یک مسئول: با «جارسوزی» کشاورزان برخورد قضایی می‌شود

سرپرست مدیریت زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه آتش زدن پس‌چر مزارع از سوی کشاورزان جرم است، گفت: با هر نوع «جارسوزی» از سوی کشاورزان برخورد قضایی می‌شود.
به گزارش باختر، محمدسعید هوشیار در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به ورود دادستانی به موضوع آتش زدن پس چر مزارع از سوی کشاورزان، گفت: کشاورزان باید بدانند که جارسوزی جرم بوده و با متخلفین این حوزه برخورد قضایی می‌شود.
هوشیار اضافه کرد: از روش های مختلف مثل صدور اطلاعیه و از طریق صدا و سیما، رسانه‌ها و دیگر ابزارهای ارتباطی کشاورزان را در جریان جرم بودن آتش زدن پس چر مزارع گذاشته‌ایم.
سرپرست مدیریت زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه به زارعان استان از طریق نیروهای بسیج محلی هم تخلف بودن جارسوزی را هشدار داده‌ایم، گفت: اگرچه تخلف بودن آتش زدن پس چر مزارع به کشاورزان ابلاغ شده، اما هنوز هم هستند کشاورزانی که به این هشدارها بی توجهی می‌کنند.
هوشیار با بیان اینکه عمده جارسوزی های عمدی کشاورزان در ماه‌های شهریور و مهر صورت می‌گیرند، گفت: برخی از زارعان یا از روی سهل انگاری و یا با هدف آماده کردن اراضی خود برای کشت دوم اقدام به آتش زدن پس چر مزارع خود می کنند که با این دست از کشاورزان برخورد قضایی می‌شود.
وی بیان اینکه در برخی موارد هم آتش گرفتن پس چرمزارع و بعضا مزارع برداشت نشده به دلیل سهل انگاری عابرین را شاهد هستیم، گفت: بعضا عابرینی را می بینیم که با انجام کارهایی مثل پرت کردن سیگار روشن از خودروهای خود منشا وقوع آتش سوزیهایی در مزارع می‌شوند که احتمال گسترش آن در سطح وسیع و حتی رسیدن به سطح عرصه های منابع طبیعی به ویژه در صورت وزش باد دور از انتظار نیست.
سرپرست مدیریت زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه سپس با بیان اینکه آتش زدن پس چر مزارع از نظر علمی توجیهی ندارد، گفت: خاک کشاورزی خاک زنده بوده که حاوی میکروارگانیسم های زیادی است که عمل تجزیه خاک را انجام می‌دهند که آتش زدن پس چر مزارع این میکروارگانیسم‌های مفید را از بین می‌برد.
هوشیار تاکید کرد: خاک زراعی ماده آلی بالایی دارد که آتش زدن پس چر مزارع باعث از بین رفتن ماده آلی خاک می‌شود.
وی ادامه داد: آتش زدن پس چر مزارع باعث آلوده کردن هوا به لحاظ ورود دود و گرد و غبار ناشی از آتش سوزی هم می شود و از این حیث نیز پرداختن به آن به جهت ایجاد مشکلات زیست محیطی توصیه نمی شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 1 =