یداله محبی : در انتخابی، همه از عیار و آمادگی خود و حریف مطلع می‌شوند/ دیگر کسی نمی‌گوید حقِ مرا خوردند یا در حقم ظلم شد

سنگین‌وزن تیم‌ملی کشتی‌آزاد گفت: برای هیچ‌کس کُرکُری نمی‌خوانم. از بزرگتر‌ها یاد گرفته‌ایم در کنار رقابت، رفاقت و صمیمیت هم داریم.
منهای فوتبال » کشتی به گزارش باختر و به نقل ازخبرورزشی، مهدی شیروانی، یداله (شیروان) محبی باکسب عنوان‌پنجم مسابقات جهانی ۲۰۱۹ نورسلطان و تایید دوپینگ کشتی‌گیران ازبکستان و سوریه، موفق به‌کسب سهمیه‌المپیک در ۱۲۵ کیلوی کشتی‌آزاد شد.
محبی یکی‌از شانس‌های پوشیدن دوبنده سنگین‌وزن تیم‌ملی کشتی‌آزاد کشورمان درالمپیک محسوب می‌شود که رقابتی نزدیک و حساس با پرویز هادی، امیرحسین زارع و. دارد. جوان پرتلاش کرمانشاهی در پاسخ به سوالات خبرورزشی گفت: * اوایل شیوع کرونا، ما هم مثل بقیه در قرنطینه خانگی بودیم و سعی کردیم از خانه بیرون نیاییم. برای دور نماندن از آمادگی نسبی با برادرم درحیاط منزل ورزش می‌کردیم.
* وقتی شرایط کرونا کمی بهتر شد، به‌همراه اَرَشک و یکی دو کشتی‌گیر دیگر با رعایت کلیه پروتکل‌های بهداشتی، در باشگاه تمرین می‌کنیم. عرفان امیری قهرمان‌آسیا و ملی‌پوش سابقِ کشتی کرمانشاه، یک باشگاه شخصی دارد، محبت کرد و در اختیارمان گذاشت تا دراین ایام که خبری از اردوی تیم‌ملی نیست، آنجا تمرین کنیم.
* کادرفنی تیم‌ملی یک برنامه کلی داده بودند تا فرم آمادگی‌مان را حفظ کنیم. من‌هم با ارشک تمرین می‌کردیم و درکنار برنامه‌های هوازی و بدنسازی، چند جلسه هم مرورفن و تمرینِ‌کشتی داشتیم.
«داش‌هما» (محمدحسن محبی، سرمربی اسبق تیم‌ملی، عموی شیروان و ارشک) هم در اکثر جلسات تمرینی از نزدیک تمریناتمان را زیرنظر دارد.
* بعداز تعطیلی اردو‌های تیم‌ملی، هیچ‌کدام از حریفان داخلی را ندیده‌ام. در فضای مجازی، از حال و روز حریفان داخلی و خارجی باخبر می‌شویم. فضای مجازی اگر هیچ حُسنی ندارد، حداقل برای ما کشتی‌گیران این فایده را دارد که می‌فهمیم حریفمان چه‌کار می‌کند، چه وضعیتی دارد، چه تمریناتی داشته و الان درچه شرایطی قرار دارد. داشتن همین اطلاعات، از بی‌خبری خیلی بهتر است.
* درجریان جزئیات طرح چرخه‌انتخابی تیم‌ملی نیستم، فقط کمی ازدوستان شنیده‌ام. ولی همین‌که ملی‌پوشان با مسابقه انتخابی معرفی می‌شوند، بارسنگینی از دوش فدراسیون‌کشتی و سرمربی برداشته می‌شود. دیگر کسی نمی‌تواند بگوید حق مرا خوردند یا در حق من ظلم کردند.
* کشتی‌گیر خودش تکلیف رسیدن به دوبنده تیم‌ملی را تعیین می‌کند و درانتخابی از عیار و میزان آمادگی خودش و حریفش مطلع می‌شود. دیگر جای حرف و حدیثی باقی نمی‌ماند، برگزاری انتخابی بهترین تصمیم است. هرکس بهتر باشد روی تشک حرفش را می‌زند و بهترین نفر می‌شود. دیگر کسی نمی‌گوید این‌جوری شد یا آن‌جوری شد. چون همه، همه چیز را می‌بینند.
* برای هیچ‌کس کُرکُری نمی‌خوانم. از بزرگتر‌ها یاد گرفته‌ایم در کنار رقابت، رفاقت و صمیمیت هم داریم.
خوشبختانه همیشه سنگین ‌وزن‌های خوبی داشتیم، حالاهم نوبت ماست از کیان سنگین‌وزن‌های کشتی آزاد مقابل مدعیان و نامداران دنیا دفاع کنیم. هرکدام از بچه‌های ما به تیم‌ملی برسد، مردانه مبارزه می‌کند و کشتی می‌گیرد.
* لیگ در پیشرفت کشتی ما خیلی تاثیر دارد. مردم را با کشتی آشتی می‌دهد و علاقمندان پیگیر نتایج و عملکرد کشتی‌گیران در لیگ می‌شوند. من خودم سال‌های گذشته وقتی کوچکتر بودم، می‌نشستم پای تلویزیون و مسابقات‌کشتی تیم‌های ثامن‌الحجج یا پرسپولیس‌جویبار و .. را تماشا می‌کردم. تلویزیون فقط مسابقات‌جهانی یا المپیکِ‌کشتی را نشان می‌دهد، اما اگر لیگ برگزار شود، آن را نیز پوشش می‌دهد، لذا مردم بیشتر کشتی می‌بینند و استقبال بیشتر می‌شود.
* لیگ هم از لحاظ مالی برای کشتی‌گیران و مربیان خوب است و مقداری از مشکلات حل می‌شود، هم از نظرفنی تاثیر خوبی دارد. بهترین کشتی‌گیران دنیا در لیگ ما کشتی می‌گیرند و این خیلی مهم است که جوانان ما با نامداران سرشاخ می‌شوند. شاید این فرصت برای بعضی جوانان فراهم نمی‌شد با آن‌ها کشتی بگیرند ولی درلیگ شرایط مهیاست. لیگ اگر خوب اجرا شود واقعا خیلی مفید است.
* برای لیگ امسال هنوز با هیچ تیمی قرارداد نبسته‌ام. قبل از عید یکی، دو تا تیم تماس گرفتند و صحبت‌هایی داشتیم ولی نه توافق کردیم و نه قراردادی بستیم. فعلا همه منتظرند تا مشکل کرونا برطرف شود.
* قطعاً برگزاری مرحله‌نهایی و پایانی‌انتخابی تیم‌ملی در ۶۰ – ۵۰ روز قبل از پیکارهای‌جهانی یا بازی های ‌المپیک، مناسب و منطقی است. زیرا بعداز تعیینِ تکلیف ملی‌پوشان هر وزن، برگزاری ۴ – ۳ اردوی دو هفته‌ای برای تیم‌ملی کارساز و مفید است و از حضور بیش از حد بچه‌ها در اردو‌ها هم جلوگیری می‌کند تا بچه‌ها از نظر روحی و جسمی دچار خستگی و دلزدگی نشوند.
* درپایان امیدوارم هرچه زودتر کرونا از تمام دنیا ریشه‌کن شود تا مردم بتوانند زندگی عادی خودشان را داشته باشند و ما هم بتوانیم تمریناتمان را برای حضور در مسابقات حساس پیشِ رو شروع کنیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 54 = 61