«۱۶۳ سال» از بلدیه تا شهرداری کرمانشاه

1398021618545263817363984
مشروح خبر

از دیرباز مردم کمبود اداره ، نهاد یا سازمانی را برای نظافت شهر و جمع آوری زباله ها ، بهداشت شهری ، آبرسانی ، ساختن راه کوچه هاو خیابان ها و نظارت بر ساخت و سازهای غیر اصولی و بی رویه و جلوگیری از زمین‌خواری و .... احساس می‌کردند . نظارت و اجرای خیلی از موارد فوق و مشکلات شهری برای مردم بر آن شد که دولت نهادی به نام بلدیه را تاسیس کند بلدیه ( شهرداری ) واژه ای که در ترکی ، عربی، فارسی و دیگر زبانهای سرزمین‌های اسلامی برای تشکیلات نوین اداره شهر از نوع اروپایی آن در مقابل شکل‌های متقدم سازمان شهری در اسلام می‌باشد . این اصطلاح ابتدا در ترکیه که نهادها و خدمات شهری به شیوه غربی به صورت بخشی از تنظیمات وارد شد ، پدید آمد . بلدیه در لغت نامه دهخدا به معنی موسسه ای در هر شهر که در آن کار نظارت و خوبی آب و نان ، چراغ ، سوخت و خواروبار صحت نظر دارد .
در اواخر دوره قاجار با تشکیل اداره موسوم به احتسابیه سازماندهی امور شهری وارد دوره جدیدی شد .
در سال ۱۲۸۵ هجری شمسی نیز با تشکیل نظام مشروطه در ایران و تاثیر فرهنگ و قوانین اروپایی ، قانونی در راستای اداری شهر تدوین گردید. در دوره مشروطه بلدیه یا همان شهرداری با مفهوم امروزی به صورت رسمی تاسیس شد و شروع به فعالیت کرد .
پیش از تشکیل بلدیه، مردم هر شهر در ایران طبق آداب و رسوم و رسوم ، اعتقادات شخصی و مذهبی خود بدون دخالت و مداخله حکومت خدمات شهری ، نظافت و رفت و روب محله و شهر خود را انجام می دادند .
در زمان مشروطه مشکلات متعددی در اداره امور شهر ها و خدمات شهری مانند بهداشت شهری و آبرسانی وجود داشت که موجب شد مجلس اول در صدد تدوین زمینه‌هایی برای بهداشت شهرها برآمدند که منجر به تدوین اولین قانون شهرداری ها تحت عنوان ( قانون بلدیه ) شد .
نخستین بلدیه که بر اساس همین قانون فوق جدید تاسیس شد شهرداری تهران بود که با تشکیلات جدید در همان سال ۱۲۸۶ تقریباً بلافاصله پس از تصویب قانون پایه‌گذاری شد و با تشکیلات جدید آغاز به کار کرد و بعد از آن در سال ۱۳۰۰ ده شهرداری تاسیس شد که این شهرها عبارت بود از اصفهان ، شیراز ، همدان ، تبریز‌ ، مشهد ، آستارا ، دزفول ، مراغه ، کرمان ، ماکو و تا پیش از سال ۱۳۰۴ نیز شش شهر دیگر به شهرهای دارای شهرداری پیوستند که این شهرها بندر انزلی ، اهر ، بوشهر ، خوی ، زنجان و آبادان بودند که در مجموع تا سال ۱۳۰۴ شانزده شهرداری در شهرهای ایران تاسیس شد .
این در حالی بود که کرمانشاه ۴۷ سال قبل از تهران یعنی در سال ۱۲۳۶ شهردار و بلدیه داشته و جزء اولین شهرهایی که در ایران بلدیه داشته بوده است .
در سال ۱۲۰۶ در زمان حکومت فرمانفرما اواخر دوره قاجار امیر مجلل دولتشاهی اولین شهردار بلدیه کرمانشاه بوده که در محل دیوانخانه تشکیل می شده ، وظیفه بلدیه در آن زمان رفت و روب خیابان ها ، روشن شدن چراغ های پیه سوز خیابان ها بوده است و این وظایف تا زمان شهرداری اسدالله فزونی در سال ۱۳۰۵ به همین شکل اداره می‌شد ، تا اینکه اسدالله فزونی خدمات چشمگیری ارائه کرد که شامل ایجاد خیابان شابختی از اجلالی تا سه راه شریعتی کنونی بود و سنگفرش خیابان های شهر و کوچه های امام جمعه ، معاون الملک و نصب فانوس های نفتی در معابر شهر اقدام کرد .
در سال ۱۳۰۸ رئیس بلدیه آقای ابراهیم خان معتمد با حکم وزارت داخلی با گسترش بلدیه اولین بار مسائل بهداشت و ایمنی مردم تصمیماتی جدیدی اتخاذ نمود .
کرمانشاه از سال ۱۲۳۶ تاکنون ۶۱ شهردار داشته است . شهرداری کرمانشاه از بدو تاسیس در مکان میدان شهرداری سابق قرار داشت و در سال ۱۳۳۷ به مکان کنونی میدان غدیر ابتدای خیابان شریعتی که سابقاً سفارت انگلیس بود و جهت کنسولگری بریتانیا تاسیس شده بود انتقال یافت . این سفارتخانه در سال ۱۳۳۷ توسط سلطان محمد دولتشاهی برای ساختمان شهرداری کرمانشاه خریداری گردید .
این ساختمان در میان باغی قرار دارد که در آن سالن اجتماعات شهرداری و کتابخانه عمومی قرار دارد که قبلاً باغ قنسولخانه نامیده می‌شد . وسعت این بنا ۵۱۹۶۶ متر مربع است .
شهرداری کرمانشاه یک نهاد عمومی غیردولتی است که این نهاد مسئولیت اداره کلانشهر کرمانشاه را به عهده دارد که مدیریت این نهاد به عهده شهردار کرمانشاه است که شهردار از طریق آرای شورای شهر انتخاب می‌شود که حکم وی توسط وزیر کشور ابلاغ می شود .
شهر کرمانشاه از نظر تقسیمات منطقه‌ای و ساختار شهرداری کرمانشاه به ۸ منطقه تقسیم شده است که اداره هر منطقه به عهده شهردار منطقه است .
شهرداری کرمانشاه ۷ معاونت دارد که شامل معاونت مالی و اقتصادی ، معاونت شهرسازی و معماری، معاونت فرهنگی و اجتماعی ، معاونت حمل و نقل و ترافیک ، معاونت توسعه و برنامه ریزی ، معاونت خدمات شهری و معاونت امور عمرانی می باشد و ۱۴ سازمان دارد که شامل سازمان فناوری و اطلاعات ، سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی ، سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری ، سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی ، سازمان اتوبوسرانی ، سازمان پسماند ، سازمان آرامستانها ،سازمان حمل و نقل ریلی شهری ، سازمان میادین و فراورده های گوشتی و سازمان سیما و منظر و فضای سبز شهری ، سازمان حمل و نقل و بار ، سازمان فرهنگی و اجتماعی ، سازمان حمل و نقل مسافر و سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی می شود .
شهرداری کرمانشاه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی خدمات شایان و قابل تقدیری برای شهر کرمانشاه انجام داده که واقعاً خدمات شهرداری مظلومانه هیچ وقت به چشم نیامده و هیچ کس آنچنان قدردان شهرداری نبوده است .
بعد از انقلاب میادین و خیابان های زیادی توسط شهرداری کرمانشاه ساخته شد . اقدام به آماده سازی برای ساخت شهرک های جدید کرمانشاه که انصافاً برای احداث شهرک‌های جدید کرمانشاه ، شهرداری اقدامات ارزنده ای انجام داد .
شهرداری برای رفاه حال شهروندان این شهرکها اقدام به احداث پارک‌ها و بوستان‌ها و راه اندازی ناوگانهای اتوبوسرانی و تاکسیرانی کرد .
بعد از انقلاب به خاطر مهاجرت و عرضه و تقاضا برای مسکن افراد سودجویی شروع به ساخت و ساز غیرمجاز و زمین خواری کردند که شهرداری با تمام قدرت در مقابل این افراد سودجو ایستاد و برخورد قاطعی با این مجرمین کرد .
با گسترش شهر و افزایش جمعیّت و افزایش خودرو ، کرمانشاه با ترافیک سنگین روبرو شد که شهرداری با احداث چندین پل زیرگذر و روگذر بار ترافیک را به صورت چشمگیری کاهش داد که از قدامات بسیار مهم و پسندیده شهرداری بود ، از اقداماتی مهمی که برای کاهش بار ترافیکی شهرداری انجام داد ، ساخت کمربندی های غربی و شرقی بود . گسترش ناوگان تاکسیرانی و اتوبوسرانی و اضافه کردن اتوبوس های جدید هر ساله به این ناوگان هم باعث کم شدن ترافیک شهری شد .
اما اقدام بسیار مهمی در زمینه بازیافت زباله های شهری شد، شهرداری کرمانشاه جزء اولین شهرهای ایران بود که اقدام به بازیافت زباله و نخاله کرد .
تعویض و ترمیم سنگ فرش ها پیاده رو ها و روکش آسفالت و لکه گیری خیابانها ، نگهداری فضای سبز ، نگهداری روشنایی پارکها و بوستانها از اقدامات مداوم و همیشگی شهرداری کرمانشاه بوده است .
شهرداری کرمانشاه در زمینه فعالیت‌های اجتماعی ، ورزشی و هنری همیشه پیشقدم بوده ، از جمله اقدام همیشگی برای برپایی همایش های پیاده روی خانوادگی ، مسابقات ورزشی و هنری ، تشویق و قدردانی از ورزشکاران و قهرمانان ملی و قدردانی از هنرمندان و پیشکسوتان کرمانشاه که اقدامی بسیار زیبا و پسندیده ای بوده است .
شهرداری اساسی‌ترین و مهم‌ترین و زحمتکش ترین ارگان است تصور کنید فقط یک روز پاکبانان زحمتکش زباله‌های شهر را جارو و جمع آوری نکنند چه اتفاقی برای شهر کرمانشاه می افتد حتی فکر کردن به این موضوع هم آزاردهنده
است .
شهرداری کرمانشاه در این سال‌ها اقدامات بیشمار و بسیار ارزنده انجام داده که نمی توانیم یک به یک و دقیق به آن بپردازیم که اینجا به صورت مختصر و فهرست وار گوشه‌ای کوچکی از اقدامات شهرداری را عنوان کردیم .
به امید کرمانشاهی آباد
گزارش از حمیدرضا مرادیان

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =

11 + = 17