۱۰ درصد تخفیف ویژه شهرداری به همشهریان خوش حساب

1576032

به گزارش  باختر، رشد جمعيت شهري و گسترش مهاجرت از روستا به شهر و همچنين مهاجرت از شهرهاي كوچك به شهرهاي بزرگ و كلان شهرها و تحولات جمعيتي، افزايش زاد و ولد و كاهش مرگ و مير به دليل بالا رفتن سطح بهداشت بر شهرها تاثير گذار است و اين در حالي است كه توسعه شهرها نيازمند داشتن درآمدهاي پايدار وغيرپايدار شهرداري ها است.
شهرداري ها به عنوان سازمان هاي محلي براي انجام وظايف خود بايد از امكانات مناسب مالي برخوردار باشند كه همين امر ضرورت پرداخت عوارض را بالا مي برد.
برخی از شهروندان اعتقادی به پرداخت به موقع عوارض ندارند و پرداخت آن را موکول به زمانی می کنند که قصد فروش خانه یا مغازه و خودروی خود را دارند تا هزینه عوارض خود را یکجا همراه با جریمه و البته از سر اجبار پرداخت کنند. این شهروندان دلایل مختلفی برای این کار اعلام می کنند. برخی دلیل کارشان را مناسب نبودن خدمات رسانی شهرداری می دانند.
اگر بخواهیم از بعد اقتصادی به قضیه مالی شهری بنگریم، عوارض به مثابه همان حکم مالیات محلی دارد همان نقشی که مالیات برای دولتها ایفا می کند و به عنوان تامین کننده مهم منبع درآمدی برای اداره کشور است، عوارض هم همین نقش را برای اداره و تمشیت امور شهرها همچون نگهداشت شهر و امور روزانه و روزمره ایفا می کند.
عوارض عمدتاً یک درآمد ثابت و پایداری است که شهرداری ها روی آن برنامه ریزی می کنند و بر اساس ان منابع بودجه ای را به تصویب می رسانند. آنچه که بر اساس قانون آمده است پرداخت عوارضی که به تصویب شورای اسلامی باشد الزام آور است و برای برخی از این عوارض هم جرایم و خساراتی تعریف شده که اگر تأخیر در پرداخت صورت گیرد آن موارد هم اعمال می گردد.
مهندس ناصر حمیدی مدیرکل اداره درآمد شهرداری کرمانشاه در گفتگو با مرکز اطلاع‌رسانی شهرداری در خصوص فصل تخفیفات شهرداری اظهار داشت: سه ماه‌پایانی هر سال برای شهرداری فصل درآمد به حساب می‌آید که در این سه ماه شهرداری برای رفاه حال شهروندان تخفیفات ویژه‌ای در نظر می‌گیرد.
وی با اشاره به سال شروع اخذ عوارض نوسازی که طرحی ملی به حساب می‌آید افزود: از سال ۱۳۴۹ بر اساس پایه و اساس محله‌ای و منطقه‌ای از شهروندان عوارض نوسازی اخذ شده که بعد از گذشت سال‌ها این عوارض در راستای خدمت‌رسانی درست به شهروندان اخذ می‌شود.
مدیرکل اداره درآمد شهرداری با اشاره به تخفیف پرداخت به موقع عوارض سالیانه گفت: بر اساس ماده ۲ قانون عمران و نوسازی شهری که در سال ۱۳۴۷ به تصویب رسیده، مالکینی که در موعد مقرر برای اخذ عوارض نوسازی اقدام نمایند ۱۰ درصد تخفیف داده می‌شود و در صورت عدم پرداخت به صورت ماهیانه ۹درصد به مبلغ اصلی عوارض جریمه تعلق می‌گیرد.
مهندس حمیدی ادامه داد: عوارض‌های دیگری مانند خودرو، قطع اشجار، خدمات پسماند و کسب و پیشه اخذ می‌شود که پرداخت همه آنها در موعد مقرر ضروری است و قطعا باعث خیر و منفعت برای خود شهروندان خواهد بود.
وی با اشاره به اخذ ملی عوارض خودرو اظهار داشت: مالکین خودروهای شخصی و دولتی نیز سالیانه با در دست داشتن سند خودرو باید نسبت به پرداخت عوارض سالیانه خودرو به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند و در غیراین‌صورت ماهیانه با ۲درصد جریمه دیرکرد مواجه خواهند شد.
وی در ادامه افزود: مالکینی که قصد قطع اشجار در ملک خود یا خارج آن را دارند با مراجعه به شهرداری منطقه مورد نظر مجوز لازم را اخذ نمایند و در غیراین‌صورت با جریمه‌های سنگین رو به رو خواهند شد.
مدیرکل درآمد شهرداری با اشاره به یکی دیگر از عوارض‌های لازم شهروندی افزود: پرداخت به موقع عوارض پسماند به نفع خود شهروندان است و خدمت‌رسانی را با کیفیت بالاتری فراهم می کند.
وی در پایان افزود: کسبه محترم هرساله در سه ماهه پایانی سال می‌توانند جهت پرداخت عوارض کسب و پیشه خود اقدام نمایند و از ۵ درصد تخفیف خوش‌حسابی بهره‌مند شوند.
گفتنی است؛همه ما زیر سقف این شهر زندگی می کنیم، بر اتوبوس و تاکسی اش سوار می شویم، در کوچه ها و خیابان هایش قدم می زنیم و ... و اگر می خواهیم شهری زیبا برای دیدن، و هموار برای عبور و مرور، و سالم برای نفس کشیدن، و ... داشته باشیم باید در ساختن اش، و آبادانی اش، و عمرانش تشریک مساعی کنیم. اگر قبض آب و برق و گازمان را پرداخت نکنیم چه می شود؟ انشعاب مان را قطع می کنند و این امر چون برای ما محسوس است ناگزیرمان می کند که قبوض مان را بپردازیم. و اگر قبض عوارض مان را پرداخت نکنیم از آنجا که شهرداری درآمد دیگری ندارد، ناگزیر باید از این ارگان حداکثر توقع حمل و نقل زباله هایمان را داشته باشیم نه عمران و آبادانی و احداث راه ها و اصلاح معابر  و صدها کار سازنده دیگر را.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + = 16