یک کارشناس مسائل خاورمیانه تشریح کرد / خدمتی که «سلطان قابوس» به «بنیامین نتانیاهو» و «محمد بن سلمان» کرد

مشروح خبر

یک کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه سلطان قابوس پادشاه عمان همیشه طرفدار رابطه بین عمان و رژیم صهیونیستی بوده است، اظهار کرد: سلطان قابوس با اقدام اخیر خود در استقبال از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در مسقط، عادی‌سازی روابط با این رژیم را به ایستگاه پایانی خود رساند.
به گزارش باختر، صابر گل عنبری در گفت‌وگو با ایسنا در ارتباط با سفر اخیر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به مسقط و رسانه‌ای کردن این موضوع از سوی رسانه‌های عمانی گفت: در حالی که برخی از کشورهای اروپایی مثل سوئد از دعوت رهبران اسرائیلی به کشورهایشان به دلایل مختلف احتراز می‌کنند، بنیامین نتانیاهو سفری را به عمان داشت و این سفر را خود عمانی‌ها قبل از رسانه‌های اسرائیلی علنی کردند که قطعا از انجام این کار دارای اهدافی بوده‌اند؛ چرا که معمولا در گذشته از اعلان سفرهای مقامات پایین‌تر اسرائیلی به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به شدت امتناع می‌شد.
وی گفت: این سفر در وضعیت کنونی به ویژه در سایه بن‌بست روند صلح بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها، انتقال سفارت آمریکا به قدس و مخالفت اسرائیلی‌ها با طرح صلح عربی، سوالات زیادی را در بین افکار عمومی دنیا به خصوص مسلمانان ایجاد کرده به خصوص که این موضوع با بحران ایجاد شده برای عربستان سعودی به خاطر به قتل رساندن «جمال خاشقجی» همزمان شده و برخی کارشناسان معتقدند که هدف از این سفر، انجام تلاش مشترک از سوی دو طرف ماجرا برای نجات محمد بن سلمان از مخمصه‌ای است که در آن گرفتار شده است. این کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به اینکه رئیس سازمان موساد و مشاور امنیتی ملی رژیم صهیونیستی، نتانیاهو را در این سفر همراهی می‌کردند و این خود بر اهمیت این سفر می‌افزاید، در بخش دیگری از صحبت‌های خود تصریح کرد: واقعیت این است که هر چند پذیرایی از نتانیاهو در مسقط حامل پیام‌های زیادی است، اما چنین کاری از سلطان قابوس پادشاه عمان دور از انتظار نبوده است. وی همیشه طرفدار این رابطه بوده است. موضوعی که از سال ۱۹۹۴ آغاز شد. در آوریل آن سال معاون وزیر خارجه وقت اسرائیل به مسقط رفت و در نشست کمیته آب درباره صلح در خاورمیانه شرکت کرد. در نوامبر همان سال او بار دیگر به مسقط رفت و با مقامات این کشور به تفسیر در مورد روابط عمان و رژیم صهیونیستی گفت‌وگو کرد. بعد از یک ماه، اسحاق رابین نخست وزیر وقت اسرائیل به عمان رفت و با سلطان قابوس دیدار کرد. پس از آن نیز یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان هم چند بار با مقامات اسرائیلی در اردن و قدس از جمله با شخص شیمون پرز دیدار و گفت‌وگو کرد.
وی ادامه داد: بر اساس اخبار منتشر شده او در دسامبر ۱۹۹۵ در یک کنفرانس خبری در قاهره گفت « عمان هیچ پیش شرطی برای برقراری رابطه با اسرائیل ندارد » از دیگر سو وقتی اسحاق رابین نیز ترور شد، سلطان قابوس، یوسف بن علوی را برای تسلیت راهی رژیم صهیونیستی کرد و در آنجا او بار دیگر با شیمون پرز دیدار کرد.
گل عنبری در ادامه گفت: در سال ۱۹۹۶ نیز شیمون پرز به عنوان جانشین اسحاق رابین به مسقط رفت و با پادشاه عمان بر سر برقراری روابط از طریق دائر کردن دفاتر نمایندگی بین عمان و رژیم صهیونیستی به توافق رسید. این روابط ادامه داشت تا اینکه عمان پس از شروع انتفاضه دوم در سال ۲۰۰۰ اعلام کرد که در دفتر نمایندگی تجاری اسرائیل در مسقط را بسته است. این کارشناس مسائل خاورمیانه در ادامه صحبت‌های خود با بیان اینکه سلطان قابوس با اقدام اخیر خود در استقبال از نخست وزیر رژیم صهیونیستی عادی سازی روابط با این رژیم را به ایستگاه پایانی رساند، گفت: او همچنین با این استقبال، موقعیت نتانیاهو و حزب راستگرای لیکود را که اکنون در داخل سرزمین‌های اشغالی در وضعیت نامناسبی به سر می‌برند، برای انتخابات آتی کنست به صورت چشمگیری تقویت کرد. وی با اعتقاد به این که این سفر بی‌ارتباط با طرح معامله قرن رئیس‌جمهور آمریکا نیست، افزود: این طرح بدون این که رونمایی شود، مرحله به مرحله در حال اجراست. از به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل گرفته تا قطع کمک به سازمان «آنروا» و بستن دفتر نمایندگی ساف در آمریکا و رساندن عادی سازی روابط برخی از کشورهای عربی با این رژیم به فاز نهایی خود، چنان که در این راستا شاهد این بودیم که دو روز پیش هم «مری ریگیف» وزیر وزرش دولت نتانیاهو مهمان امارات بود. یک تیم ورزشی اسرائیلی نیز هم اکنون در قطر حضور دارد. چند روز قبل هم رئیس ستاد ارتش آذربایجان در سفر بی‌سابقه‌ای به تل‌آویو رفت. این دیدارها و سفرها بر این نکته تاکید دارد که منطقه پیرامونی ایران آبستن تحولات ژئوپلیتیکی قابل توجهی است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 17 =

6 + 3 =