60 میلیون بی بضاعت

پیرو پخش خبر دستگیری باند شرارت توسط پلیس موسوم به «عقابهای پایروند» به استحضار می رساند در استان کرمانشاه ۱۴ ایل وجود دارد که یکی از آنها پایروندمافی نام دارد ؛ نظام السلطنه‌ها شناسنامه‌ی پیوند این سلسله جلیله هستند و از مصدر وزارت گرفته تا حاکمیت و فرمانروایی بر ایالات و سناتوری مجلس در راس امور مملکت بوده‌اند و با موقوفات خود از قبیل مسجد ، مدرسه ، بیمارستان و... نام نیک از خود بر جای نهاده‌اند ؛ موطن اصلی پایروند گستره کوهستان پراو است البته این ایل در اکثر نقاط میهن عزیز پراکنش دارند اما محوریت اصلی ایل مزبور ، استان کرمانشاه میباشد؛ با استناد به مجله سروه شماره ۱۶۵_۱۶۶ پایروند نام یکی از ایلات باستانی پیش از میلاد می باشد. تاریخ پر فراز و نشیب ایل پایروند بسیار مفصل است ، شکست ارتش متفقین مختصری از تاریخ پرافتخار پایروند است که کارنامه خوش‌رنگ تاریخیش را جلا بخشیده است؛ مردم غیور و خونگرم پایروند در دوران جنگهای جهانی اول و دوم در مبارزه با استعمارگران روس و انگلیس رشادتها و دلاوری‌ها از خود نشان دادند و حملات سنگین متواتر و شکست های سختی را بر دشمنان این مرز و بوم وارد ساختند بطوری که چندتن از سرداران ایل به عناوین و القاب‌ ملقب گشتند پیروزی ها و از خودگذشتگی های آنان زبانزد خاص و عام است ؛ این مردم همواره انقلاب اسلامی به رهبری امام راحل را پاس داشته و همچنان در طی سالهای جنگ تحمیلی دوران ۸ سال دفاع مقدس جهت دفاع از ناموس ، آب و خاک میهن خویش ، شهدای زیادی را تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی کرده‌اند که بلوار شهدای پایروند واقع در سطح شهر کرمانشاه(شهرک تکاور) این ادعا را تثبیت میکند و اما غرض از نوشتار این طومار این است که چند ظرف روز اخیر خبری در روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های رسمی انتشار یافته که یک باند اراذل و اوباش توسط حافظان نظم و امنیت به دام افتاده و نام باند آنها عقابهای پایروند بوده است.
احتراماً در وهله نخست به عرض می رسانیم بدیهی است هیچ طایفه و قبیله‌ای به داشتن چنین افرادی احساس تفاخر و لاف نمی کند و رفتار غیراجتماعی آنان محکوم است و باید قانون توسط دستگاه قضایی در مورد آنها اعمال شود ثانیاً مزاج روزگار است که قومی صدهزاره چون پایروند و ... عاری از علف هرز نباشد کتاب خطی اشرف التواریخ (در آرشیو کتابخانه مجلس) گواهی می دهد در زمان سلطنت فتحعلی شاه قاجار، دسته‌جاتی از پایروندها یک کاروان در راه مشهد را مورد دستبرد قرار داده و مبلغ یک هزار تومان را از قافله جمع آوری کردند که ایلخان پایروند از فرزند شاه قاجار که حاکم خراسان بود عذرخواهی کرد و یاغیان اخراج شدند.
نکته‌ مهم ، خبرنگاران محترم به رسم انسانیت و رعایت اصول بنیادین حرفه خود ، نام و نشانی از آنها ذکر نکرده و چهره‌ی اعضای باند دستگیر شده را نشان نداده که تا این مرحله اصول اخلاقی را رعایت کرده‌اند( هر چند که صراحت نام و چهره اشخاص مجرم ، نیازمند دستورات و مجوزهای لازم مقامات محترم قضایی می باشد).
پیامبر اکرم(ص)می‌فرمایند: « در پی افشای حریم خصوصی مسلمانان نباشید؛ زیرا کسی که چنین کند، خداوند درونش را فاش و او را مفتضح سازد» (کلینی، 1429ق، ج 4، ص 79).
و اما تخصص و مهارت خبرنگاری آنها اینجا زیر سوال می رود با اینکه حریم خصوصی مجرمین حفظ شده اما چرا حریم مشترک خصوصی ایل بزرگی چون پایروند را صیانت نکرده و چرا نام این باند را سانسور نکرده‌اند؟! یا حداقل از دو حرف اختصار یافته مثل : « ع . ق = عقابهای پایروند » استفاده نکرده‌اند؟!
در واقع هر خواننده‌ای واقف می شود که اینان از مردمان منطقه پایروند هستند مشخص است با انتشار چنین اخباری اذهان عمومی نسبت به هر قومی که باشد ساییده می شود و نام آن عشیره خدشه دار خواهد شد هر چند که تاریخ پایروند چیز دیگری می گوید.(مشک آن است که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید)
باران از آسمان می بارد و پرهام طبیعت مزارع را سرسبز و گلستان را شکوفا می کند اما گهگاهی ممکن است آفتی به مزرعه آسیب برساند اما کل مزرعه از بین نمی رود و آن زمین همچنان خاکش حاصلخیز است و وجود خار در گلستان هم غریزه خلقت است.
در پایان از مدیر و سردبیر ، عوامل و دست اندرکاران روزنامه باختر کمال تشکر داشته و بدینوسیله درخواست می شود که عاملین نشر آن خبر مرقومه‌ای در اخبار دسته اول رسانه‌های خود اشاعت نمایند و از این قوم فرهیخته عذرخواهی کنند که این سوء تفاهم برطرف شود و مایه‌ی رنجش جمعیت حجیم آنان فراهم نشود . انشاءا...
با تشکر ارادتمند همشهریان گرامی
دانیال اکبری گلدسته متخلص به دنگ پراو

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

22 + = 26