95 درصد خانه‌های تاریخی کرمانشاه مالک‌خصوصی دارند

index

به گفته معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه 95 درصد خانه‌های تاریخی کرمانشاه مالک خصوصی دارند.
به گزارش باختر، علیرضا برشاهی در گفت و گو با ایسنا، بااشاره به تعدادی بالای خانه‌های تاریخی در استان، اظهارکرد: با اقدامات انجام گرفته طی سالهای گذشته توانسته‌ایم بیش از 150 مورد از خانه‌های تاریخی استان را با توجه به معماری و تزئینات ارزشمند این بناها ثبت ملی کنیم.
وی اضافه کرد: هرچند تعداد خانه‌های تاریخی در استان بالاست، اما بخش اعظم این تعداد یعنی حدود 95 درصد آن در مالکیت بخش خصوصی قرار دارد.
معاون میراث فرهنگی کرمانشاه خانه‌های تاریخی رنده کش(خواجه باروخ)، زرشکیان، فیض مهدوی، سوری و حاج آخوند را از جمله بناهایی دانست که در سنوات قبل به مالکیت میراث فرهنگی استان درآمده‌اند.
وی افزود: میراث فرهنگی استان به منظور حفاظت و نگهداری از خانه‌های تاریخی که در مالکیت بخش خصوصی هستند و به ثبت ملی رسیده‌اند، با مشارکت مالک اقدام به فعالیت‌های مرمتی و حفاظتی از این بناها می‌کند.
برشاهی با بیان اینکه مرمت این خانه‌های تاریخی از محل اعتبارات مشارکتی انجام می‌گیرد، یادآورشد: هرساله برای دو یا سه مورد از خانه‌های تاریخی ثبت ملی شده استان که در اختیار مالک خصوصی هستند، اعتبار اختصاص می‌دهیم و بصورت مشارکتی به مرمت آنها اقدام می‌کنیم.
وی تاکید کرد: متاسفانه گاها برخی از مالکین این بناها حتی اجازه بازدید کارشناسان میراث فرهنگی از بناهایشان را نمی‌دهند، چه برسد به اینکه بخواهیم برای مرمت این بناها فعالیتی داشته باشیم.
معاون میراث فرهنگی استان یادآورشد: البته باتوجه به اهمیت بناهای ثبت ملی شده اینچنینی، کارشناسان میراث فرهنگی بخش بیرونی بنا را بازدید می‌کنند و درصورتی که احتمال تخریب و یا مشکلی برای بنا وجود داشته باشد، از راه قانونی ورود می‌کنیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در odnoklassniki
اشتراک گذاری در digg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + = 9