یک درخواست از ریاست اتحادیه قالیشویان کرمانشاه

دستگاه-های-قالیشویی-سنتی-و-قدیمی
مشروح خبر

هرساله با فرا رسیدن پایان سال و نزدیک شدن به عید نوروز و خانه تکانی ، و یا فصل تابستان ونقل و انتقال منازل ، اکثر خانواده ها سعی می کنند که یکی از وسایل خانه که فرش است را حتما تمیز و پاکیزه کنند و آنها را به قالیشویی ها بسپارند .
خانواده هایی هستند که از قدیم نشانی و شماره تلفن قالیشویی های مجاز که قبلا فرش خود را به آنها سپرده واعتماد دارند برای شستشوی مجدد ارسال می کنند و از این بابت مشکلی نیست. ولی برخی خانواده ها، از روی شماره هایی که بر روی دیوار نوشته ها و یا آگهی های داخل روزنامه ها و یا تراکت ها و برچسب هایی که درب منازل پخش و نصب می شود استفاده می کنند و فرش خود را جهت شستشو به آنها می سپارند.
در این بین هستند افراد سودجویی که از این موقعیت های فصلی و ترافیک کاری سوء استفاده کرده و با شماره ها و آگهی هایی که پخش می کنند مردم را فریب داده و فرش و موکت مردم را به سرقت می برند و یا اینکه درست شستشو نمی کنند.
البته در اینجا گله ای نیز از اداره ارشاد باید داشت که چرا نظارتی را بر روی این قضیه و موارد مشابه آگهی ندارند که چنین آگهی های بدون استعلام از اتحادیه مربوطه در خصوص جواز کسب معتبر، در چاپخانه ها و روزنامه های استان به چاپ می رسد .
همچنین وجود قالیشویی های غیرمجازدرسطح شهر و استفاده از آب شرب باعث هدر رفت این نعمت الهی می شود که اتحادیه مربوطه ومسئولین اداره آب نظارت بیشتری داشته باشند.
در گذشته به صورت مقطعی از طرف مسئولین اتحادیه قالیشویان، نرخ شستشو فرش ماشینی و دستی و موکت و خاک گیری ذکرمی شد و در پایان ایشان اشاره می کردند که خانواده ها از سپردن فرش های خود به قالیشویان غیر مجاز و بدون جواز کسب خوداری نمایند و در صورت بروز هر اتفاقی خود آن خانواده ها مقصر می باشند.
اما واقعا خانواده ای که قصد شستشوی فرش خود را دارد و شماره ای را از آگهی داخل روزنامه ها و یا برچسب های روی دیوار دیده و زنگ می زند از کجا بداند این کارگاه جواز کسب از اتحادیه دارد یا نه و بعد از چند دقیقه هم راننده وانت به درب منزل مراجعه کرده و فرش را با خود می برد و غیر مجاز بودن آن کارگاه دلیل بر ضعف نظارتی است .
در اینجا ذکر 3 نکته واجب است :
1) تمامی افراد شاغل کارگاه های قالیشویی باید لباس فرم و کارت شناسایی داشته باشند بخصوص راننده وانت وکارگر و همچنین وانت آنها باید تابلو و برچسب قالیشویی داشته باشد.
2) در صورت سپردن فرش به وانت های حمل فرش، خانواده ها باید حتما شماره پلاک وانت را ثبت نمایند ومشخصات فردی(ظاهر وصورت) راننده و کارگر را به خاطر بسپارند.
3) تمامی قالیشویی ها باید ملزم شوند تا فرش را به درستی شستشو دهند و کاملا خشک و در داخل کاور به صاحب آن تحویل دهند.
از ریاست محترم اتحادیه قالیشویان کرمانشاه خواهشمندیم درطول سال بخصوص (اسفندماه و فصل تابستان ) با همکاری روزنامه های محلی وضمیمه استانی روزنامه های سراسری، لیست نام قالیشویان مجاز و دارای جواز کسب را در چندین نوبت به همراه شماره تلفن و نشانی و قیمت های مصوب خدمات (فرش ماشینی، فرش دستی، موکت، خاک گیری ، رفو) را جهت اطلاع رسانی به چاپ برسانند.
بهرام اکبری (محقق و پژوهشگر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − دو =

+ 82 = 85