی ، ایجاد حس رقابت در میان زنان و دختران برای جلب توجه مردان ، تبلیغات ماهواره ای کالاهای جنسی ، ایجاد بلوغ زودرس جنسی ، ایجاد روحیه تنوع طلبی جنسی ، رونق طب ماهواره ای ، تضعیف روحیه دینداری در خانواده ها ، افزایش مصرف گرایی ، خشونت گرایی کودکان ، رواج طلاق عاطفی و از بین رفتن قبح طلاق ، تلاش برنامه های ماهواره برای کاهش جمعیت و پیر شدن جمعیت کشور و ...
با توجه به ابعاد متنوع و گسترده فعالیت ها و برنامه ریزی های دشمن در حوزه جنگ نرم، شایسته است متقابلا مسئولین با همکاری و همراهی افراد جامعه و خصوصا بهره گیری از متخصصان فرهنگی و کارشناسان اجتماعی و رسانه ای ، با تدوین برنامه های جامع ، یک دفاع فرهنگی گسترده را جهت خنثی سازی برنامه و توطئه های دشمن به مرحله اجرا بگذارند تا از آسیب های اجتماعی جلوگیری و نقشه های مکارانه دشمن را خنثی گردد.
در این میان تجهیز یادمانها و اعزام کاروانهای راهیان نور به مناطق عملیاتی و آشنایی نسل جوان با فرهنگ غنی ایثار و شهادت و بیان رشادتها، فداکاریها، ایثارگریها و یادآوری ویژگیهای اخلاقی رزمندگان اسلام و شهدای گرانقدر 8 سال دفاع مقدس یکی از راههای مهم و ارزشمند مقابله با خنثی سازی توطئه و جنگ نرم دشمن است. که یادمان ابوذر به مانند 8 سال دفاع مقدس می تواند در جبهه ای دیگر در مقابله با جنگ نرم دشمن این ماموریت را به خوبی انجام دهد.
به امید اینکه یادمان ابوذر مورد توجه جدی مسئولین مربوطه قرار گرفته و ضمن تجهیز، مورد بهره برداری فرهنگی جهت استفاده آحاد ملت شریف ایران خصوصا نسل جوان قرار گیرد.

سرگرد خداداد کمرخانی

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 60 = 64