یادی از مرحوم حاج دایی

Untitled-1 copy
مشروح خبر

كرمانشاه، انسان هاي شاخص و ممتازي به خود ديده است كه هر كدام خدمات شاياني به مرز و بوم خويش نموده اند. از جمله زنده ياد عباس حاج دايي....
او ، در دوران حکومت رضاخان به ریاست اتاق بازرگانی کرمانشاه منصوب گردید. درسال 1308شخصی یهودی به نام هارون الیاهو یا هارون قصری اولین مولدبرق را در چهار باغ ضلع شمالی مسجد جامع کنونی کرمانشاه نصب کرد و بعد از آن مرحوم حاج دایی در سال 1312 مولدبرقی دیگری را در چهار راه اجاق (مدرس کنونی) نصب نمود تا روشنایی شهر کرمانشاه را تامین کنند.
بعد از ورود برق به کرمانشاه اولین سینما کرمانشاه با عنوان« سینما فروهر»درخیابان مصوری توسط مرحوم مصورالدوله و دومین سینما با عنوان « سینما باربد »
در سال 1312توسط رفعت السلطنه احداث گردید و کرمانشاه از اولین استان های دارای صنعت برق و سینما شد.
بعد از مدتی نیروگاه هارون تعطیل شد، ولی نیروگاه حاج دایی به فعالیت خود ادامه دادتا اینکه در سال 1322دو دستگاه مولد قویتر توسط حاج دایی در سه راه برق (خيابان شهيد اشرفي اصفهاني کنونی)احداث گردید و ایشان به عنوان بنیانگذار رسمی برق در کرمانشاه نام خود را در تاریخ این شهر جاودانه کرد.
از مرحوم حاج دایی علاوه بر تاسیس برق درشهر کرمانشاه یک درمانگاه عمومی به نام درمانگاه حاج دایی ویک مسجد با همین نام در میدان گلستان کنونی( محله 22بهمن) به یادگار مانده که برای امور خیریه ومردم کم درآمد وقف گردیده وهم اکنون بعد سال ها فعال ومشغول به کار می باشد.
️دکترمحسن درکه
(ازکتاب کرمانشاهان در گذر بزرگ مردان)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 3 =

32 + = 35